На 438 гектарах господарства вирощуватимуть горох, на 165 – овес, на 314 – яру пшеницю, на 8600 – ярий ячмінь, а це 12 відсотків у структурі площ.
З технічних культур проблемними у цьому році виявилися лише цукрові буряки, які, з незалежних від буряководів причин, вирощуватимемо лише на площі, яка не перевищуватиме навіть двох тисяч гектарів. Але і в даному випадку надію на те, що Красносільський цукровий завод запрацює, ще не втрачено.
На 9,5 тисячах гектарах вирощуватимемо соняшник, тоді, як у минулому році під ним було зайнято 10,2 тисячі гектара. Зменшення площі посіву пояснюється введенням обмежень на посіви деяких культур, зокрема соняшнику і ріпаку.
Завершено на наших полях також посів однорічних трав.
Таким чином, як би не доводилося важко з постачанням пального із стабілізаційного фонду, з кредитами, господарства все ж зуміли справитися з усіма роботами – за рахунок власних резервів. На придбання мінеральних добрив всіх коштів не вистачало, але озимі зернові, як і ріпак, підживлено ними на всій площі. З настанням нормальних погодних умов, коли рослини підуть у ріст, залишається лише не упускати з поля зору догляд за ними. На значних площах для цього у нас внесено засоби хімічного захисту, на які також було використано чималі суми.
Не може не радувати, що у тваринництві ситуація вже не тільки надійно застабілізувалася, а й має місце тенденція до нарощування поголів’я худоби та її продуктивності. Тож залишається лише сподіватися, що при більш серйозному ставленні до складного сільськогосподарського виробництва з боку держави, і завдяки компетентному ставленню до його ведення наших керівників, віддача не забариться на полях та фермах.
Немаловажно, що на належному рівні у нас спрацювали більшість господарств.
Але по-особливому хотілося б відзначити ЗАТ «Зернопродукт МХП», ФГ «Новосулківське», «Агро», господарства сіл
Сумівки,
Маньківки,
Поташні,
Осіївки,
Усті,
Джулинки,
Дяківки,
М’якоходу,
Чернятки,
Шляхової, птахокомбінат «Бершадський». У
Ставках,
Березівці,
Тирлівці, куди із запізненням було завезено насіння цукрових буряків, хоч і мали місце певні збої, можливість вирівняти ситуацію не втрачено.
Отже, надалі все вже залежатиме лише від кліматичних умов і підходів до виробництва з боку держави.
Наші господарства вистояли навіть без підтримки інвесторів. Але якщо вони і з’являтимуться в окремих селах, цього не варто остерігатися.
Головне, щоб тільки земля давала віддачу з їх появою, і щоб ті, хто на ній трудиться, мали від цього найбільший зиск.
Отже, господарства району, як і кадровий потенціал, у нас в основному збереглись, тож є всі підстави розраховувати, що ми і надалі залишатимемося лідерами в сільськогосподарському виробництві області. А це вселяє надію, що зростатиме наш добробут.
Василь БОНДАРЕНКО, начальник управління агропромислового розвитку РДА.