Отрута окремих видів цих грибів настільки небезпечна, що одне плодове тіло (наприклад, блідої поганки, павутинника) може призвести до отруєння зі смертельними наслідками декількох людей.
Найчастіше до 95% смертельні випадки пов’язані з помилковим вживанням замість їстівних та умовно їстівних блідої поганки. Незважаючи на постійне інформування населення про те, як визначати бліду поганку, продовжують фіксуватися випадки її помилкового вживання. Це пов’язано з тим, що поганка може змінювати свої характерні особливості, в залежності від умов навколишнього середовища.
У зв’язку зі складною економічною ситуацією, яка склалася на даний час в Україні, населення почало широко вживати дикорослі гриби для покращання свого харчового стану. Потрапивши в організм, гриби можуть викликати харчові отруєння, які проявляються по-різному, в залежності від того, який гриб спричинив захворювання.
Симптоми отруєння – нудота, блювання, сильні головні болі, спрага, падіння кров’я - ного тиску, судоми, знепретомлення, марення, можлива поява жовтяниці. Найбільш важко переносять грибні отруєння діти, тому серед них найчастіше спостерігаються випадки зі смертельним кінцем. Ось тому фахівці рекомендують дітям до 5 років не давати ніяких грибів.
Збирайте тільки ті гриби, про які точно відомо, що вони їстівні. Ні в якому разі не куштуйте на смак сирі гриби. Перевіряйте вдома всі зібрані гриби для вибракування сумнівних та підозрілих екземплярів. Ніколи не збирайте гриби, які в основі ніжки мають бульбовидне потовщен - ня, а її кінець обгорнутий яйцеподібною ліхвою.
Не збирайте грибів уздовж проїзних шляхів, біля звалищ сміття тощо, бо вони можуть містити отруйні речовини.
При приготуванні грибів їх потрібно кип’ятити двічі по 7-10 хвилин, міняючи воду. Навіть їстівні гриби при неправильному приготуванні можуть спричинити важкі, нерідко смертельні отруєння.
Будьте обачливі з грибами!
Вікторія ГИРБА, районний інфекціоніст.