Цю інформацію опублікувало Бюро журналістських розслідувань «Свідомо», обробивши дані, отримані в Пенсійному фонді України.
«Ми хотіли отримати персональні дані по 50 людях, які одержують найвищі пенсії, – від 15 до 20 тисяч грн., але у фонді нам відповіли, що це приватна інформація, – говорить один із засновників Бюро, журналіст Єгор Соболєв. – Але ми вважаємо, що при солідарній пенсійній системі, внески, які платять всі, інформація про людей, які одержують гігантські пенсії, не може бути приватною».
Поки, говорить Соболєв, встановити найбагатших пенсіонерів неможливо, але це можуть бути і «працюючі» люди – наприклад, діючі депутати.
Як пояснили в Пенсійному фонді, українське законодавство не ділить пенсіонерів на тих, хто працює або не працює: можна і працювати, і отримувати пенсію (у тому числі і спеціальну) одночасно. Виняток становлять пенсії, які призначаються за вислугу років, – вчителям, лікарям, військовим, прокурорам. У останньому випадку людина вже не може працювати на тих посадах, які дали їй право на отримання цього виду пенсії.
Ще один виняток – судді, які мають право оформляти пенсію згідно із законом про держслужбу, але вважають за краще отримувати щомісячне довічне грошове утримання, тому що в іншому випадку сума більша. «В середньому зарплата суддів Конституційного суду – близько 18 тис. грн., відповідно утримання у нас на пенсії – близько 16 тис. грн.», – розповів екс-суддя КС Валерій Пшеничний.
Пенсію держслужбовцям, нардепам, науковцям, співробітникам НБУ, митникам і дипломатам призначають відповідно до різних законів за особливим режимом. Це, як правило, 80-90% від зарплати, яку отримувала людина за 24 місяці перед виходом на заслужений відпочинок. Саме тому багато людей звільняються за 2 роки до пенсії з приватних структур і влаштовуються на високооплачувані державні посади (наприклад, помічниками нардепів). Це дає їм право на велику пенсію.
«КП».