В її роботі взяли участь заступник голови районної ради В.С. Бондаренко, працівники обласної ветеринарної міліції, державної служби ветеринарної медицини, представники центральної районної лікарні, райсанепідстанції, комунального підприємства «Бершадське житлово-комунальне господарство» та товариства мисливців і рибалок. Вів засідання голова комісії, заступник голови РДА В.Я. Кушпела.
– Епізоотична ситуація в районі щодо сказу тварин продовжує бути небезпечною, – проінформувала секретар комісії, заступник начальника районного управління ветеринарної медицини Т.Ф. Охріменко, – адже захворювання на сказ зареєстровано не тільки серед диких, а й серед домашніх тварин.
Приводом серйозної розмови стали ще й два останніх випадки захворювання лисиць на сказ, виявлених після ліцензованого відстрілу в лісових урочищах «Кидрасівська дубина» та «Калітич».
За інформацією Тетяни Федорівни, нинішнього року вже зареєстровано сім випадків захворювання тварин на сказ, тоді як торік жодного такого випадку не було. З початку року в обласній лабораторії ветеринарної медицини досліджено на сказ 34-х лисиць та чотирьох собак, із яких у трьох собак та чотирьох лисиць підтверджений діагноз.
З метою попередження сказу ветеринарною службою проведена профілактична вакцинація серед собак та котів в приватних садибах району. На даний час, за словами Т.Ф. Охріменко, щеплено 7463 собаки та 3426 котів. Вакцина є, тож найближчим часом буде щеплено ще близько півтори тисячі домашніх тварин.
– Разом з тим, – наголосила Тетяна Федорівна, – великий вплив на епізоотичну ситуацію щодо сказу має збільшення кількості безпритульних домашніх тварин у місті та сільській місцевості. В багатьох населених пунктах заходи по їх відлову не здійснюються або ж здійснюються не в повній мірі.
Серед населення, продовжувала Т.Ф. Охріменко, проводиться роз’яснювальна робота щодо правил утримання домашніх тварин. Біологічний матеріал відстріляних лисиць доставляється в установи державної служби ветеринарної медицини для подальшого дослідження, але мисливці та єгері не завжди вчасно їх доставляють в лабораторію. Працівники ж лабораторії мають оперативно, без зволікань відправляти біоматеріал в обласну лабораторію.
Завідуюча епідеміологічним відділом райсанепідстанції Н. А. Плахотнюк зазначила: медиками налагоджено чіткий контроль за епізоотичною ситуацією, в разі необхідності надається адекватна допомога. З початку року вже зареєстровано 118 осіб, укушених тваринами (за весь минулий рік – 114). Головне джерело збудника сказу – лисиця, тож необхідно вживати заходів, щоб довести щільність її популяції до науково-обгрунтованих норм.
Голова ради товариства мисливців і рибалок П.В. Попук проінформував про те, що наразі завершується оформлення необхідних документів, тож буде сформовано дві бригади по відстрілу хижих тварин.
Заступник голови райдержадміністрації В. Я. Кушпела акцентував увагу присутніх саме на профілактичних заходах, на необхідності суворого дотримання правил техніки безпеки при контакті з дикими тваринами, санітарної очистки угідь від бродячих собак та котів, а також необхідності активізації санітарно-освітньої роботи серед населення тощо.
За результатами роботи комісії прийнято рішення накласти карантинні обмеження щодо сказу тварин на урочища «Кидрасівська дубина» та «Калітич», затверджено план заходів по ліквідації цього захворювання.
Василь ВЕРБЕЦЬКИЙ.