Згідно з даними соціологічного дослідження, 23 відстоки опитаних власників паїв готові продавати належну їм землю, якщо мораторій буде скасований. Проте бажаючих купити землю серед опитаних фермерів і керівників сільгосппідприємств небагато: лише 17,9 відсотка.
Аграрії розглядають можливість придбання землі в розстрочку, через позикові кошти, зокрема банківські кредити. Але такі фінансові інструменти дуже ризикові, тож оренда залишається найбільш привабливою для фермера порівняно з купівлею.
Проте чи готовий фермер інвестувати кошти в довгострокову родючість ґрунту, коли розуміє, що хазяйнуватиме на цій ділянці обмежений час?
Як результат, в Україні відзначаються масштабні процеси деградації ґрунтів, зокрема через їх нераціональне використання, порушення сівозміни тощо. Так, за даними Національної академії аграрних наук України, під урожай агрокультур в останні роки вносилося в середньому в 17 разів менше органічних добрив, ніж потрібно, що призводить до виснаження ґрунтів. Така ситуація, на думку експертів, обумовлена існуючими умовами ведення фермерського бізнесу в Україні, які сприяють орієнтації підприємств на отримання максимальної рентабельності в найкоротші терміни.
«Через те, що багато договорів оренди сільськогосподарських земель в Україні укладаються на нетривалий термін (до 7 років), фермери не зацікавлені вкладати кошти в землю і підтримувати її родючість. Інтерес такого орендаря один – максимальна вигода від вирощування рентабельних культур», – зазначив експерт по земельному праву і член ради асоціації «Земельний союз України» Сергій Біленко.
Тобто орендарю все одно, що буде з землею після нього, адже він уже отримав вигоду для себе. І після того, як договір закінчився, у сільського жителя, який володіє цією землею, залишається ділянка в жахливому стані, яка не має цінності ні для наступного орендаря, ні для власного обробітку.
Таким чином, єдиний можливий варіант, коли виграє і пайовик, і його земля – це довгострокова оренда. Проте як довіритися орендарю на тривалий час, коли ми майже щодня чуємо про збанкрутування фермерів, несплату або суттєву затримку оренд ної плати чи взагалі фінансову кризу всієї країни, коли незрозуміло, що буде завтра?
На ринку з’являються компанії, здатні запропонувати пайовику дійсно унікальні умови. Вони орендують землю на тривалий термін, що дозволяє більш ретельно і довгостроково планувати свою виробничу діяльність, бережливо ставитися до стану ґрунту. Строк такої оренди складає 49 років.
Важливо, що у цьому випадку пайовик також отримує надзвичайну вигоду. В чому саме, ми дізналися у компанії «Агрі Інвест Україна», яка на теренах нашого регіону пропонує унікальну послугу: власник земельного паю здає свою земельну ділянку на 49 років і водночас отримує усю оренд ну плату.
Сергій Сингаївський, заступник директора «Агрі Інвест Україна»: «Ми працюємо майже по всій території України – у 14 областях. І всюди пропонуємо надприбуткові умови для пайовиків! В залежності від розміру паю та його розташування ми виплачуємо відповідну суму. Яку саме, кожен пайовик може дізнатися, лише подзвонивши за єдиним всеукраїнським телефоном 0 (800) 303 099. До того ж, ми беремо на себе оформлення усіх необхідних документів та сплату податків на прибуток.
Останнє є невід’ємною складовою, бо працюємо ми прозоро, відповідно до вимог чинного законодавства, для нас це принципово. Тож усе просто та швидко: подзвонив – почув бажану суму – уклав договір – отримав кошти».
Цифри виплачених коштів, які ми чуємо під час інтерв’ю з директором, справді вражають. Отримуючи таку суму коштів, власник паю може дозволити собі те, що раніше вважав недосяжним. Придбати авто, на яке збирали вже багато років, а грошей так і не вистачає, допомогти дітям чи онукам у придбанні житла чи отриманні освіти у хорошому освітньому закладі, зробити повний ремонт свого будинку, сплатити банківський кредитний борг, який уже багато часу не дає спокою. Перераховувати можна безкінечно, у кожного свої потреби, проблеми, бажання та мрії. І, здається, є усі шанси їх здійснити. А ті сім’ї, які володіють кількома паями, здавши їх на такий термін, отримують справді величезні гроші.
Відтак компанія «Агрі Інвест Україна» співпрацює вже з пайовиками Сумської, Хмельницької, Вінницької, Полтавської, Харківської, Черкаської та багатьох інших областей України. Адже унікальні умови і прибуток, який отримують пайовики, мало кого залишає байдужим. А як може бути інакше?
Отримуєш кошти майже як за продаж паю, проте, на відміну від реального продажу, залишаєшся власником землі та за бажанням передаєш його у спадок дітям і онукам.