Стрес (стрес-реакція) (від англ. stress – напруга) – неспецифічна (загальна) реакція організму на дуже сильну дію, будь то фізичну або психологічну, а також відповідний стан нервової системи організму (або організму в цілому).
Стрес – це реакція людського організму на несприятливі фактори навколишнього середовища, що викликають психологічний дискомфорт.
Ознаки стресових розладів: емоційні симптоми: головний біль, сильна втома, втрата апетиту, розлади сну, тремтіння тіла, плач, страх, тривога, відчуття постійного напруження, роздратованість, злість, агресія; поведінкові розлади та розлади психіки: замкнутість, замкненість у собі, неможливість потурбуватися про себе, стан збудження або загальмованість.
Правила поведінки в кризових ситуаціях: намагайтесь не піддаватися паніці і не створювати паніку; оцінюйте ситуацію розумом, а не емоціями; уникайте чинників, що викликають у вас емоційне напруження, тривогу; уникайте надмірного споживання кави, паління, не вживайте алкоголь та наркотики; регулярно харчуйтеся і пийте достатньо води; проводьте час із сім’єю та друзями; займайтесь тим, що допомагає розслабитися (моліться, ходіть, співайте, танцюйте); займайтеся фізичними вправами; при потребі звертайтеся за допомогою до сімейного лікаря, психолога, психотерапевта.
Методика релаксації. Закрити очі, дихати повільно, неглибоко, через ніс. Подумки повторювати фразу: «Я зовсім спокійний» – 5-6 разів. Потім рахувати від одного до двадцяти.
Це дозволяє зняти внутрішнє напруження, нормалізувати пульс та артеріальний тиск, а також домогтися самодисципліни.
Фахівці встановили, що саме зранку стрес у людей просто зашкалює. Вживайте в їжу продукти-антидепресанти – шоколад, банани, цитрусові, персики, фундук, молоко, яйця, свіжу морську рибу. Постарайтеся, щоб у вашому холодильнику постійно був присутній хоча б один продукт-антидепресант. І вранці думайте тільки про хороше. Таким чином ви збережете власне психічне здоров’я.
Олександр ЯЦЮК, лікар-психіатр Бершадської ОЛІЛ.