Належне в цьому треба віддати керівнику ТОВ "Устянське" П.Г. Марущаку. Тут не вичікували, не повторювали завчене за останні роки, що "немає фондів", "ціни недоступні", а поповнювали щороку технічний арсенал всіма можливими шляхами. Неабияку роль відіграло і те, що зуміли зберегти технічну базу. Тож навіть глянути було приємно на вишикувану на асфальтованому подвір'ї автогаража чималу шеренгу тракторів, серед яких було немало й нових.
Серед причіпних знарядь в
Усті теж чимало сучасних. Тож тут не докоряли механізаторам за те, що ними не зроблено, – і в начальника державного технічного нагляду В.Г. Чорнобая, і в директора сільгосппідприємства П.Г. Марущака була можливість повести мову про інше. Наприклад, про гостру необхідність рахуватися з виробничими витратами, щоб кожна гривня, вкладена у виробництво, давала віддачу.
І хоч механізатори давно обізнані з планами проведення весняних польових робіт, керівники виробничих підрозділів говорили не тільки про те, хто які роботи виконуватиме, а й про такі, здавалося б, дрібниці, як про підготовку причепів для вивезення насіння і мінеральних добрив по кожній з бригад.
Головний агроном господарства Ю.М. Соколюк, доповідаючи про готовність причіпних знарядь після їх перевірки комісією, теж прагнув зосередити увагу механізаторів на тому, що сприятиме польовим роботам.
Хоч незначні недоліки було виявлено під час технічного огляду і в цьому господарстві, В.Г. Чорнобай відзначив високий рівень підготовки техніки до весни, акцентувавши при цьому увагу механізаторів, наскільки важливо підтримувати його впродовж року, на техніку безпеки тощо. Виступали також керівники підрозділів.
Із змісту розмови відчувалося, що в товаристві "Устянське", крім запровадження нових технологій на полях, давно пішли далі. Тут шукають нові підходи до організації робіт, щоб меншою кількістю техніки зробити більше. І це вдається. У господарстві не умовляють механізаторів бути дисциплінованими на робочому місці – це має бути нормою, а нова сучасна техніка вимагає високого професіоналізму.
Щодо заробітної плати, то тут прагнуть спростити підходи до її нарахування, щоб кожний механізатор, виїжджаючи у поле, міг щодня підрахувати скільки заробив. Заробітна плата надалі повністю залежатиме від виконаної роботи.
Під час цієї зустрічі відчувалося, що вже і трактористи починають міркувати економічними категоріями. Один із них запропонував збільшити ширину захвату зчіпки на прикочуванні посівів, з якою він буде працювати. Бо це така робота, що швидше не поїдеш, щоб виконати норму.
Проблеми, звичайно, є і в
Усті, але їх прагнуть вирішувати. Наприклад, мають у складах пшеницю, а попиту на неї немає. Зараз більше тисячі голів свиней мають під реалізацію, але ціни на свинину знизилися настільки, що утримувати їх тепер доводиться собі на збиток. Тож повівши мову про підходи до ведення сільського господарства, П.Г. Марущак зробив наголос, що великі сподівання у цьому році покладають саме на продукцію рослинництва.
Розмова під час технічного огляду постійно спрямовувалася в економічне русло. – Зрозумійте, – звертався Павло Григорович до механізаторів, – гроші заробляються не в бригаді, а в полі, і заробляти більше зможе тільки той, хто добре підготує знаряддя.
Щодо морально-психологічного клімату, з чим у деяких селах проблеми, то тут теж все на рівні. Найкрасномовніше про це засвідчує той факт, що більше 80 відсотків власників земельних паїв переуклали останнім часом договори на їх оренду знову з устянським господарством.
ТОВ "Устянське" взагалі відзначається традиціями колективізму і їх прагнуть не тільки підтримувати, а й розвивати.
В результаті такої роботи це господарство на сьогодні є одним із кращих у районі, а по деяких позиціях – лідирує.
Павло КУШПЕЛА,
кореспондент газети.