Fridge magnet wooden gears

Молоко, Лиска, давай, виживать допомагай

  • Подобається0Не подобається
  • 10 Червня 2011, 09:00

Майже так можна перефразувати відомий пісенний хіт, спостерігаючи днями за пастухами, які випасали корів на одній з окраїн Війтівки. Лиска – то кличка лише однієї з них. Але в даному матеріалі мова піде про те, як взагалі вдається людям виживати у цьому селі.

Війтівка є одним з найбільших населених пунктів у районі – тут понад півтори тисячі дворів і більше чотирьох тисяч жителів, і, здається, немає такої вулиці, на якій би хтось на чомусь, як тепер кажуть, не спеціалізувався. Таким, як правило, вгору глянути ніколи, бо живуть роботою, комерцією і здебільшого мають від того відповідну віддачу.

Щоправда, є і такі, кого життя саме загнало, як вони висловлюються, у такі рамки, коли вони дійсно змушені виживати. Як, наприклад, прожити людині та ще й підтримати сім’ю у п’ятдесятирічному віці, коли ще до пенсії, як до неба, і на роботу таких не надто вже й охоче беруть, якщо вона навіть підвернеться. У таких випадках від декого можна почути, що то людина, мовляв, сама собі створила такі обставини, з яких не може знайти вихід.

Таке, звичайно, трапляється теж, але у Війтівці наводили приклад, коли людина іноді і працює, але робота їй не подобається, до того ж вона малооплачувана. Хіба у неї є тепер вибір, щоб її можна було поміняти. От і в даному випадку вибір у неї єдиний – шукати шляхи виживання.

Але давно підмічено, що саме в цьому селі дана проблема начебто вирішується з меншими потугами, ніж в інших. Дехто навіть пов’язує це з тим, що то, мовляв, війтівчанам сам Бог допомагає, бо дана громада більш віруюча, ніж в інших селах. Самі ж жителі цього села даного припущення хоч і не заперечують, все ж мають інші думки з цього приводу. Весь секрет нібито полягає в тому, що вони дещо підприємливіші, ніж інші, і своєю заповзятістю, працьовитістю відзначалися споконвіку. Підприємництвом тут почали займатися набагато раніше, ніж його було введено у ранг державної політики, тільки це тоді називалося іншим словом, про яке не хочеться згадувати, щоб когось, бува, не образити.

Щоб «дістати» якийсь дефіцит, раніше куди їхали? Звичайно ж, і у Війтівку. У цьому селі набагато раніше зрозуміли, що працювати все-таки вигідніше, насамперед, на себе і свою сім’ю. Так це збереглося і донині, тільки виживає вже хто як може. А такі терміни, як «дефіцит», «діставати» взагалі майже зникли із повсякденного життя. Наприклад, незважаючи на те, що у цьому селі відкрито навіть супермаркет, у ньому налічується ще й 22 торговельні точки, а підприємців, лише зареєстрованих, більше восьмидесяти. Є тут і столярні майстерні, і по обробці металу. Але хто б за що не брався – це не випадково.

Підприємницька жилка тут передається ще з діда-прадіда. Громада споконвіку славилася неперевершеними майстрами ковбасних виробів, які возили їх аж у Краків та Варшаву. Кажуть, що у цьому селі діє ніби неписане правило: як тільки хтось чимось відзначиться, зробить щось хороше, покаже себе з найкращого боку, як у сусіда те має бути хоч трішки, але все-таки краще. Причому, без всякого злорадства, просто такою є традиція.

Худоба у даний час хоч і не в пошані, бо продукція тваринництва, якщо порівнювати із затратами на її виробництво, практично ні по чому, тут все ж живуть за принципом: молоко, лиска, давай, виживать допомагай.

Варто комусь заперечити, що в даний час це все-таки не бізнес, а тільки заняття, щоб було біля чого наробитися, як у відповідь зразу почує: а ви думаєте, що труд тих, хто займається ковбасами, легкий?

А тим, що в цьому селі чи не всі взагалі працюють у дві зміни, як вони самі висловлюються, нікого не здивуєш.

Першою зміною тут вважають оте саме ж підприємництво, яким воно не було б, а то й основну роботу, яку та чи інша людина ще має, а друга продовжується допізна як не на власному городі, то біля худоби. І в даному випадку мова вже не йде про виживання. У цьому селі ніби змагаються: у кого пліт кращий, ворота, хата чи машина. Хоч дуже часто в отих хоромах справляють хіба що весілля чи іменини, а живуть у «врем’янках».

Хоч за оті паркани і хати довелося добре наробитися, побудовані вони чи придбані не за чужі гроші, а за зароблені.

Майже у кожному дворі у цьому селі утримують і поросят, і на те, що немає ціни на свинину, не особливо зважають. У даній громаді, щоб вижити, почуватися незалежно, давно вибудувалася власна економічна політика цього виживання. Навіть на заробітки, в тому числі й у Італію, тут відправляються зовсім не ті, хто гониться за довгим карбованцем, а тільки ті, кому гроші потрібні вкрай – на навчання дітей тощо.

Неабияк виручає війтівчан робочими місцями і відповідними заробітними платами, за їхніми словами, птахокомбінат «Бершадський». Жаль лише, що нічого подібного не довелося почути на адресу ПСП «Еліта», яке на протилежному кінці села.

Щодо корівок, які таки допомагають виживати, то за відгуками тих, хто в даному випадку випасав худобу, не такі то у їх власників вже і заробітки. Мішок макухи, наприклад, коштує сто гривень, а ще купляють горох втридорога. Бо якщо худобу як слід не годувати, то нею не треба взагалі займатися, не буде тоді ніякого молока і прибутків. Заробити ж, реалізувавши його по 1,8 гривні за літр – стільки платять заготівельники, можна хіба що на рукави від жилетки. Своєрідним «наваром», у кого є корова, може стати хіба що теля, якщо його дочекатися і вигодувати. Якби хоч дотації виплачували, небезпідставно скаржилися пастухи. Скільки вже можна глумитися над селянами, не цінуючи їхню працю, запитували власники корів.

Щоправда, дехто з війтівчан реалізує молокопродукти у райцейтрі, так набагато вигідніше. Однак, поки той сир відігріється, то працювати доводиться майже цілодобово.

І все ж худоба в обійсті – ніби рятівний круг. Тому за неї і тримаються, хоч дається це іноді дужа важко. Адже домашній роботі не буває кінця і краю. От тільки чому в нас цього ніхто по-справжньому не цінує? Чи не через це ми і змушені вести мову про виживання?

Павло КУШПЕЛА.


Дивіться також в розділі  В громадах
» 16.06.2018 У день Святого Духа (28 травня) в Березівці урочисто відзначили десятиріччя з часу освячення сільського храму Івана Богослова.
» 16.06.2018 Депутат облради Володимир Зарічанський ініціював створення пам’ятника Кобзареві у рідній Війтівці. Погруддя генія літератури та пророка нації виготовляє відомий скульптор, народний художник України, доцент кафедри скульптури Харківської державної...
» 16.06.2018 Бершадська амбулаторія загальної практики – сімейної медицини цього року визнана кращою у районі серед амбулаторій ЗПСМ. Із 2016 року очолює установу мудра жінка, знавець своєї справи, лікар вищої категорії Антоніна Іванівна Колесник. У медицині...
» 16.06.2018 Відділення невідкладної (екстреної) медичної допомоги (НЕМД) визнано кращим відділенням Бершадської ОЛІЛ. У більшій його частині проведено ремонти, які ще тривають.
» 16.06.2018 Заради дітей
» 16.06.2018 Краще відділення
» 16.06.2018 Згуртованість, професіоналізм, колегіальність та послідовність – головні критерії діяльності медиків району
» 15.06.2018 Спиртозаводу нема, а спирт виробляється
» 15.06.2018 Переможці 15 обласного конкурсу
» 08.04.2018 Ефективне реагування на надзвичайні ситуації
Всі статті розділу В громадах »
Цікаві фото
8 фото   
<b>Осінь</b><br />
5 фото   
<b>Поїздка до Польщі</b><br />З 29.07.10р. по 6.08.10р. делегація з с. Баланівка перебувала в Польщі з дружнім візитом в рамках співпраці між селом...
2 фото   
<b>Бершадські правоохоронці відправилися в зону бойових дій</b><br />Черговий зведений загін вінницької міліції відправився на Схід захищати Україну. Вони змінять своїх колег, які місяць...
4 фото   
<b>У концертній залі «Райдуга» з нагоди 22-ої річниці Незалежності України</b><br />22 серпня у концертній залі «Райдуга» з нагоди 22-ої річниці Незалежності України голова облдержадміністрації Іван...
Всі фотогалереї »
Ми - пам’ятаємо - «Книга Пам’яті України» / Джулинка
Мельник Федір Маркіянович (1910) 1910 р., українець. Мобілізований в 1941 р. Політрук. Загинув 08.07.41.

З історії Бершаді
З нагоди 3-х роковин визволення Бершаді від німецько-фашистських загарбників на масовому мітингу було урочисто відкрито пам'ятник В. І. Леніну. Читати далі »



Останні новини
Може бути цікаво

Молоко, Лиска, давай, виживать допомагай - В господарствах і громадах, селах Бершадського району та м. Бершадь - www.bershad.ua
Користувачі OnLine: 
Бершадщина  | Форуми  | Сторінками історії  | Літературна Бершадь  | Фотогалереї  | Новини  | Довідники  | Визначні місця  | У нас в гостях!  | Прогноз погоди в Бершаді  | Телефонні довідники
  • Продається будинок с. Чернятка. 35 соток, з усіма прибудовами: криниця, погріб, літня кухня з газом, будинок та времянка з газовим опаленням. Гарне місце. Ціни 3200 договірна.
    Продається будинок с. Чернятка. 35 соток, з усіма прибудовами: криниця, погріб, літня кухня з газом, будинок та времянка з газовим опаленням. Гарне місце. Ціни 3200 договірна.
    18.05.2020(063) 431-41-18
  • . Продам квартиру в місті Ірпінь, Київська область. 37 метрів, 16 000 у.о
    . Продам квартиру в місті Ірпінь, Київська область. 37 метрів, 16 000 у.о
    13.04.2020(067) 225-27-18
  • . Продаж одягу з Європи: Секонд хенд та нове.
    . Продаж одягу з Європи: Секонд хенд та нове.
    08.04.2020(096) 095-84-08
  • ДОСТАВКА:ОТСЕВА,ПІСКА,ЩЕБНЯ,,та інших вантажів до 8т.
    ДОСТАВКА:ОТСЕВА,ПІСКА,ЩЕБНЯ,,та інших вантажів до 8т.
    16.03.2020(098) 908-43-57
  • Продається тілна корова с.Бирлівка ціна договірна. тел 0960726720
    Продається тілна корова с.Бирлівка ціна договірна. тел 0960726720
    27.01.2020(068) 041-74-83
  • Продается дом с участком.(цена договорная) по адресу Виницька обл., Бершадськый р-н., с. Шляхова, вул. Дружбы 14.С общей площадью участка 25 соток
    Продается дом с участком.(цена договорная) по адресу Виницька обл., Бершадськый р-н., с. Шляхова, вул. Дружбы 14.С общей площадью участка 25 соток
    26.08.2019(097) 487-43-42
Всі оголошення Розмістити оголошення