Нещодавно до редакції звернулася бершадчанка Л.Кудінова, яка розповіла, що вже не раз зазнавала нападу бродячих псів по вулицях Якіра та Червоноармійській. За щасливим збігом обставин, обійшлося без покусів. Зграї безпритульних псів лякають не тільки доросле населення, страшно з дитиною вийти на прогулянку, не кажучи вже, щоб її саму залишити у дворі на майданчику погратися.
Але такі щасливі випадки поодинокі, частіше всього, фінал зовсім інший. За статистичними даними Бершадського міжрайонного управління Головного управління держсанепідслужби у Вінницькій області, за 2013 рік покуси зафіксовано у 143 осіб та у 87 – за дев’ять місяців нинішнього року. Всі щеплення постраждалим робляться за бюджетні кошти. Для одного повного курсу антирабічних щеплень лікарня закуповує препарати на тисячі гривень, а якщо додати сюди ще перебування у стаціонарі та перемножити все на кількість постраждалих, то отримаємо результат – в сотні тисяч бюджетних коштів обходяться району бродячі пси. Дилема: виходить, на те, щоб пролікувати вже покусану людину, кошти виділяють, але для того, щоб цьому запобігти – ні.
Це проблема не тільки влади, хоча і її роль тут не остання, вона стосується кожного, адже скільки бродячих псів стають бездомними лише через те, що недобросовісний господар вчинив найлегше для себе – вигнав собаку за ворота, мовляв: нехай іде собі, можливо, хтось інший про нього подбає.
Проблему потрібно вирішувати гуманними шляхами, не відстрілом, отруєнням та іншим, що за чинним законодавством України суворо заборонено. Один із способів зменшення чисельності бродячих псів – стерилізація, інший – створення притулків для утримання безпритульних тварин. Але так виходить: що саме робити, знаємо, але як та все інше – ні. Проблема є і буде. Крім нас, її ніхто не вирішить, не прийде цивілізована Європа і не наведе порядок у нас в домі.
Записала Тетяна БОНДАР.
Свої пропозиції та погляд на вирішення проблеми з безпритульними собаками надіслав до редакції небайдужий бершадець Дмитро Процепов.
Ці ж пропозиції було надіслано ним і до міської влади.
- 1. Це питання потрібно винести на обговорення чергової сесії міської ради.
- 2. Запросити на засідання громадян міста, яких хвилює доля безпритульних тварин, а також тих, хто найбільше постраждав від їх нападів.
- 3. Вивчити досвід створення та роботу муніципального притулку для тварин «Планета» у м. Вінниці.
- 4. Щодо пошуку коштів на будівництво майданчика для безпритульних тварин – у міської ради є внутрішні ресурси: скоротити посади в міському будинку культури, міській раді; зменшити або ж тимчасово відмовитися від надбавок, премій працівникам міської ради. Щоб усіма цими діями показати громаді приклад економії коштів, а також, щоб мати моральне право агітувати за перерахування благодійних коштів для вирішення цієї проблеми.
- 5. Оголосити збір коштів для створення притулку.
- 6. Муніципальний притулок для тварин слід організувати на території місцевого ЖКГ.
Після всіх вищеназваних дій має бути створена громадська організація та залучені волонтери, які займатимуться збором коштів на утримання притулку та тварин у ньому.
Готовий і сам взяти участь у цій справі.
Більше інформації про муніципальний притулок «Планета» можна знайти на сайті pet.at.ua.