Імунопрофілактика – захист організму від інфекційної хвороби шляхом проведення профілактичних щеплень вакцинами й анатоксинами, введення імунних сироваток та імуноглобулінів.
Найважливіше значення як профілактичний засіб має активна імунізація, яка створює в організмі людини стійку несприятливість до інфекційної хвороби на тривалий період.
Так, вакцинопрофілактика є найбільш ефективним заходом щодо низки інфекційних хвороб дихальних шляхів (дифтерія, кір, кашлюк, епідемічний паротит та інші), що обумовлено надзвичайною легкістю механізму передачі збудників цих інфекцій та широким їх розповсюдженням.
Вакцини – це препарати, які отримують з ослаблених або інактивованих збудників інфекційних хвороб, а також з їх окремих фрагментів. Щорічно вакцини рятують життя трьом мільйонам дітей.
Використання сучасних вакцин має дуже невеликий ризик можливих ускладнень, але при цьому є значною вигодою як для окремої людини, так і суспільства в цілому.
Витрати на вакцинацію приблизно в 10 разів менші, ніж витрати на лікування.
Розрізняють три види імунізації: планову, за епідемічними показаннями, а також рекомендовані щеплення.
Планова загальна імунізація проводиться всьому населенню, яке досягло відповідного віку, за відсутності клінічних протипоказань. Згідно із Законами «Про забезпечення санітарного та епідемічного благополуччя населення» та «Про захист населення від інфекційних хвороб» населення підлягає обов’язковій імунізації проти туберкульозу, поліомієліту, кашлюку, дифтерії, правця, кору.
Діючий календар профілактичних щеплень не дуже відрізняється від схем імунізації, запропонованих у таких розвинутих європейських країнах як Австрія, Франція, Німеччина, Італія, Великобританія, а також США.
На сьогодні всі профілактичні щеплення в Україні та й в районі зокрема проводяться згідно з наказом Міністерства охорони здоров’я України від 11.08.2014 р. №551 сертифікованими імунобіологічними препаратами як українського, так і зарубіжного виробництва: ЗАТ «Біолік», Україна, Харків (гепатит В, АДП-М), Франція, Бельгія, ОПВ-Росія.
Вимоги до вакцин є більш суворими, ніж для інших лікарських препаратів. Це пов’я зано з тим, що більшість з них вводиться немовлятам протягом першого року життя. З усіма документами, які засвідчують якість вакцин, батьки мають право ознайомитися у кожному пункті щеплень.
Найдієвішим методом профілактики туберкульозу у дітей є вакцинація та ревакцинація вакциною БЦЖ. Щеплення проти туберкульозу (щеплення БЦЖ) в Україні є обов’язковим (вимоги наказу МОЗ України від 16.09.2011 р. №595 «Про порядок проведення профілактичних щеплень в Україні та контроль якості й обігу медичних імунобіологічних препаратів»).
Первинна вакцинація здійснюється в пологовому будинку здоровим доношеним новонародженим дітям на 3-5 день життя. Ревакцинації підлягають здорові діти з від’ємною реакцією Манту. Ревакцинація виконується в 7-річному віці (наказ МОЗ України від 16.09.2011 р. №595 «Про порядок проведення профілактичних щеплень в Україні та контроль якості й обігу медичних імунологічних препаратів»). Ревакцинація проводиться вакциною БЦЖ.
З метою раннього виявлення захворювання на туберкульоз серед дітей та підлітків проводиться масова туберкулінодіагностика, так звана проба Манту. Ця маніпуляція застосовується у всіх вакцинованих дітей з 12-місячного віку та підлітків систематично раз на рік незалежно від попереднього результату.
Рекомендується проведення туберкулінової проби виконувати в одну і ту ж пору року, краще восени. Важливе значення у своєчасному виявленні інфікованості дитини збудником туберкульозу має систематичність (щороку) охоплення підлягаючого контингенту реакцією Манту. Адже пропуск р. Манту веде до пропуску «віражу» туберкулінової проби (первинного інфікування), а невиявлений і нелікований «віраж» може призвести до виникнення захворювання на локальну форму туберкульозу.
Згідно із Законом України батьки мають право придбати ту чи іншу вакцину в мережі аптек і щепити свою дитину у відповідному кабінеті лікувального закладу.
Будьмо уважні до здоров’я своїх дітей. Адже такому особливо небезпечному захворюванню, як туберкульоз, можна запобігти або зменшити його важкість. Рання та своєчасна діагностика захворювання дає гарантію повного вилікування.
Оксана РУСНАК, лікар Бершадської АЗПСМ .