Провів засідання перший заступник голови райдержадміністрації Володимир Ольшевський за участю заступника голови районної ради Василя Бондаренка. У заході взяли участь члени координаційної ради: заступник головного лікаря Бершадської ЦРЛ Валентина Довгань, лікар-інфекціоніст Вікторія Гирба, районний фтизіатр Валентина Кесель, начальник відділу освіти РДА Лідія Дзюбенко, завідувач сектору сім’ї та молоді РДА Віра Чорненька, начальник відділу культури і туризму РДА Надія Герасимчук, в.о. начальника міжрайвідділу лабораторних досліджень Нінель Плахотнюк, представники служби у справах дітей РДА, соціальної служби для дітей, сім’ї та молоді, в.о. заступника директора з питань гуманітарної освіти і виховання Бершадського медколеджу Алла Линок.
З основного питання щодо становища вУкраїні інформувала Вікторія Гирба.
У Бершадському районі на сьогодні зареєстровано 33 ВІЛ-інфікованих особи (серед них п’ятеро дітей), крім того, дві особи хворі на СНІД. Район веде свій облік, який розпочався у 1997 році, коли вперше був виявлений ВІЛ-інфікований. З того часу в районі зареєстровано 78 інфікованих громадян, із них 13 особам встановлено діагноз СНІД, 10 померло (в т.ч. п’ять осіб від СНІДу). Всього народилося від ВІЛ-інфікованих матерів 20 дітей, які всі перебували на серологічному контролі, знято з обліку 14 дітей.
На Бершадщині розроблено районну програму забезпечення профілактики ВІЛ-інфекції, допомоги та лікування ВІЛ/СНІД-хворих на 2010-2013 роки та план заходів по виконанню програми. У 2013 році заплановано та використано чотири тисячі грн. Крім того, виділяються кошти із обласного бюджету на медичні препарати.
У ЦРЛзабезпечено комплекс заходів щодо зміцнення матеріальнотехнічної бази відділення переливання крові. Проводиться обов’язкова карантинізація донорської плазми. Для її збереження є в наявності морозильна камера ємністю 200 л та температурою -45 градусів С. Укомплектовано штат постійних донорів, посилені вимоги до їх відбору. Не допускаються випадки переливання необстеженої плазми та інших компонентів крові. Проводиться післятестове консультування.
Посилені вимоги до дотримання протиепідемічного режиму в ЛПЗ, що є передумовою недопущення інфікування в умовах стаціонару та професійного враження ВІЛ-інфекцією. В достатній кількості дезінфікуючі засоби, придбано стерилізаційні бокси в терапевтичне та хірургічне відділення. Укомплектовані спеціальні бригади для надання хірургічної допомоги ВІЛ- інфікованим, окремі набори інструментів, запас разових протиепідемічних комплектів одягу, аварійні аптечки для персоналу.
При кабінеті інфекційних захворювань функціонує кабінет довіри.
Надається транспортЦРЛ для госпіталізації ВІЛ-інфікованих в обласний центр СНІДу. В КІЗ-кабінеті ЦРЛ та райCЕС ведеться моніторинг поширення ВІЛ-інфекції в районі. На засіданнях координаційної ради з питань протидії ВІЛ/СНІДу при райдержадміністрації здійснюється оцінка ефективності заходів, що вживаються з метою контролю за рівнем захворюваності та станом профілактики.
З метою підвищення рівня освіченості населення та учнівської молоді з цього питання, пропаганди здорового способу життя проводиться просвітницька робота працівниками відділу освіти райдержадміністрації, медпрацівниками та психологами, фахівцями районного центру СССДМ та служби у справах дітей райдержадміністрації. Протягом 2013 року здійснено 200 рейдів «Діти вулиці», «Канікули», «Кризова сім’я». У бібліотеках та школах розгортаються тематичні виставки «За здоровий спосіб життя!», «Прочитай, подумай, зупинись!» і т.п. Створено пересувні групи в складі працівників СЕС, лікарів, вчителів, фахівців центру соціальної служби для дітей, сім’ї та молоді. На базі Бершадської ЦРЛ створено умови для надання медичних послуг ВІЛ-інфікованим особам. Стовідсотково обстежується на ВІЛ кров та її компоненти. Проведено 400 опитувань щодо знань із питань ВІЛ/СНІДу серед підлітків, учнів шкіл, студентів медколеджу, молоді.
Під час обговорення доповіді районний фтизіатр Валентина Кесель інформувала про виявлення випадків захворювання на ВІЛ у поєднанні з туберкульозом. За період із 2000 року зафіксовано сім таких випадків, троє людей померло, четверо знаходяться на обліку і продовжують сумісне лікування. Туберкульоз на тлі СНІДу – смертельна парочка захворювань, адже одна інфекція підсилює другу, що призводить до летального випадку. Всіх хворих на туберкульоз в обов’язковому порядку обстежують на ВІЛ.
В.о. начальника міжрайвідділу лабораторних досліджень Нінель Плахотнюк наголосила, що з людьми цього контингенту досить важко працювати, адже це наркомани, трудові мігранти, хворі на алкоголізм, які ведуть аморальний спосіб життя. Навіть при проведенні просвітницької роботи, існуванні кабінетів анонімного обстеження та дотестового і післятестового консультування, точна кількість хворих та інфікованих людей залишається невідомою.
В.о. заступника директора з питань гуманітарної освіти і виховання Бершадського медколеджу Аллою Линок було інформовано про проведення заходів у закладі серед студентів.
По завершенню засідання координаційної ради було складено протокол, відповідно до якого необхідно відділам та структурним підрозділам посилити просвітницьку роботу серед населення та молоді зокрема. Також необхідно вийти з пропозицією до районної ради щодо заслуховування питання виконання заходів районної програми профілактики ВІЛ-інфекції та допомоги хворим на СНІД.
Галина ІВАНЧЕНКО, головний спеціаліст відділу з питань внутрішньої політики, зв’язків з громадськістю та ЗМІ апарату РДА