Надмірне калорійне харчування та ожиріння сприяють виникненню пухлин, тому необхідно більше споживати фруктів і овочів, багатих на вітаміни, мінеральні речовини, клітковину та безліч унікальних біохімічних речовин.
Найбільш вагомим внеском у розвиток захворювань є паління. Доведено, що людина, яка не палить, але постійно перебуває в прокуреному приміщенні, певною мірою піддається загрозі захворіти на рак легенів, як і сам курець.
Ризик захворювання підвищують малорухливий спосіб життя; спадкові фактори; попередні хронічні захворювання, включаючи деякі вірусні інфекції; вплив факторів навколишнього середовища (хімічне, радіаційне та інше); шкідливі звички (нераціональне харчування, паління, зловживання алкоголем тощо); стреси й нервові перевантаження.
Правильне і своєчасне лікування деяких хронічних захворювань може попередити розвиток раку.
У 98% випадків рак на ранніх стадіях можна вилікувати. Для виявлення хвороби на ранній (безсимптомній) стадії необхідне систематичне проходження профілактичних оглядів. Це не тільки огляд кваліфікованого лікаря, але й відповідні рентгенологічні, ендоскопічні, цитологічні та інші дослідження. Обсяг і кратність цих обстежень можна уточнити у вашого сімейного лікаря.
Для більш раннього виявлення онкохвороб жінкам необхідно володіти навичками самообстеження молочних залоз і проводити його щомісяця, щороку – ультразвукове обстеження молочних залоз (після 30 років) та маммографію (після 40).
Також для своєчасного виявлення раку шийки матки щороку необхідно проходити огляд у гінеколога із проведенням кольпоскопічного та цитологічного досліджень.
Чоловікам після 40 років необхідне проведення пальцевого обстеження простати.
У цьому віці такі огляди необхідні мінімум один раз на рік, а при наявності хронічних захворювань – частіше.
Також не рідше одного разу на рік потрібно проходити рентгенологічне обстеження органів грудної клітини та фіброгастродуоденоскопію (для раннього виявлення раку шлунка).
При першій і другій стадіях, коли патологічний процес локалізований і немає віддалених метастазів, можливе проведення радикального лікування, яке не тільки продовжує життя хворого, але й може привести, в деяких випадках, до повного видужання.
Самолікування, допомога «цілителів», «знахарів», вживання токсичних речовин (сулема, гас, настоянки болиголова, чистотілу тощо) веде до втрати дорогоцінного часу, безперешкодного розвитку хвороби.
Єдиний метод боротьби з раковими захворюваннями – лікування в спеціалізованих медичних закладах.
Олександр ЗАРЕЦЬКИЙ, лікар-онколог Бершадської ОЛІЛ.