Перше тривожне повідомлення Державної санітарно-епідеміологічної служби України на сьогодні про погіршення епідемічної ситуації щодо захворюваності на вірусний гепатит А – з початку року вже зареєстровано 1424 випадки, і це на 64% більше, ніж за аналогічний період минулого року.
Розпочався ріст з території Дніпропетровської області.
На території району понад 15 років гепатит А реєструвався у вигляді поодиноких випадків, тому прошарок імунних (стійких до інфекції) осіб досить низький, відповідно загроза інфікуватись велика. Ситуація ускладнюється значним погіршенням бактеріологічних показників якості питної води – відсоток невідповідаючих нормативам зразків у водопровідній воді збільшився до 3,3%, у колодязній – до 22,4%. Цей фактор плюс аномальна температура повітря, недотримання банальних правил особистої гігієни призвели до зростання захворювань населення району на гострі кишкові інфекції (вірусний гепатит А теж відноситься до групи кишкових інфекцій). Упродовж першого півріччя зареєстровано 80 випадків ГКІ проти 64 у минулому році.
Збудник вірусного гепатиту А (хвороба Боткіна, хвороба брудних рук, жовтуха) виділяється із фекаліями хворих на гепатит та передається через воду та харчові продукти, забруднені випорожненнями хворого, предмети побуту та брудні руки. Найбільш чутливі до вірусу гепатиту А діти.
Інкубаційний період (період від моменту потрапляння вірусу в організм до появи перших клінічних проявів) складає від тижня до двох місяців (в середньому 15-45 днів).
Гепатит А у більшості випадків починається гостро – з підвищення температури до 38,5°С протягом перших 2-3 днів, ломоти в тілі, загального нездужання. Характерна поява наступних клінічних симптомів: погіршення апетиту, нудота, іноді блювота, біль та відчуття важкості у правому підребер’ї. Цей період захворювання називається переджовтяничним та триває від 4 до 7 днів, і епідеміологічно небезпечний він тим, що хворий уже став заразним для оточуючих, проте за допомогою ще не звернувся, приймаючи це за ознаки грипу чи ГРВІ. Наступний жовтяничний період (останнім часом він буває не завжди) проявляється жовтушнiстю склер, слизових оболонок та шкіри. Можливе свербіння шкіри. Колір сечi стає все більш темним (кольору міцного чаю, пива), випорожнення – безбарвними.
Для вірусного гепатиту А характерні спалахи як побутові (сім’я, вулиця), так і в дитячих дошкільних закладах та школах. Саме тому правильно проведена профілактика цього захворювання дозволить попередити поширення ВГА.
Вона зводиться до раннього виявлення та ізоляції хворих, дезинфекції в осередку інфекції.
Прості правила, які убезпечать вас від захворювання на кишкові інфекції, в тому числі вірусний гепатит А.
Враховуючи, що механізм передачі захворювання є фекально-оральний, заходи профілактики спрямовані, перш за все, на переривання цього ланцюга. Вони передбачають:
- Використовувати для пиття воду гарантованої якості (краще кип’ячену не менше 10 хв. та відстояну).
- Не використовувати для пиття, приготування їжі та миття посуду воду з незнайомих джерел водопостачання.
- Перед споживанням овочів, фруктів та ягід їх необхідно добре промити питною водою, для споживання дітьми – обдати окропом.
- Суворо дотримуватись правил особистої гігієни – обов’язково мити руки з милом перед приготуванням та вживанням їжі, після кожного відвідування туалету.
- Вести боротьбу з мухами – механічними переносниками збудників інфекцій.
- Не займатися самолікуванням. При появі перших ознак захворювання терміново звернутися до лікаря!
Нінель ПЛАХОТНЮК, завідувач відділення організації епідеміологічних досліджень.