Вірус кору достатньо стійкий у навколишньому середовищі, при кімнатній температурі зберігається протягом декількох годин, поширюється при чханні та кашлі хворої людини. У більшості випадків кір перебігає сприятливо, але можливі ускладнення, що можуть з’явитися в будь-який період хвороби. До них належать ларингіт, ларинготрахеїт, пневмонія, абсцес легень, гнійний отит, гострий склерозуючий паненцефаліт, може погіршуватись слух, спостерігається розумова відсталість. Не зважаючи на наявність безпечної та ефективної вакцини, кір залишається однією з головних причин смерті серед дітей раннього віку у всьому світі. В 2011 році від кору померло 158 тис. осіб, більшість з яких діти до п’яти років.
За період з 2000 до 2011 рр. протикорова вакцинація привела до зниження глобальної смертності від кору на 71%. У поточному році на території області триває чергове циклічне зростання захворюваності на кір. За 10 місяців 2013-го рівень захворюваності на цю інфекцію, в порівняні з минулим роком, зріс у 8 разів. Всього в області зареєстровано 591 випадок кору. Найбільше таких хворих було зареєстровано у Вінниці, Вінницькому, Гайсинському, Козятинському, Тростянецькому та Шаргородському районах.
Єдиним шляхом профілактики кору та запобігання ускладнень від нього залишається проведення дітям профілактичних щеплень, внаслідок чого і виробляється імунітет до хвороби. Найбільшому ризику захворювання на кір та розвитку ускладнень піддаються нещеплені діти раннього віку. Інфікуватись на кір може будь-яка особа, яка не має специфічного імунітету, тобто та, яка не була вакцинована, або яка не до кінця одужала після перенесеної хвороби.
З метою попередження спалахів кору необхідно дотримуватись «Календаря профілактичних щеплень», що дає змогу забезпечити охоплення щепленнями проти кору необхідного прошарку населення.
Юлія ПОКОТИЛО, начальник відділу епідеміологічного нагляду Бершадського міжрайоного управління ГУ Держсанепідслужби.