Fridge magnet wooden gears

Мели, Іване, поки води стане

  • Подобається4Не подобається
  • 11 Червня 2010 р

На знімку: завідуючий водяним млином Олександр Миколайович Скрипник. Фото Сергія КІСИКА.

Саме так можна перефразувати відому колись у період вітряків приказку «Мели, Іване, поки вітру стане». Бо тут, на одній з мальовничих окраїн М’якоходу (цю частину, як і раніше називають Чорною Греблею), на річці Удич, ще і по-сьогодні діє водяний млин, чи не єдиний такий на найближчі сотні кілометрів округи.

За деякими даними, побудували його ніби у вісімнадцятому столітті. Проте немає ніякого підтвердження, що це саме так, тому чимало хто вважає, що було зроблено це набагато раніше.
Як би там не було, але діючим він залишався постійно, які б переміни чи негаразди не відбувалися. Навіть у роки війни. Кажуть, його тоді навіть було заміновано, щоб знищити, але задум не вдався.
Не зважаючи на те, що цивілізація, технічний прогрес зробили прорив на шляху розвитку, і що млини тепер є з електроприводами у багатьох селах, везуть у М’якохід зерно, щоб змолоти, не тільки жителі Бершадського, а й сусіднього Теплицького району.
Бо тут, вважають, виходить найкраще борошно. Хоч і не ділять його, як у сучасних млинах, на сорти.
Обладнання тут старовинне, ще німецького та австрійського виробництва. Незважаючи, що виконано його без жодного підшипника – все обертається на втулках, та ще й при пасових передачах, воно ніколи не підводило.
На сьогодні млин меле до трьох тонн зерна щоденно. З обслуговуючого персоналу – тільки Олександр Миколайович Скрипник, який тут вже одинадцятий рік і завідуючим, і механіком, і гідротехніком, і касиром, та його помічниця Галина Миколаївна Поцілуйко, яка виконує обов’язки прибиральниці.
Обладнання настільки просте, що можна було б працювати і одній людині. От тільки як десь спадає пас, надіти його одній людині буває не так просто.
Єдиною проблемою у його роботі може стати хіба що засуха, коли не вистачатиме води, яка рухає вузли і механізми. Навіть коли у селі з якихось причин вимикають електричний струм – у млині напоготові невеликої потужності генератор, який приводиться в дію, як і механізми, теж від енергії руху води. Струму, який він виробляє, цілком достатньо для освітлення об’єкта.
За словами завідуючого, в останні роки хіба що вальці нарізали десь в Умані, а більше нічого не виходило з ладу. Все у млині, як колись, у давнину. Тільки напис осучаснює обстановку: «Заходити в млин у нетверезому стані суворо заборонено».
Розповідають, що у 1953 році було тут здійснено капітальний ремонт – замінили тоді дерев’яну оснастку зовні, на якій кріпиться механізм водяного приводу.
Незважаючи, що саме приміщення побудоване практично у воді, зробити це зуміли колись настільки надійно, що в ньому і по сьогодні жодної тріщини, хоч воно й чимале. Щоправда, у пору існування колгоспу його теж ремонтували, надавши більш естетичного вигляду.
Не працює млин у вихідні.
У вісімдесятих роках колгоспом було відновлено і дамбу, зруйновану повноводдям, заодно піднято греблю, щоб мати більші запаси води.
Мірчуків, звичайно, ніхто тепер не бере, за послуги приїжджі розраховуються готівкою. Але для жителів свого села розцінки нижчі.
Здавалося б, і млин є у цій мальовничій місцині, і природний газ підведено, і гарний ставок з рибою, – куди дехто щоліта приїжджає на відпочинок, бо є не тільки де покупатися і позагоряти, а й реальна можливість впіймати карася на юшку. Однак єдина проблема для населення – не вистачає для всіх роботи.
Завдяки чому домагаються високої якості млива? Насамперед, дотримуванням у млині тих технологій, що і в давнину. Взимку, коли стовпчик термометра опускається нижче 20 градусів, млин зупиняють, бо борошно виходить вже не те. Щоправда, окремі секрети якості є в кожного мельника. Є вони і в Олександра Миколайовича, але він їх не захотів розкрити тільки тому, що хліб може не сходити і через низьку якість пшениці, однак домогосподарки всю вину можуть перекладати на нього. Вимоги ж завідуючого млином до тих, хто привозить сюди молоти, нескладні, щоб тільки пшениця не була пророслою, поїденою і з домішками ячменю.
Розповідають, що борошно з цього млина возили до революції навіть за кордон, настільки визнаною була його якість. У М’якоході запевняють, що і тепер чимало вивозять за межі села, тільки вже по-іншому – хто б не приїжджав, обов’язково прихопить його торбину з собою.
От що то збудував пан млин, як кажуть, не на один день, як це трапляється іноді тепер. Належне сьогодні треба віддати і керівникам місцевого ТОВ «Удич» за те, що взявши споруду на баланс, зберегли її, в інших селах ще не такі будівлі зруйнували.
Тож і сьогодні водяний млин служить людям.
Павло КУШПЕЛА.


Дивіться також в розділі  В громадах
» 16.06.2018 У день Святого Духа (28 травня) в Березівці урочисто відзначили десятиріччя з часу освячення сільського храму Івана Богослова.
» 16.06.2018 Депутат облради Володимир Зарічанський ініціював створення пам’ятника Кобзареві у рідній Війтівці. Погруддя генія літератури та пророка нації виготовляє відомий скульптор, народний художник України, доцент кафедри скульптури Харківської державної...
» 16.06.2018 Бершадська амбулаторія загальної практики – сімейної медицини цього року визнана кращою у районі серед амбулаторій ЗПСМ. Із 2016 року очолює установу мудра жінка, знавець своєї справи, лікар вищої категорії Антоніна Іванівна Колесник. У медицині...
» 16.06.2018 Відділення невідкладної (екстреної) медичної допомоги (НЕМД) визнано кращим відділенням Бершадської ОЛІЛ. У більшій його частині проведено ремонти, які ще тривають.
» 16.06.2018 Заради дітей
» 16.06.2018 Краще відділення
» 16.06.2018 Згуртованість, професіоналізм, колегіальність та послідовність – головні критерії діяльності медиків району
» 15.06.2018 Спиртозаводу нема, а спирт виробляється
» 15.06.2018 Переможці 15 обласного конкурсу
» 08.04.2018 Ефективне реагування на надзвичайні ситуації
Всі статті розділу В громадах »
Цікаві фото
6 фото   
<b>СТАВКИ</b><br />Виникло, ймовірно ще в Х/ІІ столітті. Назва походить від великої кількості підгрунтових вод, які весною стають ставками.
3 фото   
<b>Лікарі - від Бога. А реформи - від лукавого</b><br />Голова райкому профспілки працівників АПК Яків Черватюк у свій час чимало років працював у Дяківці, тому добре...
3 фото   
<b>Війтівка йде в ногу з часом</b><br />13 грудня цього року голова районної державної адміністрації Олександр Снігур з групою спеціалістів відвідав...
2 фото   
<b>Бершадські правоохоронці відправилися в зону бойових дій</b><br />Черговий зведений загін вінницької міліції відправився на Схід захищати Україну. Вони змінять своїх колег, які місяць...
Всі фотогалереї »
Ми - пам’ятаємо - «Книга Пам’яті України» / Джулинка
Продан Степан Якович (1917) 1917 р., українець, селянин. Мобілізований в 1941 р. Рядовий. Помер від ран 01.05.42. Похов. с. Занево, Ленінградська обл.

З історії Бершаді
Відновлені органи Радянської влади приділяли велику увагу нормалізації життя та налагодженню роботи установ міста. Були вжиті заходи, спрямовані на поліпшення санітарного стану міста і громадського харчування. Розроблено план відбудови промислових об'єктів, набору та відправки робочої сили на відродження шахт Донбасу. Силами місцевих лікарів у Бершаді для поранених солдатів і офіцерів... Читати далі »



Останні новини
Може бути цікаво

Мели, Іване, поки води стане - В господарствах і громадах, селах Бершадського району та м. Бершадь - www.bershad.ua
Користувачі OnLine: 
Бершадщина  | Форуми  | Сторінками історії  | Літературна Бершадь  | Фотогалереї  | Новини  | Довідники  | Визначні місця  | У нас в гостях!  | Прогноз погоди в Бершаді  | Телефонні довідники
  • Продається будинок с. Чернятка. 35 соток, з усіма прибудовами: криниця, погріб, літня кухня з газом, будинок та времянка з газовим опаленням. Гарне місце. Ціни 3200 договірна.
    Продається будинок с. Чернятка. 35 соток, з усіма прибудовами: криниця, погріб, літня кухня з газом, будинок та времянка з газовим опаленням. Гарне місце. Ціни 3200 договірна.
    18.05.2020(063) 431-41-18
  • . Продам квартиру в місті Ірпінь, Київська область. 37 метрів, 16 000 у.о
    . Продам квартиру в місті Ірпінь, Київська область. 37 метрів, 16 000 у.о
    13.04.2020(067) 225-27-18
  • . Продаж одягу з Європи: Секонд хенд та нове.
    . Продаж одягу з Європи: Секонд хенд та нове.
    08.04.2020(096) 095-84-08
  • ДОСТАВКА:ОТСЕВА,ПІСКА,ЩЕБНЯ,,та інших вантажів до 8т.
    ДОСТАВКА:ОТСЕВА,ПІСКА,ЩЕБНЯ,,та інших вантажів до 8т.
    16.03.2020(098) 908-43-57
  • Продається тілна корова с.Бирлівка ціна договірна. тел 0960726720
    Продається тілна корова с.Бирлівка ціна договірна. тел 0960726720
    27.01.2020(068) 041-74-83
  • Продается дом с участком.(цена договорная) по адресу Виницька обл., Бершадськый р-н., с. Шляхова, вул. Дружбы 14.С общей площадью участка 25 соток
    Продается дом с участком.(цена договорная) по адресу Виницька обл., Бершадськый р-н., с. Шляхова, вул. Дружбы 14.С общей площадью участка 25 соток
    26.08.2019(097) 487-43-42
Всі оголошення Розмістити оголошення