Fridge magnet wooden gears

Спогади про Скалецького

  • Подобається5Не подобається
  • 27 Січня 2010, 08:50

Михайлівка дала людству ціле сузір’я людей, які своєю самовідданою працею, мудрістю, талантом зробили вагомий внесок в українську духовну скарбницю. Яскравою зіркою в цьому сузір’ї став наш земляк, педагог, композитор, громадський діяч Родіон Андрійович Скалецький.
Я вдячна долі, що особисто була знайома з Р.А. Скалецьким. В дитинстві знала про нього з розповідей батька і матері, а потім, коли стала дорослою, познайомилась особисто. Відтоді зав’язались родинні зв’язки. Будучи студенткою Вінницького педагогічного інституту, разом з його племінницею Валентиною Миколаївною Рекечинською, нас запрошували в сім’ю Скалецьких, і вона щиро, побатьківськи зустрічала нас.

Ми маємо гімн Михайлівки, його виконують на святах, обрядах, весіллях і просто в домівках

Про всіх михайлівчан розпитували. Сумував Р.А. Скалецький, якщо хтось відходив у вічність.
Він дуже любив односельчан, село. Саме в 20-х роках минулого століття молодий Скалецький став палким і принциповим шанувальником всього українського (людей, звичаїв, традицій, мови, культури). Саме тут, у нас в Михайлівці, він зібрав і обробив майже 300 народних пісень.
Крім того, ним створено унікальну за формою і змістом академічну працю «Українське весілля». В цій книзі біля 400 сторінок. Центральне місце в ній відведено весіллю в селі Михайлівці.
У березні 1944 року, після звільнення Михайлівки від фашистських загарбників, Родіона Андрійовича, який за станом здоров’я не міг виконувати військові обов’язки, райвно призначає вчителем, а потім директором нашої неповної середньої школи.
Доля розпорядилась так, що Р.А. Скалецький більше не жив і не працював в Михайлівці. Але де б він не був, його завжди вабило до себе рідне село. І він поспішав, бо боявся спізнитись на поклін тій землі, тим стежкам, які дали йому силу, натхнення, дорогу у велике життя.
Композитор дуже любив рідне село. І саме завдяки його любові у співавторстві з нашим земляком, своїм другом Іваном Афанасійовичем Палагнієм було написано «Пісню про рідне село». Чудова, спокійна, задумлива мелодія душевно відтворює настрій, любов ліричного героя.
У повазі схиляю
Я до тебе чоло.
Ти моє, Михайлівко,
Рідне село.
Ми маємо гімн Михайлівки, його виконують на святах, обрядах, весіллях і просто в домівках.
Пісня – крила, пісня – клич бойовий, пісня – душа народу.
Саме через пісню Родіон Андрійович передав нам любов до мистецтва, до рідного краю.
Учні пишуть твори «Моє пісенне село Михайлівка», цим самим примножують пам’ять про композитора, про народне мистецтво.
У 80-х роках за клопотанням Р.А. Скалецького була відкрита музична школа при Михайлівській середній школі, яка діяла 5 років.
Він часто приїжджав у село, жив його турботами, горем і радістю. І вже будучи на схилі літ, приїхав у село, об’їхав всі дороги і стежки, якими ходив у дитинстві, поспілкувався з рідними, близькими односельцями. Ожив, помолодів в гордості і радості за михайлівчан. Виїхавши за село, на межі Михайлівки з Романівкою (нині автобусна зупинка), попросив водія зупинити автомобіль, вийшов, став на коліна, тричі поцілував землю і заплакав… Більше ніколи не зміг повернутися у наше село.
В знак пам’яті, шани і любові до нього педагоги разом з колишнім директором В.Ф. Зарічанським, створили при школі музей Р.А. Скалецького в 1989 році в честь 90-річчя з дня народження. В ньому майже 900 експонатів: рукописи, друковані твори, фотографії, листи, нагороди, спогади друзів, рідних, дітей, особисті речі, рояль.
Першими відвідувачами були дочка Наталя Родіонівна та зять Іван Денисович Танасієнки. Всі, хто відвідує наш шкільний музей, душею і серцем доторкаються до цікавого і багатого життя педагога, композитора, громадського діяча, земляка Р.А. Скалецького.
Тож нехай лунають його пісні у нашому Подільському краї та Україні.
Ганна ШИКЕР, директор Михайлівської ЗОШ І-ІІІ ступенів


Дивіться також в розділі  Знай наших
» 16.06.2018 14 орденів знайшли своїх героїв. Днями під час чергової поїздки на Схід України до зони проведення Операції об’єднаних сил (ООС) вінницькі та бершадські волонтери доставили на фронт нагороди і гуманітарну допомогу.
» 25.03.2018 У Вінниці пройшли урочистості третього регіонального етапу національного конкурсу «Благодійна Україна», який багато років поспіль проводить Асоціація благодійників України. У рамках заходу «Благодійна Вінниччина-2017» віншували кращих в області...
» 17.03.2018 повернулися благочинний Бершадського району, протоієрей Ростислав Процанін, депутат обласної ради Володимир Зарічанський, Василь Максим’юк та волонтер Аліна Мазур.
» 08.03.2018 Найкраще про підприємство можна дізнатись через людей, які в ньому працюють. На початку весни та напередодні Міжнародного жіночого свята ми знайомимо вас із жінками Вінниччини, які залишилися на малій батьківщині будувати кар’єру та покращувати...
» 13.02.2018 За мужність і відвагу
» 13.02.2018 Від «Надбужанки» – захисникам України
» 20.01.2018 «Кинувшись на рейки, я відштовхнув Віталика, а сам уже відскочити не встиг»
» 06.01.2018 Вітаємо земляка!
» 06.01.2018 Мати - героїня
» 23.09.2017 «Масяня» після весілля знову вирушив на Схід
Всі статті розділу Знай наших »
Цікаві фото
2 фото   
<b>Небо було його стихією і життям</b><br />Неділя… Трійця… Світлий, сонячний день… Віддзвонили дзвони... Тиша… Щебет пташок, мир та спокій у природі, легко та...
4 фото   
<b>Засідання колегії райдержадміністрації</b><br />15 травня 2009 року о 10 год в актовій залі управління агропромислового розвитку відбулося розширене засідання...
10 фото   
<b>На городі</b><br />
13 фото   
<b>ФЛОРИНО</b><br />Засноване італійським інжинером Флорингом у&nbsp;XV столітті, від імені якого і походить назва села.
Всі фотогалереї »
Ми - пам’ятаємо - «Книга Пам’яті України» / Михайлівка
Рудик Василь Павлович (1910) 1910 р., українець, селянин. Мобілізований в 1941 р. Рядовий. Загинув 1944 р. Похов. Молдова.

З історії Бершаді
Розвиток капіталізму відчутно позначився на зміні соціального складу Бершаді. Лише п'ята частина населення займалась тепер сільським господарством. Все більшу роль у суспільному житті відігравали робітники промислових підприємств. У місті були три млини, тютюнова і макаронна фабрики, винокурний завод, друкарня. Після пожежі 1872 року був модернізований цукровий завод. Напередодні... Читати далі »



Останні новини
Може бути цікаво

Спогади про Скалецького - Бершадщина - перлина поділля - www.bershad.ua
Користувачі OnLine: 
Бершадщина  | Форуми  | Сторінками історії  | Літературна Бершадь  | Фотогалереї  | Новини  | Довідники  | Визначні місця  | У нас в гостях!  | Прогноз погоди в Бершаді  | Телефонні довідники
  • Продається будинок с. Чернятка. 35 соток, з усіма прибудовами: криниця, погріб, літня кухня з газом, будинок та времянка з газовим опаленням. Гарне місце. Ціни 3200 договірна.
    Продається будинок с. Чернятка. 35 соток, з усіма прибудовами: криниця, погріб, літня кухня з газом, будинок та времянка з газовим опаленням. Гарне місце. Ціни 3200 договірна.
    18.05.2020(063) 431-41-18
  • . Продам квартиру в місті Ірпінь, Київська область. 37 метрів, 16 000 у.о
    . Продам квартиру в місті Ірпінь, Київська область. 37 метрів, 16 000 у.о
    13.04.2020(067) 225-27-18
  • . Продаж одягу з Європи: Секонд хенд та нове.
    . Продаж одягу з Європи: Секонд хенд та нове.
    08.04.2020(096) 095-84-08
  • ДОСТАВКА:ОТСЕВА,ПІСКА,ЩЕБНЯ,,та інших вантажів до 8т.
    ДОСТАВКА:ОТСЕВА,ПІСКА,ЩЕБНЯ,,та інших вантажів до 8т.
    16.03.2020(098) 908-43-57
  • Продається тілна корова с.Бирлівка ціна договірна. тел 0960726720
    Продається тілна корова с.Бирлівка ціна договірна. тел 0960726720
    27.01.2020(068) 041-74-83
  • Продается дом с участком.(цена договорная) по адресу Виницька обл., Бершадськый р-н., с. Шляхова, вул. Дружбы 14.С общей площадью участка 25 соток
    Продается дом с участком.(цена договорная) по адресу Виницька обл., Бершадськый р-н., с. Шляхова, вул. Дружбы 14.С общей площадью участка 25 соток
    26.08.2019(097) 487-43-42
Всі оголошення Розмістити оголошення