Наркотична залежність для сучасного суспільства є проблемою номер один. Вона перебуває на одному щаблі з ВІЛ/СНІДом та залежністю від алкоголю й цигарок. За статистичними даними, в кінці 2013 року в Україні лише на офіційному обліку перебувало майже 92,5 тисячі споживачів наркотиків, серед них – майже 540 неповнолітніх. По Бершадському району станом на 25.06.2014 р. на диспансерному обліку перебуває сім чоловік, із них четверо – вживають наркотики ін’єкційно, двоє – систематично курять коноплю, один – хворий на токсикоманію. На профілактичному обліку перебуває 27 осіб, які епізодично курять коноплю. Але це тільки ті, хто добровільно звернувся за лікуванням у нар кологічні заклади або яких направили правоохоронні органи. За даними деяких незалежних експертів, кількість наркозалежних в Україні – 1,5-2 мільйона, що в десятки разів перевищує різні офіційні цифри.
Щорічно кількість осіб, які «підсіли» на наркотичні речовини, збільшується на 7-11 відсотків. Таке стрімке зростання кількості наркозалежних громадян зробило Україну одним із лідерів за темпами поширення наркоманії серед населення в Європі. Щороку в Україні від наркотиків помирає від 10 до 12 тисяч осіб.
За даними опитувань від 8 до 26 відсотків школярів у віці 13-16 років пробували наркотики хоча б один раз. Нині наркозалежність помолодшала до 10-11 років.
Українські наркозалежні здебільшого віддають перевагу наркотикам кустарного виготовлення, які вживають ін’єкційно (опій ацетильований, первітин тощо). Стали поширенішими наркотики, виготовлені «умільцями» з побутової хімії та фармацевтичних препаратів, що містять кодеїн. Також традиційно поширені марихуана та психотропні стимулятори у вигляді таблеток, які поступово заміщують ін’єкційні наркотики, оскільки зараз молоді люди під час експериментів з психоактивними речовинами набагато краще обізнані зі смертельною небезпекою ін’єкційного введення наркотиків та обмежуються вживанням «легших» наркотиків.
Вживання наркотичних речовин поступово перетворилось на велику соціальну та медичну проблему, в першу чергу, через підвищений ризик інфікування ВІЛ та іншими інфекціями, що передаються через кров (гепатити В та С). В Україні саме споживачі ін’єкційних наркотиків (СІН) є основною групою ризику щодо ВІЛ-інфікування – понад 65% СІН є ВІЛ-позитивними.
Сучасна молодь сьогодні намагається бути в очах своїх ровесників дорослішою та «крутішою». Виділитися молоді люди намагаються не за рахунок гарних справ, а за рахунок куріння, вживання алкоголю та наркотиків. На жаль, усвідомлюють усе це дуже пізно, коли шкідливі звички поглинають із головою.
Щоб цього не сталося, краще взагалі не пробувати наркотичні препарати. Якщо ж це сталося, будьте відкритими для батьків, розкажіть про вашу проблему тоді, коли ще можна її позбутися.
Олена УЛІЧ, лікар-нарколог Бершадської окружної лікарні інтенсивного лікування.