На знімку: учасники проекту після екскурсії в новому адміністративному будинку гміни Моравіца.
Двадцять наших школярів, учасників фольклорного гурту «Щедрограй», танцювального ансамблю «Барвінчата» разом зі своїми керівниками Світланою Бендус, Володимиром та Юлією Віхренками, перекладачем Сергієм Босакевичем та 20 польських школярів, в основному учасників танцювального ансамблю «Піраміда», брали участь у цьому проекті.
Проект був реалізований на теренах трьох польських гмін: Моравіца, Сітковка Новіни, Хечіни. Крім того, були запрошені до Польщі Баланівський сільський голова Віталій Казміревський та секретар сільської ради Людмила Устяк.
Вони працювали над написанням нового спільного проекту, пов’язаного з впровадженням енергозберігаючих технологій у Баланівці. У рамках нового проекту буде проведено цикл навчань із впровадження сучасних енергозберігаючих технологій у сільській місцевості, а також встановлені сучасні освітлювальні пристрої, що працюють на ЛЕД-технології. Це дозволить суттєво скоротити витрати електричної енергії в селі, а також покращити естетичний вигляд та безпеку на його території.
Одним із завдань танцювального проекту було вивчення спільного танцю до пісні «Палає стодола» Чеслава Німена з елементами джазового танцю та українського фольклору. Постановником та хореографом цієї танцювальної композиції стала Анна Кмецик, танцівниця Келецького театру танцю. Десять днів активних репетицій дали свої результати, і протягом останніх днів реалізації проекту діти показали три концерти у всіх гмінах, які брали участь у проекті. Під час концертів був виставлений на огляд і спільний танець, який глядачі зустріли шквалом бурхливих оплесків та овацій. Підготовка не пройшла даремно – артистизм та майстерність наших дітей справили величезне враження на глядачів і викликали фурор під час виступу. Для цього танцю були спеціально пошиті однакові костюми, які потім учасники обох колективів залишили собі на згадку.
Але сказати, що діти під час реалізації проекту вивчили тільки спільний танець – це не сказати нічого. Адже під час перерв між репетиціями вони вивчали мову та національні традиції ровесників, вивчали пісні, співали їх разом, обмінювалися розповідями про історію і культуру свого народу, місцевості, ходили на різноманітні екскурсії, влаштовували спортивні змагання, відвідували басейн.
Результатом такої співпраці став українсько-польський розмовник, українсько-польський пісенник, а також дві карти, виготовлені руками учасників проекту, за якими можна сміливо вирушати у подорож як по селу Баланівка, так і по гміні Моравіца.
Я була координатором проекту з української сторони і вважаю, що найціннішим у проекті був той колективний дух, який панував між дітьми під час реалізації проекту, і залишився назавжди у душах кожної з них. Наші діти привезли з собою незабутні враження про європейську країну, і вони вже готові переконати всіх у тому, що Європа – це не тільки комфортне життя людей, захист їхніх прав та свобод, а й порядок і чистота в усьому, бережливе і трепетне ставлення до природи, про все, з чим людина співіснує у цьому світі. «Ми хочемо, – кажуть діти, – теж ходити у такі гарні спортивні зали, на спортивні майданчики та басейни, як і поляки, і якщо це все у нас буде, то буде мода займатися спортом, вести здоровий спосіб життя, а не ходити у кафе і займатися пияцтвом і наркоманією».
Людмила УСТЯК, секретар Баланівської сільської ради.