Історія свідчить: в городки грали імператори Петро І і Микола II, вожді Ленін і Сталін, академік І.П. Павлов, співак Ф.І. Шаляпін, класики світової літератури Л.М. Толстой, О.М. Горький та інші. А великий полководець О.В. Суворов так сказав про своє захоплення: «Гра в городки розвиває окомір, швидкість, натиск».
На жаль, наприкінці минулого століття городки стали втрачати свою популярність. Але цього не скажеш про Вінниччину та Кіровоградщину. І дуже добре, що є такі ентузіасти, як Анатолій Телятников, його друзі та сподвижники, які відроджують раніше популярну гру.
Це про них говорив віце-президент федерації городкового спорту України Володимир Євтушенко (він не раз бував на змаганнях у Ставках, виступав і сам за команду Києва): «Городковий спорт поза сумнівом належить до концепції національної ідеї – перш за все в сенсі дбайливого ставлення народу до своєї історії, культури, традицій, до всього того, що його об’єднує. Відродження городкового спорту – справа необхідна для суспільства, а тому – благородна».
Народився Анатолій Телятников 10 травня 1961 року в Гайвороні. Там закінчив місцеву середню школу №2, але його вважають своїм і на Бершадщині.
Сталося так, що на початку свого самостійного життя він кілька разів пропонував керівникам рідного району спорудити критий зимовий корт на стадіоні «Прибужець», однак ті навідріз відмовилися.
Мовляв, дуже дороге задоволення. Тоді наполегливий чоловік самотужки побудував двоповерховий спорткомплекс для занять городками і тенісом у Ставках.
Тепер тут проводять не тільки змагання обласного та всеукраїнського рівнів. У цьому селі, наприклад, з успіхом пройшов перший міжнародний турнір з класичних городків у закритих приміщеннях «Снігова королева - 2011».
Анатолій Веніамінович – чотириразовий чемпіон світу з городкового спорту, рекордсмен світу – з пластикових бит (на 10 і 20 фігур), президент федерації нашої області та Кіровоградщини, тренер чоловічої команди Вінниччини, а також готує жіночу і юнацьку збірні Кіровоградщини. Входив у першу десятку кращих спортсменів Вінниччини. Його портрет заносили на Дошку пошани Бершадського району.
Юному Телятникову пророкували гарне майбутнє веслувальника (кандидат у майстри спорту, п’ятиразовий чемпіон Кіровоградської області, успішно виступав і на першості України). Однак усе змінилося після 1976 року, коли в Гайвороні відбувся чемпіонат Радянського Союзу серед залізничників із городкового спорту.
Про цю подію і прошу розповісти майстра спорту, тренера Анатолія Веніаміновича, – Івана Феодосійовича Пугача.
– У ті роки Гайворон, як кажуть, гримів на всю державу, – розповідає майстер спорту, колишній член збірної України і Всесоюзної команд залізничників із городкового спорту, тренер збірних (молодіжної і дорослої) України. – Бо вже у 1978-му в нас успішно про йшов чемпіонат Радянського Союзу серед профспілок. Можете уявити: у невелике українське містечко з’їхалися команди майстрів усіх республік, Москви, Ленінграда! Про змагання регулярно повідомляла відома телепередача «Время»...
Займатися городками стало престижно, тим більше, що у Гайвороні збудували міцну матеріальну базу. І.Ф. Пугач проживав майже поруч, за якихось тридцять метрів, із своїм вихованцем Анатолієм Телятниковим. Хлопець був здібним, завзятим, із бездоганною координацією рухів.
А з народною грою він добре познайомився ще дев’ятирічним...
З тих пір городки супроводжують Анатолія Телятникова усе життя: на навчанні у Кіровоградському сільгоспінституті, на Мелітопольському заводі тракторних гідроагрегатів, що в Запорізькій області, і тепер на тренерській роботі, яку поєднує з бізнесом.
Перший найбільший успіх на долю українського спорт - смена випав у серпні 2006-го в німецькому місті Карл сруе, де проходив чемпіонат світу з городків.
Хоча у змаганнях брали участь спортсмени з 11 команд (Німеччини, Швеції, Фінляндії, Білорусі та ін.), але головна боротьба розгорнулася між українцями та росіянами. Перемога після запеклого бою дісталася нашим. Німці – шоковані, бо й вони розраховували стати чемпіонами.
Градоначальник подарував А.В. Телятникову зеленого «Фольксвагена». Таким був приз подолянину за перемогу на чемпіонаті світу. А далі знову напружені тренування, і – нові перші сходинки п’єдесталів, звання чемпіонів України, Європи, світу.
Городки – старовинний і вічно молодий вид спорту.
Здається, все просто: виходь на майданчик і «лускай» собі фігури, мов зернята чи горіхи.
Але тут виявляється вся складність: треба знати секрети, техніку, тактику, правила, тонкощі цієї гри, постійно бути у формі. Городки вимагають від гравців неабиякої фізичної підготовки, волі та наполегливості.
Майстерності А.В. Телятникова можна лише позаздрити. Його завжди вирізняє особлива вправність, кмітливість. Він – незамінний командний боєць, але славиться й індивідуальною грою.
– У 2010 році в район прийшла приємна звістка: Анатолію Веніаміновичу Телятникову присвоєно звання заслуженого майстра спорту, – з гордістю розповідає голова Бершадської районної організації ВФСТ «Колос» Григорій Бабченко. – Здобути його непросто. Скажімо, в олімпійських видах спорту потрібно виграти олімпіаду або стати її призером, на чемпіонатах світу – виборювати перше-третє місця. А в неолімпійських, до яких належать городки, це звання отримати досить важко: на чемпіонатах світу слід завоювати не менше шести медалей. Телятников здобув їх аж сім. Неодноразово ставав він і чемпіоном та призером інших змагань різного рівня.
Знаний у регіоні, в Україні і світі спортсмен, провідний учасник збірної країни, рекордсмен з городкового спорту дбає не тільки про ріст власних результатів. Він передає свій великий досвід та філігранну майстерність молодим.
Як тренер Бершадського районного спортклубу «Колос», підготував велику групу юних спортсменів, які досягають чудових результатів. Серед них – майстер спорту, чемпіон світу і триразовий чемпіон Європи серед юнаків Юрій Гаращенко; майстер спорту, чемпіон світу, срібний призер чемпіонату України Тарас Марчук; чемпіон Європи Сергій Коропець; чемпіонка Кубка світу, призерка фінальних змагань за Кубок України 16річна Ганна Апасова; срібна і бронзова призерка чемпіонату світу серед жінок Катерина Баранюк; майстер спорту, чемпіон СРСР серед юнаків Василь Камінський; першорозрядник, чемпіон України серед юніорів Віталій Кондратюк та інші.
Вихованці Телятникова є членами збірної команди України. Юнацька команда, якою опікується Анатолій Веніамінович, у 2009-му в Ялті виграла чемпіонат Європи.
Наш земляк не тільки спорт смен, граючий тренер, вихователь, він ще й невтомний пропагандист цього прекрасного виду спорту, безкоштовно передає комплекти городків та биток у загальноосвітні школи, дбає про здоровий спосіб життя земляків конкретними справами, долучає до спорту «важких» підлітків. Звісно, робить це не за нагороди...
А.В. Телятников – різносторонній спортсмен. Отож, крім городків, захоплюється шахами (наприклад, у 2014-му став чемпіоном Бершадського і Гайворонського районів), настільним тенісом.
До речі, крім особистої активної участі в змаганнях, виступає і організатором цікавих поєдинків між командами Бершадщини та Гайворонщини, зокрема міжобласних спартакіад серед людей з різними вадами здоров’я (до програми включені такі види: городки, стрільба з пневматичної гвинтівки, шахи, дартс, настільний теніс). Турніри проходять або в обох райцентрах, або у Ставках. І дуже часто господар спортивного комплексу вручає переможцям особисту грошову винагороду.
Петро МАНІЛЕНКО.