Виснажені поля знемагають у тенетах бур'янів, на фермах – худі, голодні корови, з яких доярки щодня ледве не викручують по 45 літрів молока, ще трохи і валитимуться господарські приміщення, на ладан дихає автопарк, почало забуватися поняття «зарплата», а люди за звичкою все ходять у «колгосп» на роботу, хоча б задля тих 150 гривень на місяць – так виглядало сільське господарство Баланівки років вісім тому. Картина сьогодення – абсолютний контраст.
Поля – миловидні пейзажі.
Вони не лише красиві, а й високопродуктивні. Завдяки найсучаснішій техніці, найпередовішим технологіям та професіоналізму спеціалістів тут збирають рекордні для України врожаї кукурудзи та озимої пшениці, не відстають в урожайності й інші сільськогосподарські культури.
Молоко з ферми забирає фірма «Лакталіс» для торгової марки «Президент», якість продукції якої загальновідома.
Надої сягнули 17 літрів. І це не дивно, бо корови завжди ситі і добре доглянуті, їх «квартири» капітально відремонтовані і оснащені сучасною технікою – доїльною установкою «Де Лаваль». Працювати в таких умовах – суцільне задоволення і для самих доярок. Одній доярці під силу обходити більше 40 корів і, відповідно, мати пристойну зарплату.
Село ожило. Оновилося новими парканами, роздеренчалося мотоблоками, наповнилося особистими автомобілями – тепер баланівчани можуть собі дозволити і це, і багато іншого. Бо в них є стабільна робота з гарантованою зарплатою, а ще – підтримка господарства, в якому працюють. Чи то треба здоров'я поправити, чи за символічну суму дитину в табір відпочинку відправити, чи просто, скажімо, бичка додому виписати... Секрет разючих змін простий: у селі вже сім років господарює Бершадська філія ПрАТ «Зернопродукт МХП», яку очолює Юрій Шульц. І це відчувають не лише ті, хто працюють у господарстві. У кожному куточку села є якась обновка від «Зернопродукту». Хоча, більшість із них не настільки відкриті людському оку, як, скажімо, дитячий майданчик у центрі чи освітлена вулиця Шевченка. Хто, наприклад, не має школяриків чи сам не працює у школі, той може не знати, що знедавна там є внутрішні вбиральні – надзвичайно потрібний і зовсім не дешевий подарунок навчальному закладу.
Або взяти водогін. Усі користуються централізованим водопостачанням і, мабуть, мало хто задумується – чому безкоштовно? Адже це не якась самодостатня система, що не потребує ніяких матеріальних затрат. Хтось має платити за роботу електронасосів, ремонти, обслуговування шести артезіанських свердловин, водопроводів... Всі витрати бере на себе «Зернопродукт».
Оранку городів господарство пропонує за 3,5 грн., тоді, як собівартість такої роботи становить 5,5 грн., а приватники просять цілих 810 гривень за сотку. За пільговою ціною можна виписати автотранспорт чи спецтехніку (кран, екскаватор). Учасникам бойових дій та інвалідам Великої Вітчизняної війни – автотранспорт і оранка городів взагалі безкоштовні.
Не ображені ми і як пайовики. Отримуємо по 1200 кг пшениці. Як уже відомо, навіть цього посушливого року, коли скрізь іде недобір урожаю, оплата за наші паї не зменшиться. Та й взагалі: засипало снігом вулиці – хто їх розчищає? «Зернопродукт». Необхідна допомога сільській раді чи амбулаторії сімейної медицини, школі чи дитсадку – йдемо до «Зернопродукту». Потрібні кошти на підтримку культури села – надія на «Зернопродукт». Вдячні йому ансамбль сопілкарів «Жайвір», танцювальний жіночий ансамбль «Чар-Зілля», шкільний ансамбль барабанщиків – за свої нові костюми та можливість виїжджати на конкурси та концерти.
Зовсім нещодавно «Зернопродукт» допоміг справитися селу зі ще однією проблемою. Кілька років тому господарство виділило 15 га землі біля ставка під пасовисько, але загалом нам стало цього мало. І от з травня маємо ще 7 га паші біля колишньої першої ферми.
Щодо бюджету сільської ради, то і його левова частка формується із податкових надходжень від «Зернопродукту», де ні копієчки не виплачується «у конвертах». Як голова сільської ради скажу щиро: усім бажаю такого інвестора, як у нас. Де є такі господарі, там село ніколи не пропаде.
Віталій КАЗМІРЕВСЬКИЙ, Баланівський сільський голова.