Fridge magnet wooden gears

Не догледіли оком, тепер платять...

  • Подобається12Не подобається
  • 22 Травня 2009 р

Свиноматка в обійсті, кажуть у Лісничому, то своєрідний збербанк, один із резервів виживання. А ще стверджують: хто звикає господарювати змолоду, як от на даному знімку, ніколи не буде знати ні кризи, ні голоду. Фото Павла БАЙДАЛЮКА

У кожному з населених пунктів роками формується власна стратегія виживання.
Лісничани вважають, що на даний момент їхній громаді дається це все набагато важче, ніж іншим, і що тому є причини.
Щоб бути якомога об'єктивнішим у визначенні хоча б найголовніших із проблем, а також чия конкретно у всьому може бути вина і що може очікувати це село надалі, було зроблено кілька спроб поспілкуватися на дану тему з його жителями – різними за віком і за професіями. «Якби були зберегли хоча б основні виробничі підрозділи, приміщення, набагато легше могло б тепер бути», – ніби змовившись, висловлювалися чимало колишніх працівників місцевого сільгосптовариства. Адже, щоб налагодити виробництво, а заодно і зберегти село від дальшого занепаду, рано чи пізно комусь доведеться відбудовувати все практично з нуля.

Та у нас все є: і дискотеки, і спортивні змагання проводяться, і демонструються, хоч і не часто, кінофільми»

Але ж руйнували самі лісничани. Невже насправді ніхто з них тоді не розумів, що тим самим вони рубають, якщо висловлюватися образно, сук, на якому сидять, знищують робочі місця, яких тепер так не вистачає. От і порожніє поволі село, все більше виїжджають з нього на заробітки.
Бо, як мовиться у народі, порожньої хати навіть мухи не тримаються. Якби збереглася хоча б ферма, он скільки лісничан з часом могли б знайти там для себе роботу і не їхати на заробітки.
– Пенсіонерам, – невесело ділилася думками вчителькапенсіонерка Г.Т. Тодощенко, – хоч на харчі ще вистачає. Тих же, у кого немає пенсії і в хаті пенсіонера, виручає хіба що город, підсобне господарство.
Але і тут, на думку багатьох співрозмовників, існує проблема. Якщо раніше батькам пенсійного віку багато по господарству допомагали діти, то за теперішніх умов неможливо часто до них наїжджати, якщо живуть десь окремо. А якщо платити по 70 гривень у день тим, хто допоміг би обсадитися, то ота картопелька теж може обійтися втридорога. А тут ще й дровець пенсіонер хотів би привезти рубаних, бо хто йому має нарубати? А це ще по 160 гривень за метр. Якщо порахувати ще й витрати на ліки, бо чи не в кожного на схилі літ знаходиться якась болячка, то пенсії на виживання може бути ще й мало. «Слава Богу, – кивнула Галина Танасівна на колодязь через дорогу від її хати, – що хоч вода близько». Та буває, що випадкові перехожі допомагають відро до хати занести, бо живе практично в центрі села.
А як бути тим, у кого немає дітей? На яку розраховувати допомогу? Відповідь на ці запитання почув у цьому селі таку, на яку і не сподівався.
Виявляється, таких не менше двох разів на тиждень відвідує соціальний працівник. А от як виживати тим, у кого діти є, але живуть десь далеко?
Дехто з лісничан запевняв, що в даному випадку декому з тих, у кого дітей нема, навіть вигідніше, бо до них навідуються.
А ще, підказували ті, хто вже був на схилі літ, жилося б усім набагато краще, якби у їхньому селі був один хазяїн.
Орендарі, звичайно, це добре, але від них мала користь, якщо, видавши по кілька центнерів зерна за орендовану землю і заплативши відповідні податки, вважають свою місію вичерпаною. Недаремно в народі кажуть: де не доглянеш оком – можеш заплатити боком. Але навіть не догледівши, не зберігши у свій час виробничу базу, в селі переконані: воно виживатиме в будь-яких умовах.
Хоч на розмови на цю тему йдуть неохоче, про 82-річного М.А. Колісника цього не скажеш. У свій час Марко Арсеньович тут головував, був бригадиром, тож залишив про себе добру згадку. Неправильна поведінка деяких керівників, ось що, на його думку, є першо причиною розвалу базових господарств, занепаду сіл. Хіба то неправда, запитував він, що де голова товариства був на своєму місці, не пропало ні гвинтика з тракторних бригад, поголів'я худоби теж залишилося на своєму місці. Тепер же шляхи виживання змушені шукати всією громадою.
І все ж продовжується повноцінне життя у цьому справді красивому, як своїми працьовитими людьми, так і природою, куточку Бершадщини. В одинадцятикласниці Юлі, наприклад, батько теж поки що тимчасово безробітний, і спонсорами сім'ї, щоб вижити, є мати, яка ще на роботі, і бабуся зі своєю пенсією.
Але потрібно було бачити, з яким завзяттям вона захищала свою маленьку батьківщину. «Хто казав, що немає де проводити дозвілля? – перепитала. – Та у нас все є: і дискотеки, і спортивні змагання проводяться, і демонструються, хоч і не часто, кінофільми».
І хоч сама вона має намір навчатися в одному з ВУЗів системи МВС, з якоюсь легкістю доводила, що і сільськогосподарські професії у її селі могли б бути нарозхват.
Але тільки при умові, що запрацюють виробничі підрозділи.
За переказами, у Лісничому, коли село ще називалося Копистирин, нараховувалося до 12 тисяч жителів. З яких саме причин воно почало затухати – невідомо. А от причини нинішнього занепаду, як і шляхи його відродження, наяву. Про це розповідають представники старшого й молодшого поколінь. Дослухатися б тільки до всього і зробити відповідні висновки. Зовсім по-іншому завирувало б тоді тут життя.


Дивіться також в розділі  Вдома
» 30.04.2015 У весняно-літній період для кожного з нас, особливо ж для любителів лісових прогулянок, існує ризик підхопити захворювання, про яке далеко не всі знають. Хвороба Лайма (бореліоз) діагностується лише у 40% випадків, причому самолікування або...
» 25.03.2014 У Бершадь родина Кобзіних переїхала із селища Городниці, що на Житомирщині. Привезли із собою не тільки свої звички, а й уподобання і рецепти поліських страв. Одна з них – холодна юшка з грибами та рибою. Без неї на їхній малій батьківщині не...
» 01.01.2014 Ялинки для новорічних потреб можуть мати три варіанти походження: а) бути спеціально вирощеними, б) бути отриманими внаслідок санітарних рубок та прорідження молодих насаджень, в) бути плодом браконьєрського про- мислу. В Україні дуже поширилося...
» 10.12.2013 Пропонуємо кілька порад, які допоможуть зменшити рахунки за електрику, без шахрайських методів.
» 24.11.2013 Як боротися зі стресом
» 09.11.2013 Хронічна серцева недостатність
» 26.08.2013 Життєдайна сила материнського молока
» 30.07.2013 Як сили відновити?
» 02.06.2013 Бережіть себе і будьте здорові
» 02.12.2012 Як запобігти інсульту?
Всі статті розділу Вдома »
Цікаві фото
2 фото   
<b>Роман Андрущак: «Я відкритий для всіх»</b><br />– Романе Леонідовичу, декому із читачів цікаво більше дізнатися про Вас, чому пішли на службу в систему МВС?
2 фото   
<b>Ректор, син військового льотчика</b><br />Готуючи до друку фотоальбом про Серединку, довелося вести пошуки імен відомих земляків із цього села по Україні та за...
4 фото   
<b>Творчий вечір Наталки Поклад</b><br />відбувся днями у приміщенні Національної спілки письменників України. Цей захід зібрав чимало шанувальників творчості...
7 фото   
<b>Запалення газу в Шумилові</b><br />2 лютого 2011 року у с Шумилів Бершадського району перебував голова Вінницької облдержадміністрації М.Джига.
Всі фотогалереї »
Ми - пам’ятаємо - «Книга Пам’яті України» / Серебрія
Головатюк Євгеній Остапович (1910) 1910 р., українець, селянин. Мобілізований в 1944 р. Рядовий. Загинув 1945 р.

З історії Бершаді
Робітники і службовці Бершадського лісгоспу в парку культури та відпочинку своїми силами збудували спортивні майданчики, водну станцію. На колгоспні кошти спорудили стадіон, де відбувалися змагання сільських спортсменів а також перші районні спартакіади. З 1950 року в Бершаді почала працювати спортивна школа на 60 учнів. Спортсмени Бершаді стали ініціаторами створення єдиного сільського... Читати далі »



Останні новини
Може бути цікаво

Не догледіли оком, тепер платять... - www.bershad.ua
Користувачі OnLine: 
Бершадщина  | Форуми  | Сторінками історії  | Літературна Бершадь  | Фотогалереї  | Новини  | Довідники  | Визначні місця  | У нас в гостях!  | Прогноз погоди в Бершаді  | Телефонні довідники
  • Продається будинок с. Чернятка. 35 соток, з усіма прибудовами: криниця, погріб, літня кухня з газом, будинок та времянка з газовим опаленням. Гарне місце. Ціни 3200 договірна.
    Продається будинок с. Чернятка. 35 соток, з усіма прибудовами: криниця, погріб, літня кухня з газом, будинок та времянка з газовим опаленням. Гарне місце. Ціни 3200 договірна.
    18.05.2020(063) 431-41-18
  • . Продам квартиру в місті Ірпінь, Київська область. 37 метрів, 16 000 у.о
    . Продам квартиру в місті Ірпінь, Київська область. 37 метрів, 16 000 у.о
    13.04.2020(067) 225-27-18
  • . Продаж одягу з Європи: Секонд хенд та нове.
    . Продаж одягу з Європи: Секонд хенд та нове.
    08.04.2020(096) 095-84-08
  • ДОСТАВКА:ОТСЕВА,ПІСКА,ЩЕБНЯ,,та інших вантажів до 8т.
    ДОСТАВКА:ОТСЕВА,ПІСКА,ЩЕБНЯ,,та інших вантажів до 8т.
    16.03.2020(098) 908-43-57
  • Продається тілна корова с.Бирлівка ціна договірна. тел 0960726720
    Продається тілна корова с.Бирлівка ціна договірна. тел 0960726720
    27.01.2020(068) 041-74-83
  • Продается дом с участком.(цена договорная) по адресу Виницька обл., Бершадськый р-н., с. Шляхова, вул. Дружбы 14.С общей площадью участка 25 соток
    Продается дом с участком.(цена договорная) по адресу Виницька обл., Бершадськый р-н., с. Шляхова, вул. Дружбы 14.С общей площадью участка 25 соток
    26.08.2019(097) 487-43-42
Всі оголошення Розмістити оголошення