За період 2014-2017 років у реформі децентралізації зроблено певні кроки, та стає все більш зрозуміло, що вона є вкрай необхідною. Здається, все б складалось дуже вдало і з реформою не було б проблем, якби не стільки супротиву та спекуляцій, як всередині України, так і поза її межами. Проте процес децентралізації, зокрема в частині об’єднання територіальних громад (ОТГ), незважаючи на різноманітні перешкоди, триває.
Об’єднані територіальні громади після утворення, першочергово, спрямували свої кошти на будівництво та освітлення доріг, утеплення шкіл і дитячих садочків, проведення водогонів й інші нагальні потреби громад. Причому, йдеться не просто про ремонти. З’являються сільські спортивні школи, пожежнорятувальні станції, комплексні навчальні заклади, відкриваються центри надання адміністративних послуг, утворюються потужні комунальні підприємства, які мають можливість самостійно вирішувати проблеми громад.
Відповідно до даних Мінрегіонбуду, на сьогодні утворено та діють 413 об’єднаних громад, до складу яких увійшла 1971 колишня місцева рада. До кінця року перші місцеві вибори відбудуться у 250 об’єднаних територіальних громадах. Зокрема, 29 жовтня – у 201 ОТГ(об’єдналися 933 місцеві ради), 24 грудня – у 49 ОТГ. Понад 20 ОТГ очікують на рішення ЦВК щодо призначення перших місцевих виборів, а також подібні звернення продовжують надходити. Ще близько 50 ОТГ перебувають на завершальних стадіях процедур об’єднання.
Після проведення перших місцевих виборів 29 жовтня та 24 грудня 2017 року в Україні діятиме вже 663 добровільно об’єднані територіальні громади.
Лідерами по утворенню ОТГ стали Дніпропетровська, Житомирська, Тернопільська і Полтавська області.
У Вінницькій вже утворено 33 територіальні громади, з яких 9 очікують на проведення виборів, що відбудуться 29 жовтня, та одна громада - на проведення виборів 24 грудня.
Відбудуться вибори і в Бершадському районі. Так, постановою ЦВК №164 від 18.08.2017 р. призначено на неділю, 29 жовтня 2017 року, перші вибори сільського голови та депутатів Шляхівської об’єднаної територіальної громади (ОТГ).
До складу Шляхівської об’єднаної територіальної громади увійдуть села: Шляхова, Завітне, Теофілівка, Тирлівка, селище Кавкули.
Це буде друга об’єднана громада в Бершадському районі.
У грудні минулого року проведено вибори сільського голови та депутатів Джулинської об’єднаної територіальної громади. До її складу увійшли Джулинка, Берізки-Бершадські, Чернятка, Хмарівка.
Ситуація з об’єднанням громад у державі багатоманітна: є значні успіхи, але є і проблеми. Багато залежатиме від тих, хто очолить громаду, який депутатський корпус буде сформовано. Жителі ОТГ повинні розуміти, що більшість питань місцевого життя вирішуватимуться відтепер у громаді. А для якості їхнього життя важливе значення матиме якість обраної місцевої влади.
Тож, бажаємо жителям Шляхівської об’єднаної територіальної громади не помилитися з вибором, який вони зроблять 29 жовтня, стати у подальшому успішним прикладом реформи децентралізації та своїми результатами довести, що обрали правильний шлях розвитку.
Тетяна ГРЕСЬКО, керівник апарату райдержадміністрації.