На знімку: в залі під час проведення зборів. Фото автора
Нині в Кошаринцях мешкають 618 громадян, більше половини з яких пенсіонери, кожна четверта домівка пустує. Торік в селі справили лише одне весілля, народилося двоє малят, семеро громадян померли.
Не всі працездатні мешканці Кошаринців праце - влаштовані, але питання безробіття тут стоїть не так гостро, як в інших селах, адже 70-90 чоловік трудяться на ПП „Промтехагросервіс”, певна кількість – в цеху №6 ВАТ „Птахокомбінат „Бершадський”, решта – в закладах соціальної сфери та торгівлі, приватних підприємців – одиниці.
Бюджет Кошаринецької сільської ради, хоч і виконаний торік на 108,9% по власних надходженнях, невеликий, коштів бракує практично на все. Однак соціальному захисту населення, стверджує Лідія Василівна, приділяється належна увага: сім’ям з дітьми виплачується допомога, нараховується компенсація за тверде паливо, оформляються субсидії тощо.
Суттєва підмога селянам – підсобні господарства. В приватному секторі утримуються 226 голів ВРХ, в тому числі 99 корів, 1127 свиней, 18 коней та понад три тисячі голів птиці. Люди здають молоко, продають м’ясо. Недавно навіть Тульчинський маслозавод встановив холодильну установку для молока, завдяки чому працевлаштовано троє односельчан. Молоко приймає і ЗАТ „Бершадьмолоко”.
Правда, селяни хотіли б, і про це йшла мова на зібранні, щоб приймальна ціна його була вищою.
Особливу увагу місцева влада приділяє закладам соціальної сфери. В Кошаринцях гарна, сучасна школа, в якій навчаються 50 дітей. Це, за словами Л.В. Юхименко, зразкова установа села. Про здобутки учнів, педагогів, їх участь в громадському житті та проблеми освітянського колективу говорила й директор школи Н.Ф. Сорокопуд.
В Кошаринцях 51 дитина дошкільного віку, 34 з них відвідують дитсадок. Нинішнього року заплановано придбати і встановити санвузол, провести гарячу воду.
Сільрада за сприяння ПП „Промтехагросервіс” та ВАТ „Птахокомбінат „Бершадський”, завдяки спонсорській допомозі жителів спромоглася значно поліпшити умови праці сільських медиків – нині ФАП знаходиться в орендованому приміщенні, зроблено ремонт, придбано обладнання. Але, як зазначив у своєму виступі завідуючий ФАПом, депутат сільської ради І.Д. Ковальчук, ще потрібні кошти для ліцензування лікувального закладу.
Давно потребує ремонту клуб, не вистачає музичної апаратури та інструментів, бібліотеці потрібні нові книги.
Однак працівники культури не опускають руки, проводять різні заходи, концерти. Цікаво, що в Кошаринцях написано історію села, бібліотеки, про що розповіла депутат сільської ради Г.П. Бездітна.
Ще один пріоритет діяльності сільської ради – благоустрій. Толокою, в якій взяли участь більше 60 осіб, впорядкували меморіал загиблим воїнам, кладовище, завдяки спонсору А.А. Сухореброму встановили на ньому нові ворота, а завдяки С.С.
Царюку – пам’ятний знак жертвам Голодомору. Великий обсяг робіт виконано й в природоохоронній зоні річки.
Однак зроблено далеко ще не все. Потребують поліпшення дороги, санітарний стан села. Досі не розв’язана проблема вуличного освітлення, більшість установ не мають технічних паспортів, на території громади відсутні заклади побуту. Все, як правило, впирається в брак коштів.
Зворушливим та емоційним був виступ голови сільської ради ветеранів війни та праці А.Г. Грицика, який говорив не стільки про матеріальні, скільки про людські цінності.
За будь-яких умов, закликав Андрій Григорович, ми не повинні втрачати патріотизму, сумління, відповідальності, благородства, любові до праці, дисципліни.
Одне з джерел поповнення сільського бюджету, наголосив у своєму виступі голова районної ради М.Г. Бурлака, – участь в різноманітних конкурсах проектів та програм розвитку територіальних громад. Більше уваги слід приділяти енергозберігаючим технологіям, розвитку малого підприємництва, наданню побутових послуг населенню.
Михайло Григорович відзначив згуртованість, злагоджені дії сільської ради і керівників місцевих підприємств, організацій і установ, активність і небайдужість громадян до своєї долі. Більш ефективніше слід працювати й депутатам, адже лише дієва сільська громада може створити своїм жителям кращі умови життя.
Загальні збори громадян продовжилися урочистостями. Членам територіальної громади О.К. Терінчик, Г.С.
Мамализі, Л.К. Городновій, Т.Б. Мустафіній, М.М. Грицик, В.Г. Токаренку та О.М. Тиличук за багаторічну плідну працю та з нагоди виходу на заслужений відпочинок сільський голова Л.В. Юхименко висловила щиру вдячність і піднесла хліб-сіль. Скромні подарунки й вітальні листи отримали Т.В. Фадєєва і А.В. Білокур, сім’ї яких торік поповнилися новонародженими.
Колектив Кошаринецької ЗОШ І-ІІ ступенів та 34 жителі села теж відзначені грамотами та подяками за активну участь в сільському оглядіконкурсі „Краща вулиця, кращий двір, краща територія”.
А завершилося зібрання чудовим святковим концертом колективів художньої самодіяльності та виконавців Сумівського сільського будинку культури.
Василь ВЕРБЕЦЬКИЙ.
с. Кошаринці