На знімку: з роз’ясненнями перед представниками тернівської громади і її головою М.Г. Кузиком, яким саме чином можна уладнати даний конфлікт, виступає голова райдержадміністрації О.Ф. Снігур
Найактивніші із представників тернівської громади, які, мабуть, готові вже були вголос висловитися про те, чим невдоволена переважна більшість їхніх односельчан, заздалегідь зібралися днями біля Тернівської сільської ради і зустрічали представників комісії із забезпечення законності та правопорядку, додержання прав громадян, яку в районі очолює голова райдержадміністрації О.Ф. Снігур. Тут же, в центрі села, що ще більше додавало даній події резонансу, і провели дану зустріч.
Передувало їй колективне звернення жителів цього села – більше п’ятидесяти підписів до прокуратури району, суть якого полягає в тому, щоб визнати надалі правомірним утримання ставу в центрі села не в оренді, а в громадському користуванні.
Тим часом, приблизно через місяць, орендареві цього ставу В.Р. Рябку прокуратурою було дано роз’яснення, що відповідний договір оренди ним зареєстрований, тож він і посвідчує право цієї оренди і є чинним. І все ж жителі села, називаючи численні порушення в діях орендаря, налаштовані боротися до кінця.
Не вдаватимусь у словесну перепалку між представниками даної громади, яка іноді аж зашкалювала, і представниками з району, однак з їх роз’яснень як громаді і сільському голові М.Г. Кузику, який відстоював її інтереси, так і названому орендарю, дедалі більше ставало зрозумілим, що якби події з самого початку розвивалися у чітко правовому руслі, дану проблему давно можна було б вирішити. Ставок давно вже міг би перейти у громадське користування, і протистояння на такому рівні, як цього дня, вдалося б уникнути. У Тернівці ж воно, навпаки, продовжувало ускладнюватися.
Дійшло до того, що якщо вірити документам, даний ставок площею 6,7 га вже зариблювали і орендар, і громада.
Хоч колись казали, що риба і зайці обов’язково заведуть у старці, якщо висловлюватися образно, у Тернівці вже, мабуть, подумки заходилися ділити телятко, яке ще не народилося, тобто улов. Дедалі більше ставали зрозумілими і причини, які призвели до такої ситуації. Найперше – це правова необізнаність обох сторін конфлікту.
Так, громада мала право, якщо були на те поважні причини, на розірвання даного договору на його оренду в односторонньому порядку, але це можна зробити тільки звернувшись до суду, а не рішенням сесії сільської ради, як це було зроблено у даному випадку.
Ця зустріч з представниками з району взагалі перетворилася для Тернівки у своєрідний лікнеп по вивченню законодавства, пов’язаного з вирішенням даної проблеми.
І не секрет, що недостатньо володіють нині ним не тільки у цьому селі. От і виникають подібні непорозуміння.
Так, сільських голів не готує жоден із вищих навчальних закладів. Але на те у нас є юристи, щоб кожний з них міг при виникненні тієї чи іншої ситуації проконсультуватися перед тим, як приймати якесь рішення.
Таким чином, комісією було зроблено висновок, що конфліктна ситуація між громадою і орендарем ставка дійсно має місце. Тож і насправді є підстави для розірвання з ним договору на оренду, але зробити це можна тільки через суд.
Пропонувався ще один з варіантів уладнання даної проблеми – дочекатися закінчення строку договору оренди цього ставка, щоб можна було щось змінити. Як все вирішуватиметься – справа, звичайно, за громадою.
На думку автора цих рядків, все-таки якось по-іншому у подібних випадках повинні вести себе і орендарі ставків, в тому числі і В.Р. Рябко з своєю сім’єю, щоб не провокувати протистояння з односельчанами. Тим більше, що можна було б і домовитися про цивілізований тут лов риби вудкою, і купання. Бо якщо така кількість людей у селі незадоволена, м’яко кажучи, таким орендарем ставка, то бізнес його тут приречений.
Річечку у цьому селі, до речі, на якій цей ставок, називають Гнилий Ташлик. Тож виходить, що навколо цього Ташлика і ситуація складається така. Як тільки можна було допустити, щоб між односельчанами виникло таке протистояння навколо цієї, по суті, калюжі.
Адже жити всім у цьому селі й надалі. На цьому, зокрема, зробив наголос і О.Ф. Снігур.
Ще задовго до його передачі в оренду можна було зарадити даній проблемі хоча б скориставшись досвідом, як це зробили у М’якоході. Один із ставків там переданий у громадське користування, він зариблений, і риби вистачає для всіх бажаючих половити її вудкою.
Отже, Тернівський сільський голова знає тепер що робити, і громада, видно з усього, відчутно його підтримує. Вистачило б лише терпіння довести справу цю до кінця.
Разом з тим хотілося б зазначити, що багато людей у селах так ще і не можуть зрозуміти, що живемо ми нині в нових умовах, коли навколо все вже не колгоспне, а приватне. Тож і взаємовідносини повинні складатися по-новому, на чіткій правовій основі.
І громада має бути згуртованішою й впливати на рішення сільської влади з важливих питань, особливо коли це стосується земельних наділів, ставків та приміщень, які належать усім жителям села.
Павло КУШПЕЛА.