Вперше за всю історію району валовий збір зернових становить близько 290 тисяч тонн, проти 169 тисяч тонн у попередньому році. Їх урожайність – 53,9 центнера з гектара, проти 35 центнерів у 2012-му. По 367 центнерів з гектара видали цукрові буряки, що теж на 30 центнерів більше.
Найкращих результатів домоглися у ТОВ «СвітанокАгросвіт», «Чарівна нива», АТ «Явір-Агросервіс», СФГ «Новосулківське», Бершадській філії ПрАТ «Зернопродукт МХП».
Урожайність цукристих у АТ «Явір-Агросервіс» сягнула до восьмисот центнерів з гектара. І це при тому, що ціна на цукор продовжує зростати.
Позитивна динаміка спостерігається й у тваринництві.
Збільшилося поголів’я великої рогатої худоби, у тому числі корів. Якщо в середньому по району від корови надоєно по 4506 кілограмів молока, то у ТОВ «Осіївське» – по 4855, Бершадській філії ПрАТ «Зернопродукт МХП» – по 6253 кілограми, ТОВ «Устя» – по 7329 кілограмів.
Таким чином, досягнуті показники заявляють самі про себе. Умови роботи нібито однакові, а от її результати різняться. А все це позначається на прибутках, у тому числі і на заробітній платі працівників.
За 10 місяців середньомісячна заробітна плата штатного працівника у господарствах району становила 2191 грн., тоді як середньообласний показник – 2336 грн.
Найвищою була заробітна плата у ТОВ «Агрофірма «Джулинка», Бершадській філії ПрАТ «Зернопродукт МХП», ТОВ «Осіївське», ПАТ «Птахокомбінат «Бершадський», ТОВ «Чарівна нива». Тоді, як у ПП «Валентина», СТОВ «Нива», ПСП «Обрій» вона була найнижчою. Тож напрошується висновок, чи можна буде знайти спеціаліста, де мало платять?
Над підвищенням рівня заробітної плати необхідно попрацювати й у інших господарствах. Наші працівники заслуговують на кращу оцінку їхньої праці. Тим більше, що можливості для цього є. Від сільськогосподарських підприємств очікується до 39,5 мільйона гривень чистого прибутку. Рентабельність виробництва становитиме 26,2 відсотка, в тому числі у рослинництві – 38, тваринництві – 6,2 відсотка. Таким чином, на місцях потрібно буде зробити відповідні висновки.
Орієнтуючись вже на 2014 рік, треба, насамперед, переглянути структуру посівів, збільшивши у ній відсоток під кукурудзу, передбачивши круп’яні культури, цукрові буряки. Оскільки вже відтепер зрозуміло, що цукристі є рентабельною культурою.
Треба також розвивати тваринництво. Адже у господарствах, де ведеться ця галузь, завжди у наявності обігові кошти.
Одним із резервів наповнення бюджету є також залучення позабюджетних коштів шляхом укладання соціальних угод. На жаль, не всі ще, особливо інвестори, усвідомлюють, що їм потрібно краще працювати з людьми.
Користуючись нагодою, вітаю всіх трудівників, зайнятих в агропромисловому комплексі району, а заодно й усіх жителів з Новим 2014 роком і висловлюю надію, що і надалі ми будемо трудитися та домагатися добрих результатів. Віри і надії всім, успіхів і оптимізму. Нехай здійсняться найкращі мрії та сподівання.
Валентин КУШПЕЛА, заступник голови райдержадміністрації.