Бершадські електромережі ще якимось чином вкладалися у рамки нормативних її втрат, але такі показники не можуть не насторожувати.
Щоправда, збільшення суми в грошовому еквіваленті певною мірою прояснюється зростанням тарифів за електроенергію торік. Але якщо порівняти показники у кіловат-годинах, то використовувалося її у минулому році поза обліком все-таки більше. І як не прикро, спонукає розкрадачів на такі вчинки не завжди скрутний матеріальний стан. Певна частина порушників правил користування електричною енергією із досить забезпечених верств населення, бізнесменів. А спонукати до крадіжок могло підвищення вартості кіловат-години – для юридичних осіб – до 1,58 гривні, для населення максимальний тариф – до 1,36 гривні, мінімальний – у межах 0,4 гривні. Ймовірно, дехто із бізнесменів і вважає, що, використовуючи електро енергію поза обліком, теж можна зекономити. А пенсіонери з їхніми статками за неї в основному розраховуються.
Але як засвідчує практика, скільки б ниточка не вилась, кінець буде обов’язково. У районі цілодобово без вихідних працюють спеціальні бригади, якими все чітко відстежується. Відповідні висновки робляться в аналітичному центрі. І, як правило, вони безпомилкові.
Нехай навіть способи користування електроенергією поза обліком стали набагато досконалішими – технічний прогрес дається взнаки і тут, але ще швидшими темпами удосконалюються й енергетики. Арсенал приладів у Бершадських ЕМ поповнився вже такими, з допомогою яких, навіть не зайшовши в будинок, можна встановити: здійснюється у ньому крадіжка електроенергії чи ні. У випадках виявлення порушення заплатити за це доведеться у багато разів більше, ніж планувалося зекономити на крадіжці.
Випадки розкрадання електроенергії останнім часом виявлено в юридичному секторі споживачів у напрямку сіл Малої Киріївки і Осіївки, з’явилася така зона й у напрямку Сумівки, Кошаринець, Кидрасівки. На суму до 30 тисяч гривень складено акти за це по Ставках, по Сумівці – на 52 тисячі гривень. У середньому розкрадання електроенергії давно відомими методами обходиться розкрадачам по 10 тисяч гривень і більше. Отже, хто не краде, той економить. На 10 тисяч гривень он скільки можна було б нею користуватися. Якщо навіть споживач не визнає своєї вини у розкраданні, юридичний відділ електромереж подає відповідний позов, щоб стягнути ці кошти через суд. А ще розкрадачам енергетики мають право навіть посеред зими припинити електропостачання з його відновленням лише після того, як він за все розрахується. До того ж повторне підключення – з переробленою схемою, заміною лічильника і винесенням його на зовнішню частину будинку, врахуванням матеріалів здійснюється теж за їхній рахунок.
Не рятує навіть те, якщо споживач електроенергії ховатиметься від контролерів.
Був випадок, коли вони 28 годин чергували біля його будинку, аж поки він не відчинив двері.
При потребі участь у перевірках беруть працівники міліції, представники місцевої влади. Сприяє контролерам у їхній роботі і населення. Адже ніхто не захоче терпіти, коли через низьку напругу не працюють електроприлади, бо хтось із сусідів обігріває електроенергією навіть підсобні приміщення, використовуючи її поза обліком. Після виявлення таких випадків напруга, як правило, стає нормальною.
У районі близько 29 тисяч лічильників побутових споживачів електроенергії, до 1900 – юридичні особи. Тому здійснювати контроль за всім водночас не просто. Але виявлення всіх випадків розкрадання – тільки справа часу. До боротьби з цим злом залучаються колеги з сусідніх районів і «Обленерго». Попутньо здійснюється обмін досвідом у цій справі. Встановлюються також нові лічильники електроенергії з сертифікованою електромагнітною пломбою. Завдяки їй варто лише спробувати втрутитися в роботу такого, як пломба спрацьовує, і контролер вже обов’язково складе акт про порушення правил користування електроенер - гією. Таких пломб встановлено вже до п’яти тисяч.
Є вже також лічильники з вмонтованими у них пристосуваннями для виявлення крадіжок електроенергії. А є й такі, які навіть фіксують дату і години, коли саме хтось робив спробу втрутитися в їхню роботу.
Отже, краще не ризикувати. До того ж якісне електропостачання залежить не тільки від енергетиків, а і від тих, хто використовує електричну енергію і платить за неї гроші.
Володимир БУРЛАКА, заступник директора СО «Бершадські ЕМ» по енергозбутовій роботі.