Fridge magnet wooden gears

Не ферма, а містечко тваринників

  • Подобається0Не подобається
  • 18 Жовтня 2012, 23:07

На знімку: головний зоотехнік І.В. Пудлич розповідає, що корівки за гарний догляд віддячують якісним молоком.

Серед керівників, портрети яких у цьому році на районній Дошці пошани, і директор ТОВ «Світанок-Агросвіт» О.І. Ковбасюк, якого відзначено за здобутки господарства у тваринництві.

Шляхівське сільгосппідприємство традиційно серед кращих, у тому числі і у веденні цієї галузі. Хоч останнім часом у багатьох змінилося до неї ставлення – є села, де немає жодної голови ВРХ – тут територію молочно-товарної ферми можна було б цілком заслужено назвати, орієнтуючись на її вигляд, містечком тваринників.

Олег Іванович за фахом агроном, але далеко не кожний із зоотехніків чи ветспеціалістів настільки знає і любить галузь тваринництва, як він. Кажуть, саме він і є ініціатором того, щоб порядок на цьому виробничому підрозділі завжди був зразковим.

А змушений був вникнути у її тонкощі, мабуть, ще тоді, як працював заступником голови по тваринництву. Неабияку роль відіграло і те, що він сам є вихідцем із династії фахівців цієї галузі – головним зоотехніком працював батько, мама очолювала колектив ферми.

Навіть у цьому засушливому році тут утримується до восьмисот голів великої рогатої худоби, зокрема до трьохсот корів. Це крім того, що у господарстві є ще чимала свиноферма, вівцеферма, пасіка, зберегли більше двох десятків коней.

Головний зоотехнік господарства І.В. Пудлич запевняв, що то неправда, коли виправдовуються, що тваринництво невигідне. Легше всього було б збути галузь. Але ж тепер є робочі місця для 43 працюючих, трохи менше їх на свинофермі.

Коли готувався цей матеріал, на фермі доїли щодня по 2,8 тонни молока. Причому продуктивність зростає. Якщо торік в середньому від корови надоїли по 4 тисячі кілограмів молока, то у цьому році буде вже по 4,5 тисячі кілограмів.

Цікаво, що на цій фермі не прагнули останнім часом впроваджувати щось нове, а удосконалювали роками напрацьовані підходи до ведення галузі. Доїння, годівля і чистка тут триразові. Щоб не марнувалися корми, годівниці наростили дерев’яними брусами, до яких закріпили ще й увязь. Дерть, макуха, барда у поєднанні з грубими кормами – ото і ввесь в основному раціон годівлі – тільки дійшло б все до годівниць. Розрахунок кормів ведеться на відповідну кількість молока, яке збираються надоїти.

У свій час займалися коровами айрширської породи, але тепер поступово їх витісняють голштини, які краще зарекомендували себе.

Брацлавський молокопровід підтримували власними силами і він зберігся. Навантаження на доярку – 50 корів, проте їхня робота двозмінна.

Є молокоблок, холодильне обладнання, тому претензій до якості молока немає.

Тутешнім виробникам не переробники диктують ціну, а навпаки, вони шукають самі собі більш вигідних партнерів.

Варто було одному з них знизити ціну на молоко, як одразу ж почали продавати його на ПАТ «Бершадьмолоко».

Відколи почали рахувати гроші, то по-іншому ставлять - ся до заготівлі кормів. Кукурудзу заготовляють у силосні споруди, щоб не було сухого зерна, бо таке не дає віддачі. Акцент при заготівлі змістили від кількості на їхню якість. У цьому засушливому році не так просто було заготовити їх і у Шляховій, але додавшиу раціони концентратів, молока почали доїти навіть більше.

Від ставлення до роботи людей теж багато залежить.

Тому на цій фермі давно діє принцип: хочеш заробити – то працюй на совість. Тобто зарплата залежить від виробництва молока. Одними з кращих на фермі вважають доярок С.М. Досич, Н.І. Сторожук, О.В. Москалюк, Р.М. Гайдук, О.І. Хмарук. Не можна не відзначити і механізаторів М.С. Скрипника, О.І. Язвенюка. Але всі пам’ятають, що багато залежало і від тих, хто забезпечував зеленими кормами.

В окремих селах, з різних причин, вже не хочуть іти на роботу на ферму, а в Шляховій тут трудиться в основному молодь. Чи не тому, що тут завжди прагнули створити для цього умови – є кімната відпочинку, видають спецодяг, інвентар.

Щодо новинок, то крім удосконалення годівниць, змонтували й нові гноєтранспортери і тепер один механізатор вправляється з очисткою двох чотирирядних приміщень. До зими підготувалися теж. Оскільки біля приміщень надійні під’їзди, відходи з-під транспортерів відвозять не тракторами, а автомобілем – один водій вправляється це робити на МТФ і свинофермі.

Щоб не виникало проблем з напуванням, на оборі встановили звичайне бетонне кільце, які використовують при будівництві колодязів, забетонували його дно, змонтували клапан з поплавком і тепер у ньому завжди є вода. А щодо барди, то хоч і не дешево обходиться її доставка, від неї не відмовляються. Як тільки її не стає, враз молока меншає на центнер. Жом не заготовляють, бо дорого обходиться.

Вирощування малих телят на відкритому повітрі не практикують, натомість до 20-денного віку за ними доглядає доярка, далі їх передають телятницям, які їх і випоюють.

Здавалося б, працюють дещо за застарілими технологіями, однак доводять прадавню істину: що просте – те геніальне. Головне, що є віддача, економічний ефект. Варто тільки працювати як слід.

Павло КУШПЕЛА


Дивіться також в розділі  В громадах
» 16.06.2018 У день Святого Духа (28 травня) в Березівці урочисто відзначили десятиріччя з часу освячення сільського храму Івана Богослова.
» 16.06.2018 Депутат облради Володимир Зарічанський ініціював створення пам’ятника Кобзареві у рідній Війтівці. Погруддя генія літератури та пророка нації виготовляє відомий скульптор, народний художник України, доцент кафедри скульптури Харківської державної...
» 16.06.2018 Бершадська амбулаторія загальної практики – сімейної медицини цього року визнана кращою у районі серед амбулаторій ЗПСМ. Із 2016 року очолює установу мудра жінка, знавець своєї справи, лікар вищої категорії Антоніна Іванівна Колесник. У медицині...
» 16.06.2018 Відділення невідкладної (екстреної) медичної допомоги (НЕМД) визнано кращим відділенням Бершадської ОЛІЛ. У більшій його частині проведено ремонти, які ще тривають.
» 16.06.2018 Заради дітей
» 16.06.2018 Краще відділення
» 16.06.2018 Згуртованість, професіоналізм, колегіальність та послідовність – головні критерії діяльності медиків району
» 15.06.2018 Спиртозаводу нема, а спирт виробляється
» 15.06.2018 Переможці 15 обласного конкурсу
» 08.04.2018 Ефективне реагування на надзвичайні ситуації
Всі статті розділу В громадах »
Цікаві фото
11 фото   
<b>Зустріч з Анатолієм МАТВІЄНКОМ</b><br />3 травня в громадській приймальні Бершадського району було проведено прийом громадян з особистих питань народним...
5 фото   
<b>Від кризи до стабілізації та поступу економіки</b><br />Минулої п’ятниці відбулося засідання колегії райдержадміністрації, на якій було розглянуто ряд важливих питань. В...
15 фото   
<b>ВІЙТІВКА</b><br />Війтівко, Війтівко, Досвітняя зірко. Дягла ти на місто Вишивачок намиста. Війтівко, Війтівко, Подільська...
4 фото   
<b>Футбол</b><br />Футбольна команда району завершила участь в футбольних іграх першості області сезону 2011-2012 років. Завдяки тому,...
Всі фотогалереї »
Ми - пам’ятаємо - «Книга Пам’яті України» / Яланець
Гудзь Марко Васильович (1917) 1917 р., українець, селянин. Мобілізований в 1941 р. Рядовий. Загинув 1941 р.

З історії Бершаді
14 березня 1944 року для бершадців настав радісний день: війська 2-го Українського фронту визволили їх рідне місто. В пам'ять про воїнів та земляків які віддали своє життя за визволення Бершаді, в центрі міста на братських могилах споруджено обеліски та скульптурні групи, біля підніжжя яких завжди живі квіти. Читати далі »



Останні новини
Може бути цікаво

Не ферма, а містечко тваринників - В господарствах і громадах, селах Бершадського району та м. Бершадь - www.bershad.ua
Користувачі OnLine: 
Бершадщина  | Форуми  | Сторінками історії  | Літературна Бершадь  | Фотогалереї  | Новини  | Довідники  | Визначні місця  | У нас в гостях!  | Прогноз погоди в Бершаді  | Телефонні довідники
  • Продається будинок с. Чернятка. 35 соток, з усіма прибудовами: криниця, погріб, літня кухня з газом, будинок та времянка з газовим опаленням. Гарне місце. Ціни 3200 договірна.
    Продається будинок с. Чернятка. 35 соток, з усіма прибудовами: криниця, погріб, літня кухня з газом, будинок та времянка з газовим опаленням. Гарне місце. Ціни 3200 договірна.
    18.05.2020(063) 431-41-18
  • . Продам квартиру в місті Ірпінь, Київська область. 37 метрів, 16 000 у.о
    . Продам квартиру в місті Ірпінь, Київська область. 37 метрів, 16 000 у.о
    13.04.2020(067) 225-27-18
  • . Продаж одягу з Європи: Секонд хенд та нове.
    . Продаж одягу з Європи: Секонд хенд та нове.
    08.04.2020(096) 095-84-08
  • ДОСТАВКА:ОТСЕВА,ПІСКА,ЩЕБНЯ,,та інших вантажів до 8т.
    ДОСТАВКА:ОТСЕВА,ПІСКА,ЩЕБНЯ,,та інших вантажів до 8т.
    16.03.2020(098) 908-43-57
  • Продається тілна корова с.Бирлівка ціна договірна. тел 0960726720
    Продається тілна корова с.Бирлівка ціна договірна. тел 0960726720
    27.01.2020(068) 041-74-83
  • Продается дом с участком.(цена договорная) по адресу Виницька обл., Бершадськый р-н., с. Шляхова, вул. Дружбы 14.С общей площадью участка 25 соток
    Продается дом с участком.(цена договорная) по адресу Виницька обл., Бершадськый р-н., с. Шляхова, вул. Дружбы 14.С общей площадью участка 25 соток
    26.08.2019(097) 487-43-42
Всі оголошення Розмістити оголошення