На знімку: директор ТОВ «Устя» Павло Григорович Марущак розповідає про вирощування телят на відкритому повітрі.
Серед головних питань, які обговорювалися, – кроки для одержання високих надоїв та стабільних прибутків, про нові напрямки розвитку ветеринарного ринку в Україні, передовий досвід застосувань ветеринарних препаратів у господарствах асоціації, про потоково-цехову систему при прив'язному утриманні худоби. Йшлося також і про основу здоров'я стада. Копитною бригадою КЦ АВМ було проведено майстер-клас, як правильно розчищати та лікувати ратиці корів.
Хоч асоціацію створено не так давно, у її складі вже 60 господарств з 19 областей України. Основна її мета – максимальне збільшення прибутковості господарств, хоч сама асоціація не є прибутковою організацією й існує лише за рахунок членських внесків.
Складається вона з консультативного центру і програм, спрямованих на надання експрес-послуг. Зараз у її планах ще й проект «Здорові діти – здорова нація», орієнтований на зміщення центру попиту на молокопродукти.
Зокрема, передбачається впровадити програму безкоштовного забезпечення ним дітей дошкільного та шкільного віку. Вважається, що таким чином ми зуміємо прищепити в них любов до молока.
Серед досягнень АВМ – збільшення на 10 відсотків поголів'я корів і на 20 відсотків – їх продуктивності. Причому молоко від них реалізується, як правило, екстракласу.
Коли три роки тому в Усті постала проблема, чи займатися тваринництвом далі, то спеціалісти прийняли рішення про його розвиток. А щоб не було воно збитковим, вирішили заручитися супроводом асоціації виробників молока, програмою якої передбачені надої по 7,5 тисячі кілограмів молока від корови.
Хоч цю програму освоєно поки що лише відсотків на 30, зрушення очевидні – торік тут надоїли по 6,2 тисячі кілограмів молока від корови, а за 8 місяців цього року – по 4,2 тисячі кілограмів.
Щоправда, для цього довелося багато змінити на фермі – від технологій, структури управління до заготівлі і згодовування кормів. Узяли на озброєння також молокопровід «Делаваль», завдяки чому навантаження на доярку збільшилося до 50 корів. Менеджер ферми – це колишній завідуючий, здійснює керівництво через комп’ютерну програму управління стадом, що дає змогу оперативно впливати на всі процеси, а головне – контролювати виробництво молока.
По програмі АВМ вирощується і молодняк ВРХ. На фермі в Усті дворазове доїння корів, утримання їх комбіноване, кардинальних змін зазнала і система годівлі.
На фермі до 30 робочих місць, якщо не рахувати підмінних доярок, придбали тут і сучасні змішувачі кормів.
Молоко реалізують по 3,4 гривні за кілограм. Тому навіть за умови, що корми останнім часом подорожчали, ферма працює на економіку господарства. Про все це цікаво розповідали спеціалісти.
У планах тваринників Усті – збільшити дійне стадо до 500 корів, і матеріальну базу для цього вже створено. Існуючі технології сповна забезпечать надої – по 7,5 тисячі кілограмів молока від корови.
Серед гостей на семінарі були відомі керівники з Київщини, Полтавщини інших областей, які привезли з собою ще й спеціалістів, щоб перейняти устянський досвід. Безумовно, переймати його треба сповна і керівникам та спеціалістам сільгосппідприємств і нашого району.
Павло КУШПЕЛА