Fridge magnet wooden gears

Якби всі ми любили село

  • Подобається4Не подобається
  • 23 Червня 2010 р

На знімку: ніколи не думали, що на старості нас фотографуватимуть для газети. Тепер можна і відпочити, – заявило подружжя Кравченків. Фото Руслана БАЙДАЛЮКА.

Недарма кажуть, що бджілки радіють цвіту, а люди – весні, теплу, літу.
Варто було тільки бачити того сонячного червневого дня у Березівці, як у розмаїтті квітів, які розкошували на вулиці навпроти обійстя Кравченків, неабияк звеселяючи його, а заодно і всю вулицю, спілкувалася між собою дана подружня пара.

– Зачекай, я тобі ряднинку на ослінчик підстелю, – звертався до дружини, як і належить галантному кавалеру, Василь Григорович, її чоловік.
І ота ряднинка з українським орнаментом – така знайшлася б у кожній хаті, – враз зайняла своє місце.
– Ухажор, – доброзичливо, якось по-змовницьки обізвалася на те на сільському розмовному діалекті Ніна Григорівна, його дружина. Досить поважний вже вік обох позрадницьки видавали хіба що дві палиці, на які опиралися обоє, вправно шукаючи ними третю точку опори.
А на веселому подвір’ї, як кажуть у народі, невеселих людей не буває. Тож розмова зав’язалася швидко, невимушено.
Спочатку 72-річна Ніна Григорівна згадала, як ще тринадцятирічною пішла на роботу, як трудилася все життя і у полі, і на фермі, як на кілька місяців перед самим виходом на пенсію підвело здоров’я і не змогла вже працювати. Семидесятивосьмирічний Василь Григорович теж все життя працював будівельником.
Колодязь на подвір’ї, прозора прохолодна вода у ньому теж, мабуть, додає віку, бо обоє почувалися ще досить впевнено і розмірковували по-селянськи мудро.
Найбільше дошкуляє таким, як вони ветеранам, ситуація, яка склалася в їхньому селі.
– У свій час ми відбудовували Березівку з розрахунком на перспективу, щоб люди могли тут жити і працювати, – згадував вголос господар двору. – Та «догосподарювалися» вже до того, – продовжував він вже з іронією, – що взагалі вже немає ніякої роботи. Поля, звичайно, обробляються, родять, але відколи у Березівку прийшов інвестор, у всіх з’явилося відчуття, ніби потрапили в полон.
З одного боку нібито і непогано. За оренду земельних паїв, наприклад, видали аж по 1,2 тонни зерна – по стільки його колись навіть не заробляли, а з іншого? Колись у господарстві цукрові буряки сіяли, а тепер в основному тільки зернові, соняшник і ріпак. Тваринництво теж ніби вітром здуло. Звідкіля для всіх має взятися тепер ота робота?
Виходить, навіть рядовий селянин розуміє, яку роль відіграють у народному господарстві буряківництво, тваринницька галузь. У наших же верхах люди з дипломами чомусь не надають цьому належного значення, висловлювався він вголос.
А сталося це так, на його думку, тому що попереднє покоління було замолоду навчене трудитися. Нині ж молодь, іноді навіть ті, хто приходить до влади, потрапляють у керівні крісла одразуж, як кажуть, із-за парти. Звідкіля їм у такому випадку знати, до чого можуть призвести село отакі переміни.
Якби не пенсії, то не знаємо навіть як виживали б. Раніше хоч городи обробляли, худобою займалися. Тепер же у такому віці навіть отих 12 соток біля хати для двох буває забагато.
– Так, магазин поблизу, і базар в селі є, автобус заїжджає, ліки теж підвезуть, можна навіть замовити, але на все потрібні неабиякі кошти. Машина дров, наприклад, без яких не обійтися, коштує далеко за тисячу гривень. А що робиться з цінами взагалі? Намітив якось придбати одну річ, яка коштувала 10 гривень, – навів приклад Василь Григорович, але поки зібрався у магазин, а на ній вже цінник – 12 гривень. Хіба так повинно бути?
Заживемо аж тоді, як вийдемо на заслужений відпочинок, мріяли колись, а що з того вийшло? За все, за словами пенсіонерів, ще беруться обоє. На жаль, через те, що здоров’я вже підводить, не все вдається. А квіти поблизу двору – то своєрідна розрада. В одній руці, бувало, палиця, щоб підпиратися, розповідали обоє, а в іншій сапа.
До речі, молоді теж до вподоби ота сільська краса. На жаль, орієнтована вона, здебільшого, не на те, щоб творити її власними руками, а на готове, нехай, мовляв хтось зробить. Зверніть тільки увагу, хто здебільшого в селі тепер на городах, як аргумент навели вони приклад, багато побачите молодих? Набагато частіше можна побачити саме пенсіонерів. Візьме якась семидесятирічна, а то й старша бабуся, яка вже навіть сама зігнутися не може, сапу в руки і «пече нею», навіть спека таким не перешкода.
От і дійшло вже у Березівці до того, що навіть спеціалісти, як от на ФАПі, не хочуть триматися.
– Колись була пора, – поринув у спогади мій співрозмовник, – мого діда за те, що мав коня і борону, вислали на Північ. Тепер же можна мати на селі все, а от працювати молоді чомусь не хочуть. Он як «ожила» була у свій час Березівка, як всі ходили на роботу. А «дожилися» до того, що не залишилося вже нічого.
Навіть будинок культури, який так і не ввели в дію, почали розтягати. Звідсіля і в особистому житті пішло все у багатьох шкереберть. Тричі на віку, наприклад, Василю Григоровичу довелося будуватися, а обоє синів живуть у Росії і навідуються до батьків хіба що раз на рік. Бо чим зайнятися у Березівці?
Зате з реформами на село нагрянула інша біда. Тількино вимерли, наприклад, господарі однієї з хат, як на готовеньке враз знайшлися інші «хазяї», ласі поживитися за чужий рахунок. І в селі нібито знають сільська рада і міліція, хто саме «верховодить» темними ночами, тримаючи населення у страсі, особливо пенсіонерів. От тільки закони у нас, бачите, такі, що не впіймав на гарячому, не докажеш, що злодій.
Хіба не парадокс, коли жилося раніше набагато важче, як тепер, а нічого подібного у селі не творилося. Тепер же тільки б радіти, що жити стало легше, та дошкуляти почало вже інше. Та ще й вік бере своє. Не даремно у народі кажуть, – гірко усміхнувся Василь Григорович, – що побудував хату, викопав колодязь, льох, а сам...» І все ж дана сім’я в селі на висоті. Хоч і спираються на палиці обоє, але і на подвір’ї лад, і на вулиці прибрано, радують око квіти. Не стільки, мабуть, важливо, хто саме започаткував квітникарство, бо і в сусідів Дяченків, – Володимира Дмитровича і Євгенії Григорівни, і у Юлії Михайлівни Чернеги теж квіти біля обійстів. Набагато важливіше в даному випадку те, що всі вони люблять свою вулицю, своє село. Якби його хоча б настільки полюбили ми всі, набагато іншого набули б вигляду наші села.
Павло КУШПЕЛА.
с. Березівка.


Дивіться також в розділі  Знай наших
» 16.06.2018 14 орденів знайшли своїх героїв. Днями під час чергової поїздки на Схід України до зони проведення Операції об’єднаних сил (ООС) вінницькі та бершадські волонтери доставили на фронт нагороди і гуманітарну допомогу.
» 25.03.2018 У Вінниці пройшли урочистості третього регіонального етапу національного конкурсу «Благодійна Україна», який багато років поспіль проводить Асоціація благодійників України. У рамках заходу «Благодійна Вінниччина-2017» віншували кращих в області...
» 17.03.2018 повернулися благочинний Бершадського району, протоієрей Ростислав Процанін, депутат обласної ради Володимир Зарічанський, Василь Максим’юк та волонтер Аліна Мазур.
» 08.03.2018 Найкраще про підприємство можна дізнатись через людей, які в ньому працюють. На початку весни та напередодні Міжнародного жіночого свята ми знайомимо вас із жінками Вінниччини, які залишилися на малій батьківщині будувати кар’єру та покращувати...
» 13.02.2018 За мужність і відвагу
» 13.02.2018 Від «Надбужанки» – захисникам України
» 20.01.2018 «Кинувшись на рейки, я відштовхнув Віталика, а сам уже відскочити не встиг»
» 06.01.2018 Вітаємо земляка!
» 06.01.2018 Мати - героїня
» 23.09.2017 «Масяня» після весілля знову вирушив на Схід
Всі статті розділу Знай наших »
Цікаві фото
3 фото   
<b>Семінар з сільськими головами за участю польської делегації</b><br />З 9 по 19 липня у Бершадському районі перебуває делегація з Республіки Польща. До її складу входять 14 працівників...
2 фото   
<b>Посівний календар на 2011 рік</b><br />У календарі вказані тільки найсприятливіші дні для садіння та сівби овочевих культур, але їх можна сіяти і саджати і...
18 фото   
<b>БЕРІЗКИ-БЕРШАДСЬКІ</b><br />
5 фото   
<b>Земляк на висоті</b><br />У п’ятницю, 6 червня, терористи збили військовий літак АН-30 над Слов’янськом. На борту було 8 членів екіпажу, які...
Всі фотогалереї »
Ми - пам’ятаємо - «Книга Пам’яті України» / Ставки
Рибак Опанас Іванович (1911) 1911 р., українець, селянин. Мобілізований в 1941 р. Рядовий. Загинув 00.06.4. Похов. Румунія.

З історії Бершаді
Поряд з досягненнями в економіці відчутні зміни відбувалися в культурному житті. З перших днів після визволення почала виходити районна газета «Соціалістичний шлях» (з 1963 року — «Вогні комунізму»). Відкрилося педагогічне училище, в якому з числа молоді, що мала семирічну освіту, готували учителів початкових класів. У цьому закладі більш як 20 кваліфікованих викладачів навчали понад 300... Читати далі »



Останні новини
Може бути цікаво

Якби всі ми любили село - Бершадщина - перлина поділля - www.bershad.ua
Користувачі OnLine: 
Бершадщина  | Форуми  | Сторінками історії  | Літературна Бершадь  | Фотогалереї  | Новини  | Довідники  | Визначні місця  | У нас в гостях!  | Прогноз погоди в Бершаді  | Телефонні довідники
  • Продається будинок с. Чернятка. 35 соток, з усіма прибудовами: криниця, погріб, літня кухня з газом, будинок та времянка з газовим опаленням. Гарне місце. Ціни 3200 договірна.
    Продається будинок с. Чернятка. 35 соток, з усіма прибудовами: криниця, погріб, літня кухня з газом, будинок та времянка з газовим опаленням. Гарне місце. Ціни 3200 договірна.
    18.05.2020(063) 431-41-18
  • . Продам квартиру в місті Ірпінь, Київська область. 37 метрів, 16 000 у.о
    . Продам квартиру в місті Ірпінь, Київська область. 37 метрів, 16 000 у.о
    13.04.2020(067) 225-27-18
  • . Продаж одягу з Європи: Секонд хенд та нове.
    . Продаж одягу з Європи: Секонд хенд та нове.
    08.04.2020(096) 095-84-08
  • ДОСТАВКА:ОТСЕВА,ПІСКА,ЩЕБНЯ,,та інших вантажів до 8т.
    ДОСТАВКА:ОТСЕВА,ПІСКА,ЩЕБНЯ,,та інших вантажів до 8т.
    16.03.2020(098) 908-43-57
  • Продається тілна корова с.Бирлівка ціна договірна. тел 0960726720
    Продається тілна корова с.Бирлівка ціна договірна. тел 0960726720
    27.01.2020(068) 041-74-83
  • Продается дом с участком.(цена договорная) по адресу Виницька обл., Бершадськый р-н., с. Шляхова, вул. Дружбы 14.С общей площадью участка 25 соток
    Продается дом с участком.(цена договорная) по адресу Виницька обл., Бершадськый р-н., с. Шляхова, вул. Дружбы 14.С общей площадью участка 25 соток
    26.08.2019(097) 487-43-42
Всі оголошення Розмістити оголошення