В більшості глаукома протікає підступно і безсимптомно. На ранніх стадіях хворі можуть відмічати деяке напруження в очниці, надбрів'ї та відповідній половині голови. Більшість людей належної уваги цим симптомам не приділяє і до лікаря-офтальмолога не звертаються, а пов'язують даний стан з іншими захворюваннями. Ці симптоми характерні для відкритокутової глаукоми. Більш яскрава симптоматика характерна для закритокутової глаукоми, але вона зустрічається рідше. Це різкі болі в оці та відповідній половині голови, затуманення зору, райдужні кола при погляді на джерело світла. Біль може проявлятися в певну годину доби, але частіше після нервового або емоційного напруження. Інколи буває лише затуманення зору або з'являється сітка перед очима, яка зникає при мигтінні ока. Хворий відчуває важкість, сльозотечу. Деякі пацієнти скаржаться, що погано бачать в сутінках.
Всі особи, які сягнули 40 років, мають проходити обстеження шляхом вимірювання внутрішньоочного тиску 1 раз на 3 роки, а хворі на цукровий діабет, гіпертонічну хворобу – щорічно.
Виміряти внутрішньоочний тиск можна в дільничних лікарнях, лікарських амбулаторіях, в кабінеті долікарського огляду поліклініки ЦРЛ, очному кабінеті, очному відділенні.
При виявленні підвищеного очного тиску хворі проходять повне обстеження в офтальмолога.
Для досягнення найкращих результатів лікування потрібно ретельно виконувати всі рекомендації лікаря. Самолікування при глаукомі неприпустиме. Важливо відмітити, що ніякі немедикаментозні методи терапії, дієти, харчові добавки чи вправи не замінять медикаментозного чи хірургічного лікування, що призначене офтальмологом. Основним методом лікування є призначення очних крапель, які понижують внутрішньоочний тиск. При неефективності цих засобів та відсутності нормалізації внутрішньоочного тиску падає зір, рекомендовано оперативне лікування. Після операції зір не підвищується, але й падати не повинен.
На результат лікування впливає і спосіб життя людини. Доведено, що емоційні перевантаження ускладнюють перебіг глаукоми.
Потрібно давати в міру фізичне навантаження, не рекомендується довго перебувати в темному приміщенні. Телевізійні програми краще дивитися при загальному освітленні. В раціоні харчування слід обмежити рідину до 1,5 літра на добу. Глаукома є хронічним прогресуючим захворюванням. Це означає, що вилікувати її на даному етапі розвитку медицини неможливо. Успіхом можна вважати зупинку прогресування хвороби.
Марія ЧУМАК,
райокуліст.