Щоб не допустити отруєнь, фахівці Держпродспоживслужби, ветеринарної медицини, поліції контролюють продаж грибів на ринку міста, стежать, щоб цими продуктами не торгували у невстановлених місцях, без належної перевірки їх якості. Використання дикорослих грибів у місцях громадського харчування заборонено. Під час посухи ці дари лісу краще не збирати взагалі, адже у спекотну погоду у них змінюється обмін речовин, втрачається вода і накопичуються токсини.
Якщо ви все ж вирушили до лісу: – ніколи не кладіть у кошик грибів, у їстівності яких сумніваєтеся; – не збирайте старі, перезрілі або дуже молоді гриби, в яких нечітко виражені морфологічні ознаки, а також ті, що ростуть поблизу швидкісних трас чи на радіаційно забруднених територіях; – не куштуйте сирі гриби на смак; – викидайте забруднену нижню частину ніжки гриба.
Гриби промивайте, у маслюків і мокрух знімайте з капелюшка слизьку плівку; – обов’язково вимочуйте або відварюйте умовно їстівні гриби, які збираєтесь засолювати (грузді, вовнянки та інші, котрі містять молочний сік), щоб позбутися гірких речовин, які уражають слизову оболонку шлунка; – деякі гриби (зеленушка, синяк-дубовик та інші) містять отруйні речовини, які у шлунку не розчиняються.
Водночас отрута розчиняється у взаємодії з алкоголем, що призводить до сильного отруєння; – уважно перевірте гриби перед тим, як починати готувати страву. Відібрані спочатку промийте та відваріть декілька разів (не менше трьох) у підсоленій воді протягом 30 хвилин. Готові страви з грибів зберігайте на холоді в емальованому посуді не більше доби.
Гриби – не дитяча їжа, тому не давайте їх малолітнім. Не можна вживати грибів вагітним і жінкам, що годують груддю. Ніколи не застосовуйте «домашніх» методів визначення отруйності грибів із використанням цибулини або срібних ложок – вони неефективні.
Неправильно приготовлені консервовані гриби можуть призвести до дуже тяжкого захворювання – ботулізму.
Увага!
Якщо після споживання грибів почуваєтеся зле чи помітили нездорові ознаки у своїх близьких (нудота, блювота, головний біль, галюцинації, біль у животі) – негайно викликайте швидку допомогу. До її приїзду промийте шлунок 1-2 літрами сольового розчину, можна зробити очисну клізму. Пийте багато рідини. Навіть при полегшенні стану обов’язково зверніться до найближчої лікувальної установи. Недоїдених грибів не викидайте, їх аналіз допоможе лікарям швидше визначити вид отрути, яка потрапила в організм.
Світлана МАНЧЕНКО, заступник начальника Бершадського міжрайонного управління Держпродспоживслужби у Вінницькій області.