Самі собі шкодимо

  • 0
  • 19 Жовтня 2014, 10:00

«Кожен має право на безпечне для життя і здоров’я довкілля», – Конституція України, ст. 50.

Настала осінь... У цей період не уникнути накопичення великої кількості сухих рослинних решток та різноманітних побутових відходів.

Традиційно все це змітається, зноситься в одне місце, але у багатьох з нас побутує думка про те, що найкращим способом знищення сміття є вогонь.

Нині, восени, знову запалали вогні, в яких горять гори рослинного сміття і, як додаток до обов’язкового набору, пластикові вироби та інші побутові відходи. І ніхто не хоче задуматись над тим, яку шкоду людині та природі приносить спалювання органічних решток, трави, листя, гілля у звичайних вогнищах, що розводять на присадибних ділянках, дачах, городах, дворах...

Основною складовою диму є хімічно активна і небезпечна для людини сполука – чадний газ СО2. Він дуже легко зв’язує гемоглобін крові, блокує доставку кисню до тканини, внаслідок чого виникає задуха та киснева недостатність, в першу чергу головного мозку.

Рослини тривалий час поглинають великі кількості пилу, очищуючи повітря від токсичних речовин, а потім при спалюванні всі поглинені токсичні речовини повертаються назад у повітря. Якщо ж спалюються городні чи садові рослини, які під час сезону були оброблені отрутохімікатами, в повітря разом із димом викидається цілий набір вкрай небезпечних речовин.

Токсичні речовини виділяються з димом та в аерозольному стані попадають в організм людини, накопичуються і, звичайно, спричиняють патології у найслабшому місці. При згорянні синтетичних матеріалів, нейлону, поролону утворюються ціаніди, які вражають органи дихання і нервову систему людини. Якщо у вогонь потрапляють уламки фанери, ДВП, ДСП, в атмо - сферу виділяються ціаніди і формальдегіди...

У м. Бершаді три рази на тиждень виділяється транспорт для збирання сміття, а тому його необхідно своєчасно викидати на сміттєзбиральний транспорт.

Закопувати таке сміття категорично не можна, дуже повільно розкладаючись, воно забруднює ґрунти токсичними речовинами. Рослинні рештки найкраще складати у компостні ями.

Неабияку шкоду природі завдає випалювання сухої рослинності та очеретів. Думка, що вогонь очищує землю від бур’янів та збагачує її поживним попелом, є неправиль ною. Насправді ніякого оновлення не відбувається, проте в разі випалювання: – знищується шар трави, який утримує вологу в ґрунті; – у вогні гинуть комахи та тварини – метелики, джмелі, сонечка, птахи; – корисні речовини, що містяться в органіці, у вогні розпадаються на такі, що потім не засвоюються рослинами; – внаслідок суттєвого порушення екосистеми знищується родючість ґрунтів, погіршується їхня структура.

Страждають і прилеглі території, зокрема полезахисні лісові смуги і т.д.

Помилкою також є повне очищення землі навколо дерев від опалого листя. Для дерев опале листя – не сміття, це природна підстилка, яка взимку захищає коріння від промерзання, навесні і влітку регулює водний режим, всмоктуючи і поступово віддаючи корінню вологу.

Листя є джерелом органічних речовин, які необхідні кожній рослині. Серед опалого листя живуть численні комахи, які сприяють утворенню поживних речовин для рослин. Таким чином, опале листя не слід спалювати, тому що воно є важливою частиною кругообігу життя, має велике значення для життя рослин та здоров’я людей.

Не забуваймо, що нам на цій землі жити і саме від нас залежить, в яких умовах перебуває довкілля.

Віктор БАЛАН, колишній держінспектор охорони навколишнього природного середовища, ветеран праці.


автор: Газета "Бершадський край"
Дивіться також в розділі  Актуально
» 15.06.2018 Під час літніх канікул неповнолітні потребують особливої уваги з боку дорослих. Аби відпочинок дітей був безпечним, щоб запобігти вчиненню ними і щодо них кримінальних та адміністративних правопорушень, працівники Бершадського відділу поліції...
» 15.06.2018 За останніх 10 років у лісових угіддях нашого держлісгоспу загинули майже всі ялинові насадження – до 55 га. Зафіксовано масове всихання граба на території Сумівського лісництва на площі 26 га., ясеня – в Ободівському лісництві на площі 2,8 га,...
» 15.06.2018 Відповідно до прийнятого Верховною Радою Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо посилення соціального захисту дітей та підтримки сімей з дітьми» від 26.01.2016 року, який регламентує функціонування патронатної...
» 01.04.2018 Туберкульоз представляє реальну небезпеку для дорослих і дітей. Це інфекційна хвороба пов’язана з проникненням в організм туберкульозних мікобактерій, які живуть у виділеннях людей, хворих туберкульозом (у мокротинні, сечі, калі й ін.), а також у...
» 01.04.2018 Як не загрузнути у смітті?
» 01.04.2018 Атопічний дерматит
» 01.04.2018 Ця підступна дисплазія
» 16.03.2018 Не знищуйте красу
» 16.03.2018 Водні ресурси: берегти і захищати
» 03.03.2018 Правила пожежної безпеки у побуті
Всі статті розділу Актуально »
Цікаві фото
4 фото   
3 фото   
8 фото   
3 фото   
Всі фотогалереї »
Ми - пам’ятаємо - «Книга Пам’яті України» / Берізки-Бершадські
Ангелюк Григорій Андрійович (1908) 1908 р., українець, селянин. Мобілізований в 1941 р. Рядовий. Загинув 30.08.44. Похов. с. Решієтті, Румунія.

З історії Бершаді
Характерною є історія заводу металовиробів, у якій немов відбито шлях розвитку економіки міста. Перед революцією в заштатному містечку існувало понад двісті дрібних майстерень, продукція яких реалізовувалась через подібні ж дрібні крамнички. В радянський час ремісники об'єдналися в артілі, які в роки семирічки переросли в сучасний завод металовиробів. У 1971 році асортимент підприємства... Читати далі »


Якщо Ви виявили помилку, виділіть текст з помилкою та натисніть Ctrl+Enter щоб повідомити про це редакцію

Останні новини
Може бути цікаво

Самі собі шкодимо - Актуальні теми сьогодення Бершадщини - www.bershad.ua
Користувачі OnLine: 
Бершадщина  | Форуми  | Сторінками історії  | Літературна Бершадь  | Фотогалереї  | Новини  | Довідники  | Визначні місця  | У нас в гостях!  | Прогноз погоди в Бершаді  | Телефонні довідники