На знімку (зліва направо): директор ДП «Бершадське лісове господарство» М.В. Краснєєв з лісничим Сумівського лісництва А.О. Гузом
– Особисто я вважаю, що в досягненнях колективу є лише певна частка моєї праці, бо основна тут заслуга всього колективу.
Професійне свято, яке відзначатимемо післязавтра, для нас знаменне ще й тим, що виповнюється 90 років діяльності нашого підприємства. А це вже вік, коли можна підбити деякі підсумки.
Наприклад, за період діяльності після війни (довоєнні архіви не збереглися), площа лісів на території підприємства, а це Чечельницький, Тростянецький і Бершадський райони, подвоїлася. Більше сотні гектарів нових лісових насаджень створено і в цьому році. У загальному, замість зрубаного лісу на одному гектарі його посаджено на 1,4 гектара. Хоч сьогодні ставиться завдання: якщо зрубав гектар, то посади два – ми готові виконувати і такі об’єми робіт. Проблема тільки в тому, що земель, придатних для створення нових лісів, на теренах району стає все менше і отримати їх важче.
Лісгосп, починаючи з 2010 року, має у своєму складі чотири лісництва. Усі обов’язки по збору насіння, догляду за лісом, лісовідновленню покладено на лісничих. У цьому плані хотів би відзначити ветерана лісової галузі із більш як сорокарічним досвідом, лісничого Сумівського лісництва А.О. Гуза, майстрів Ободівського лісництва В.О. Чайку, С.В. Ярмака, які показали найкращі результати. Із працівників апарату варто відзначити головного бухгалтера Н.Є. Білу, яка працює на підприємстві багато років і за свою трудову діяльність нагороджена відзнакою Державного агентства лісових ресурсів України, інженера лісового господарства О.А. Настича, який нещодавно відсвяткував своє шістдесятиріччя, і вся трудова діяльність якого пов’язана в основному з лісгоспом. А робота в лісі особлива, випадкові люди у нас не затримуються, бо працювати доводиться в сніг і дощ, в болотах і зарослях. Але коли людина вже полюбила її, то працює до пенсії, а то й до глибокої старості.
За період існування наше господарство зазнало чимало реорганізацій. Тільки останнім часом зрозуміли, що маленьким підприємствам виживати набагато важче, ніж великим, тому почали укрупнення. Нам теж було повернуто частину лісів на Тростянеччині, яку відібрали, а на сьогодні стоїть питання про подальше укрупнення, щоб ми могли стабільно працювати.
Щодо змін, то навіть за незначний період – за півтора десятка років мого керівництва, сталося їх дуже багато. Наприклад, ліквідовано більшу частину ручної праці.
Якщо раніше на підприємстві працювало 360 осіб, які були зайняті на ручних роботах, то їм на зміну прийшли механізми. Один автомобіль із маніпулятором вивільняє 10-12 вантажників, а є 5 таких автомобілів. Лісопосадкова машина садить ліс за зміну на площі 2,5 гектара – це 15 тисяч сіянців. Одна ж людина вручну спроможна посадити їх тільки 600. У нас повністю модернізовано переробне виробництво.
2012 рік, у порівнянні з попереднім, я б вирізнив тим, що зросла напруга на ринку деревини і нам стало важче працювати. Але, незважаючи на це, за вісім місяців середня заробітна плата нашого працівника перевищила три тисячі гривень і збільшилася на 400 гривень. А турботу про своїх людей, їх заробітки вважаю основною заслугою.
Незважаючи на труднющі, ми виконали завдання по створенню нових насаджень.
За власні кошти хочемо побудувати півтора кілометри лісових доріг. Відрізок 760 метрів у Сумівському лісництві вже з’єднав села Сумівку і Кошаринці з Гордіївським шляхом, і по цій дорозі їхати набагато краще, ніж по шосейній попід річку Південний Буг.
У серпні підприємство включилося в роботу по системі електронного обліку деревини. Кожне поліно тепер матиме електронний чіп, майстри лісу будуть оснащені комп’ютерами, які зчитуватимуть штрих-коди і в автоматичному режимі, з моменту прийомки в лісі, деревина потрапляє на ринкові торги. Раніше прийомка робилася протягом місяця, здавалися звіти і аж тоді з’являлися відомості про це перед покупцями.
Щодо планів на перспективу, то, враховуючи, що ринок деревини у напруженому стані, щоб нормально функціонувати, нам потрібно виходити на інші форми заробітку грошей. Тому в Сумівському лісництві будуємо теплицю в 500 квадратних метрів, а невеличкі є в інших лісництвах.
В Ободівському діє система крапельного поливу у розсаднику, у перспективі таке буде і в Сумівському. Щоб забезпечити стандартним посадковим матеріалом, садити ліс не тільки весною, а й протягом року, закладаємо сіянці із закритою кореневою системою – в пакетах.
Використовуємо практично власні кошти – бюджетом вони не виділяються.
Такий підхід дасть можливість вирощувати декоративні лісові породи. Щоб заробляти гроші, ми об’їхали багато областей, привезли до тридцяти красивих декоративних порід, які закладені у парниках.
Щовесни проводимо акцію «Майбутнє лісу в твоїх руках», у якій беруть участь усі. Вона проводиться не для того, щоб виконати нашу роботу, а щоб привернути увагу до проблем лісу, довкілля, екології. Тож висловлюю подяку всім, хто йде нам назустріч. Заодно низько вклоняюся своїм працівникам, які тримають підприємство. У переддень професійного свята бажаю всім міцного здоров’я, родинного затишку та достатку.