Fridge magnet wooden gears

Фросина Олександрівна наказали...

  • Подобається0Не подобається
  • 10 Грудня 2013, 19:11

Було це в одному із сіл району ще у пору існування колгоспів. Тоді нікому навіть у страшному сні не могло наснитися, що у сільській місцевості можливе безробіття, навпаки – змушували трудитися тих, хто залишався не при ділі. Робочих місць вистачало, і заробітків в основному було достатньо для виживання. Тим більше, що ціни на товари першої необхідності, у порівнянні з нинішніми, були символічними.

Щоправда, щоб вистачило грошей на заробітну плату всім, та ще й аби хоч щось залишилося на розвиток господарства, розподілялися вони не завжди справедливо і пропорційно вкладеній праці кожним із працюючих. А зерна за здану в оренду землю тепер більшість власників паїв отримують навіть більше, ніж колись його заробляли.

Дотепники, яких ніколи не бракувало в селах, висловлювалися так: працюй хоч як, а хліба достатньо не заробиш і вкрасти немає як.

Але чимало навіть о тій порі знаходили шляхи, яким чином можна додатково наповнити сімейний бюджет. У багатьох обійстях, наприклад, утримували корови, відгодовували велику рогату худобу, а свині були чи не у кожному. От тільки при цьому поставала ще одна проблема – чим оте все годувати, адже продукції, вирощеної на присадибних ділянках, було недостатньо. Їх площа була не більшою від чверті гектара на один двір, а для тих, хто не працював у колгоспі, могла бути ще меншою.
Обмеження на землю було введено для того, щоб у сільських трудівників більше часу залишалося на роботу у колективному господарстві. От і намагалися щодня хоч щось прихопити з собою, повертаючись із роботи додому.

Оскільки працюючих було чимало, і вони взагалі могли у такий спосіб рознести колгоспне добро, боротьба з «несунами», бувало, велася досить серйозно. Та і в цьому випадку багатьом, хто потрапив колгоспному начальству на очі, вдавалося викрутитися з неприємної для них ситуації.

Наприклад, у тих, хто їздив кіньми, стандартним було виправдання, що кинув два оберемки зеленої маси у віз, щоб було на чому сидіти. Хоч насправді то був спеціально підготовлений корм для домашньої ферми, якого запросто вистачило б на дв-три дні. Тим більше, що під отією зеленою масою часто ховали ще і зекономлені на колгоспній фермі концентрати.

Один чоловік (назвемо його Петро), прикинувши якось, що від ферми, де працював їздовим, до колгоспної контори не так вже і близько, а на додачу і вулиця додому з тих, на яких хіба що раз у п’ятирічку можна когось із керівників зустріти, вирішив запастися поживою для домашньої ферми. І треба ж було так статися, що тільки-но повернув у свою вулицю, як назустріч якраз та з керівників (назвемо її Оленою Павлівною), з якою у такій ситуацій, як ні з ким іншим, не бажано було зустрічатися.

– Як це можна назвати? – одразу ж пішла вона у наступ, вказуючи на вантаж на возі.

– Та це ж Фросина Олександрівна наказали привезти, – без найменшої запинки відповів, не моргнувши оком, Петро.

Якщо вже він так вільно почувається, то, може, йому і справді наказали цей вантаж комусь завезти, подумала Олена Павлівна, сіла в машину і поїхала далі. Хто його знає, хто вона, ота Фросина Олександрівна, якщо так вільно розпоряджається колгосп ним добром.

Та відомо, що в селах ніколи і нічого не минається, щоб люди про те не заговорили. Рано чи пізно темою для балачок стає навіть найпотаємніша із таємниць. От і Олена Павлівна через деякий час поцікавилася в конторі колгоспу, ким насправді є ота Фросина Олександрівна. І яким було її здивування, що ніхто такої впливової жінки тут не знав. Здогадуватися почали тільки тоді, як Олена Павлівна розповіла про їздового, якого зупинила із силосом. Фросиною Олександрівною виявилася, всього-на-всього, його дружина.

Звичайно, сміялися тоді всі. Але вже минув певний час і якимсь чином покарати їздового за крадіжку вже не було як.

Ось як колись виживали.

Почув і записав Павло КУШПЕЛА


Дивіться також в розділі  Цікаво
» 17.06.2018 Амброзія полинолиста – однорічна яра рослина, що схожа на коноплю, за розміром і формою нагадує полин гіркий (звідки і назва – полинолиста). За сприятливих умов стебло рослини досягає висоти 22,5 метра, а коріння заглиблюється до 4 м. Стебло і...
» 02.04.2018 Сьогодні розповім про тополю. Відомо близько 150 видів тополь. Із них в Україні – 11. Найпоширеніші в нас – тополя тремтяча або осика, чорна або осокір, пірамідальна або колоновидна. Цю тополю ще називають італійською. Виростає у висоту до 40 метрів.
» 01.04.2018 Подорожчання передплати на друковані періодичні видання з 1 липня цього року, схоже, все-таки відбудеться. Національний оператор поштового зв’язку «Укрпошта» (читай – монополіст у сфері організації передплати на газети і журнали) підвищує розцінки...
» 01.04.2018 на ринку та в магазинах м. Бершаді станом на 27 березня 2018 р. (грн. за кг, літр)
» 01.04.2018 Царський посуд і ціпок від письменника
» 01.04.2018 Як Василь Гордійович вибився у люди
» 16.03.2018 Кількість населення у районах і містах області
» 03.03.2018 Лелека щастя принесе
» 12.02.2018 Водії! готуйте кошти на нові аптечки
» 29.01.2018 Замітки з історії Бершаді
Всі статті розділу Цікаво »
Цікаві фото
15 фото   
<b>Фестиваль родинної пісні «Мамина піч» 2013</b><br />Цьогоріч як і щороку 2-го серпня на Іллі заслужений артист України, «народний кум України»&#160;Микола Янченко зібрав...
5 фото   
<b>1 вересня - День Знань</b><br />Сьогодні його урочисто відзначають в усіх куточках нашої України; з веселою піснею першого дзвоника, морем яскравих...
2 фото   
<b>Технології і професіоналізм - запорука успіху</b><br />Звісно, що найкраще ведуться весняно-польові роботи там, де до них готувалися не тільки по завершенню зими, а й...
3 фото   
<b>Змагання держслужбовців</b><br />Минулого четверга на Бершадщині відбулось гарне спортивне свято &ndash; на центральному стадіоні міста проходили...
Всі фотогалереї »
Ми - пам’ятаємо - «Книга Пам’яті України» / Тирлівка
Щиглик Артем Порфирович 

З історії Бершаді
Розвиток капіталізму відчутно позначився на зміні соціального складу Бершаді. Лише п'ята частина населення займалась тепер сільським господарством. Все більшу роль у суспільному житті відігравали робітники промислових підприємств. У місті були три млини, тютюнова і макаронна фабрики, винокурний завод, друкарня. Після пожежі 1872 року був модернізований цукровий завод. Напередодні... Читати далі »



Останні новини
Може бути цікаво

Фросина Олександрівна наказали... - Все цікаве про Бершадь і не тільки - www.bershad.ua
Користувачі OnLine: 
Бершадщина  | Форуми  | Сторінками історії  | Літературна Бершадь  | Фотогалереї  | Новини  | Довідники  | Визначні місця  | У нас в гостях!  | Прогноз погоди в Бершаді  | Телефонні довідники
  • Продається будинок с. Чернятка. 35 соток, з усіма прибудовами: криниця, погріб, літня кухня з газом, будинок та времянка з газовим опаленням. Гарне місце. Ціни 3200 договірна.
    Продається будинок с. Чернятка. 35 соток, з усіма прибудовами: криниця, погріб, літня кухня з газом, будинок та времянка з газовим опаленням. Гарне місце. Ціни 3200 договірна.
    18.05.2020(063) 431-41-18
  • . Продам квартиру в місті Ірпінь, Київська область. 37 метрів, 16 000 у.о
    . Продам квартиру в місті Ірпінь, Київська область. 37 метрів, 16 000 у.о
    13.04.2020(067) 225-27-18
  • . Продаж одягу з Європи: Секонд хенд та нове.
    . Продаж одягу з Європи: Секонд хенд та нове.
    08.04.2020(096) 095-84-08
  • ДОСТАВКА:ОТСЕВА,ПІСКА,ЩЕБНЯ,,та інших вантажів до 8т.
    ДОСТАВКА:ОТСЕВА,ПІСКА,ЩЕБНЯ,,та інших вантажів до 8т.
    16.03.2020(098) 908-43-57
  • Продається тілна корова с.Бирлівка ціна договірна. тел 0960726720
    Продається тілна корова с.Бирлівка ціна договірна. тел 0960726720
    27.01.2020(068) 041-74-83
  • Продается дом с участком.(цена договорная) по адресу Виницька обл., Бершадськый р-н., с. Шляхова, вул. Дружбы 14.С общей площадью участка 25 соток
    Продается дом с участком.(цена договорная) по адресу Виницька обл., Бершадськый р-н., с. Шляхова, вул. Дружбы 14.С общей площадью участка 25 соток
    26.08.2019(097) 487-43-42
Всі оголошення Розмістити оголошення