– Олено Андріївно, скажіть, будь ласка, в чому полягає статус прийомної сім’ї і статус дитячого будинку сімейного типу?
– Прийомною називається сім’я, яка добровільно взяла для виховання і спільного проживання від одного до чотирьох дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування. Дитячий будинок сімейного типу – це сім’я, яка добровільно взяла для виховання і спільного проживання від п’ятьох до десяти дітейсиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування.
– Якими є вимоги до прийомних батьків та батьків-вихователів? Чи є якісь обмеження при створенні прийомної сім’ї або дитячого будинку сімейного типу?
– Прийомними батьками та батьками-вихователями можуть бути особи, які перебувають у шлюбі (чи одна особа), мають належні умови проживання та достатнє матеріальне забезпечення, зокрема середньомісячний сукупний дохід на кожного члена сім’ї не менший встановленого прожиткового мінімуму, обчисленого за останні шість місяців. Прийомними батьками не можуть бути особи, які визнані недіє здатними чи частково недіє здатними або ті, хто за станом здоров’я не можуть виконувати обов’язки щодо виховання дітей. Крім того, звичайно, особи, які позбавлені батьківських прав рішенням суду чи колишні опікуни, позбавлені цього права за неналежне виховання.
– А на який період діти-сироти та діти, позбавлені батьківського піклування, можуть влаштовуватися у такі форми сімейного виховання?
– Прийомні діти та діти-вихованці виховуються у родині до досягнення ними 18-ти років, а у випадку продовження навчання у професійно-технічному чи вищому навчальному закладі – до його закінчення.
– Чи втрачають діти при цьому пільги і державні гарантії, передбачені законодавством?
– Ні. Діти-сироти та діти, позбавлені батьківського піклування не втрачають свого статусу, за ними зберігаються всі пільги і державні гарантії.
Якщо у дитини цієї категорії є майно, житло, воно зберігається до досягнення нею повноліття. Відповідальність за його збереження покладається на місцеві органи опіки та піклування. За вихованцями зберігаються також раніше призначені аліменти та пенсії, інші виплати. Такі діти першочергово забезпечуються путівками в оздоровчі табори та санаторії.
– Скажіть, чи передбачене матеріальне забезпечення для утримання прийомних сімей та дитячих будинків сімейного типу?
– Особливістю діяльності таких форм сімейного виховання є їх державне фінансування. Держава виділяє кошти на харчування, придбання одягу, взуття, ліків, іграшок для дітей тощо. Сума виплат визначається із розміру двох прожиткових мінімумів для відповідного віку кожної дитини.
– Олено Андріївно, а чи мають право діти, що влаштовані у прийомні сім’ї та дитячі будинки сімейного типу, спілкуватись із біологічними батьками?
– Звичайно. Якщо таке спілкування не суперечить інтересам дитини і не заборонене рішенням суду, діти мають право спілкуватись із біологічними та іншими родичами.
– І ще одне. Чи передбачено контроль за умовами проживання та виховання дітей у таких сім’ях?
– Безумовно. Цей контроль здійснюють місцеві органи опіки та піклування, а також служба у справах дітей та ра - йонний центр соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді.
– Чи є у нас в районі особи, які мають наміри створити прийомну сім’ю?
– Нині є подружжя, потенційні батьки-вихователі, які виховали власну дитину і вирішили стати прийомними батьками дітям, позбавлених батьківського піклування.
Вони перебувають на відповідному обліку, триває процес підбору дітей, оскільки для спільного проживання та виховання обов’язкова згода дітей. Сподіваюсь, що в цьому році в районі почне діяти ще один дитячий будинок сімейного типу.
Хочу також додати, що є ще багато різних питань, які можуть зацікавити небайдужих до дитячої долі людей. Зокрема, щодо необхідних документів, прав і обов’язків тощо.
На всі ці питання наша служба може дати вичерпні відповіді, чекаємо на звернення: служба у справах дітей райдержадміністрації (м. Бершадь, вул. Радянська, 22, телефон (04352) 212-58).
Вела розмову Тетяна БОНДАР