Карибські події - незабутні

  • 8
  • 11 Лютого 2011, 09:00

На знімку: М.О. Павліченко. Севастополь 1961 рік.

15 лютого віддається шана солдатам і офіцерам, які з честю та гідністю виконували свій військовий обов’язок у горах Афганістану, пустелях Іраку, при врегулюванні конфлікту в Югославії та в інших вибухонебезпечних точках світу. Станом на 1.01.2011 року у районі проживає 287 учасників бойових дій, які брали участь у локальних війнах на території інших держав.

В цей день 22 роки тому останній радянський солдат залишив землю республіки Афганістан.

Про воїнів-афганців ми чуємо та знаємо, а от про учасників бойових операцій в інших гарячих точках – повна невідомість. Особливо такої події, як Карибська криза. Це, взагалі, суцільна біла пляма історії – як самої події, так і її учасників.

Микола Олексійович Павліченко – один із учасників тих подій, нині проживає в Кошаринцях. У жовтні 1959 року був призваний до Чорноморського військово-морського флоту старшим матросом.

На Севастополь і все, що до нього відносилось у той час, взагалі, був накладений гриф секретності. За часів Радянського Союзу Балаклава була суперзасекреченим місцем – база підводних човнів з унікальним заводом по ремонту субмарин, що був видовбаний в скелі. Крім того, саме тут йшла підготовка морського розвідувального десанту для висадки у найнедоступніші місця. Микола Олексійович відрізнявся практичним вмінням та знанням географії, точністю орієнтування у морі та бажанням вчитися. Пройшовши курси за 180 км між Севастополем та Сімферополем (ВУС-202), він отримав посаду командира групи водолазів-випробувальників. Був рульовим сигнальщиком у Карантинній бухті, однак тут довго не затримувались. Практичні навчання проводились у морі.

Кронштадт, Ленінград, Ломоносово, Таллін, Балтійськ – саме по цих маршрутах проходило випробовування швидкості військових кораблів, бойової ракетної техніки та двигунів, розмагнічування суден. А поверталися до Севастополя із Ленінграда через Волго-Донський канал.

Привид третьої світової війни був на вустах у військових моряків. Без завчасного повідомлення їх відправляли у гарячі точки. Так, не раз доводилось Миколі Олексійовичу супроводжувати кораблі, які йшли на Кубу. А одного разу їх взяв літак та й висадив, як десантників, у море на точку, де знаходився підводний човен у Карибському морі. Про які імена командирів, чи назви операцій можна було тоді знати, якщо із 230 чоловік живими повернулось тільки 18. Вони проводили військову операцію, згідно з наказом вищого командування, по мінуванню місць, де знаходилися американські кораблі. Робота проводилась під водою та за лічені хвилини. Дивом залишився живим. Адже в результаті різкого підняття на повітря, М.О. Павліченко отримав розрив легені.

«Коли згадую ті страшні моменти, – каже Микола Олексійович, – то ніби переживаю все спочатку».

У зв’язку із секретністю операцій та самого факту замовчування Карибської кризи, документально довести свою приналежність до військових частин нині неможливо. Хоч і є фотографії, де зафіксовано зустрічі з кубинськими друзями, і навіть було фото, стверджує колишній моряк, де вони сфотографовані разом з Фіделем Кастро, однак з метою засекреченості операції його вилучило командування. Тому й отримує він мінімальну пенсію без усяких там надбавок для учасників бойових дій на території інших держав. Та саме таким людям ми завдячуємо тим, що третя світова війна не розпочалась.

Галина ІВАНЧЕНКО, головний спеціаліст відділу з питань внутрішньої політики РДА.


автор: Газета "Бершадський край"
Дивіться також в розділі  Війна в Афганістані
» 03.03.2013 Саме під такою назвою пройшло в Джулинській спеціальній загальноосвітній школі-інтернаті свято-зустріч з учасниками бойових дій в Афганістані (на знімку).
» 03.03.2013   Близько 160 тисяч призваних з України воїнів пройшли через афганське пекло. Троє хлопців, жителів Осіївки, не повернулися до рідного дому з горнила тієї війни.
» 01.03.2013 Минулої п’ятниці, 15 лютого, в День виведення радянських військ з Афганістану, на Бершадщині вшанували учасників бойових дій на території інших держав. Урочисті збори з цієї нагоди проходили в актовій залі дитячої музичної школи імені Р.А....
» 28.02.2013 З часів Другої світової у війнах і військових конфліктах 26-ти країн світу вихідці з України гідно виконували інтернаціональний обов’язок. 15 лютого пам’ятне тим, що саме цього дня у 1989 році завершилась найбільш тривала і тяжка...
» 05.11.2012 Його вже серед нас нема, йому б співать та жить…
» 25.02.2011 Вшанували воїнів-інтернаціоналістів
» 18.02.2011 Пам'ятаймо подвиг побратимів
» 15.02.2011 Вшанування учасників бойових дій
» 11.02.2011 Життя, обірване Афганом…
» 11.02.2011 Карибські події - незабутні
Всі статті розділу Війна в Афганістані »
Цікаві фото
6 фото   
4 фото   
7 фото   
7 фото   
Всі фотогалереї »
Ми - пам’ятаємо - «Книга Пам’яті України» / Хмарівка
Чернега Євдоким Сергійович (1898) 1898 р., українець, селянин. Мобілізований в 1941 р. Рядовий. Загинув 01.06.44. Похов. с. Стинка, Ясський пов., Румунія.

З історії Бершаді
Роки соціалістичних перетворень були наповнені для трудівників Бершаді досягненнями у розвитку культури, охорони здоров'я. Про щасливе життя робітників, селян та службовців міста за радянських часів, їх трудові звершення розповідала районна газета «Соціалістичний шлях», що почала виходити з 1932 року. 1936 року в новому приміщенні відкрили бібліотеку. Молодь набувала знання в середній,... Читати далі »


Якщо Ви виявили помилку, виділіть текст з помилкою та натисніть Ctrl+Enter щоб повідомити про це редакцію

Останні новини
Може бути цікаво

Карибські події - незабутні - www.bershad.ua
Користувачі OnLine: 
Бершадщина  | Форуми  | Сторінками історії  | Літературна Бершадь  | Фотогалереї  | Новини  | Довідники  | Визначні місця  | У нас в гостях!  | Прогноз погоди в Бершаді  | Телефонні довідники