У 2008 році вироблено 15015 тонн м'яса, 15410 тонн його реалізовано, молока – 7162 тонни. В середньому від корови надоєно по 2497 кілограмів молока. Середньодобові прирости худоби на вирощуванні і відгодівлі становлять: по ВРХ – 384, свинях – 305 грамів.
Птахокомбінат «Бершадський» в структурі виробництва м’яса районом займає вже 89,1 відсотка. Нарощують також обсяги виробництва м'яса ЗАТ «Зернопродукт МХП», ПСП «Еліта», ТОВ «Устя»,»Світанок-Агросвіт», «Удич», у яких його вироблено по 115-124 тонни. У ЗАТ «Зернопродукт МХП» забезпечили середньодобові прирости ВРХ – 854, у ТОВ «Устя» – 510 грамів і по 487 на свинях. 583грамові вони на ВРХ у ТОВ «Удич», 520-грамові на свинях. На рівні ці показники у ТОВ «Світанок-Агросвіт», «Явірагресервіс», ПСП «Тетяна».
Неабияким резервом надходження коштів у господарства є вироблюване ними молоко. При молочній продуктивності корів 2497 кілограмів у нинішніх умовах галузь прибуткова. На жаль, з 16 господарств, де ще вона збереглася, тільки у ЗАТ «Зернопродукт МХП» надоїли по 5805 кілограмів молока від корови, у ТОВ «Устя» – по 3260. Проте не вийшли навіть на півтори тисячі в Сумівці, Серебрії.
В цілому ж продуктивність дійного стада у 2008 році, у порівнянні з попереднім, зросла в два рази. Найбільше, знову ж таки, у ЗАТ «Зернопродукт МХП».
А от маточне поголів'я ВРХ та свиней, інших видів худоби, зменшилося до 2007 року. ВРХ – на 1793, в тому числі корів – на 868, свиней – на 3305 голів. В розрахунку на сто гектарів сільгоспугідь тепер тільки 39 голів умовного поголів'я або стало на 4 голови менше. З 16 господарств, що утримують ВРХ, збільшили його або утримують на тому ж рівні не всі. У ЗАТ «Зернопродукт МХП» збільшили на 110 голів, на декілька у ПСП «Тетяна», ТОВ «Устя».
Не приділяється увага окремими спеціалістами маточному поголів'ю корів. На 1 січня 2009 року по району його нараховувалося лише 2917 голів. Всього ж вибуло з основного стада – 1547 або 41,4 відсотка, а поповнено лише на 679, що становить 18 відсотків. Тільки у ЗАТ «Зернопрдукт МХП» і ТОВ «Агрофірма «Джулинка» корів стало більше, у решті господарств їх кількість зменшилася.
Проте в районі утримується 3273 голови телиць всіх віків, середньодобові прирости по яких 440 грамів.
Є можливість збільшувати маточне поголів’я корів у ЗАТ «Зернопродукт МХП», ПСП «Еліта», у Маньківці, Усті, Шляховій.
На жаль, по району одержано лише по 67 телят від ста корів, що менше проти попереднього року. Однією з причин недоодержання їх приплоду є необгрунтоване вибуття корів.
Отже, належить ще он як попрацювати над відтворенням та збереженням поголів'я худоби. У свинарстві позитивним за минулий рік є те, що район займає перше місце по поголів'ю в області.
Збільшення його кількості досягнуто за рахунок відтворення стада та збереженості.
Висновок надалі такий: не буде нарощуватися поголів’я ВРХ і свиней, не матимемо і м'яса.
Щодо зимівлі худоби, то проходить вона організовано.
За січень надоєно по 195 кілограмів молока від корови, або на 41 кілограм більше проти відповідного періоду минулого року. Зросли прирости ВРХ і свиней. Лідером в організації зимівлі худоби є знову ж таки ЗАТ «Зернопродукт МХП», де в середньому від корови надоїли по 593 кілограми молока, мають 820грамові середньодобові прирости ВРХ.
Добре ведеться галузь також в Усті, Шляховій, Флорино, Осіївці.
На даний період в районі є всі можливості, щоб покращити стан ведення галузі у всіх селах. Господарства, де вона не розвиватиметься, надалі взагалі вважатимуться неповноцінними.
Володимир ГОДОВАНЕЦЬ, начальник відділу організації виробництва, переробки та маркетингу сільськогосподарської продукції.