У Бершадському районі проживають більше 2000 хворих на цукровий діабет І та ІІ типу. Серед них 9 дітей. Усі діти, хворі на цукровий діабет, – інсулінозалежні.
Раніше на діабет II типу страждали люди старші 40 років, сьогодні ж він зустрічається й у дітей.
Винуватцями розвитку раннього діабету є звички, які породжує сучасний спосіб життя – споживання продуктів із високим глікемічним індексом: солодощів, виробів із борошна вищого ґатунку, солодких газованих напоїв. Вуглеводи, що містяться в них, миттєво перетворюються на глюкозу, для засвоєння якої потрібний інсулін. Що більший вміст глюкози в крові, то інтенсивніше утворення інсуліну. Як наслідок – розлад ендокринної системи, що спричиняє порушення вуглеводного, жирового та інших видів обміну, змінюється функція печінки.
Хворих на цукровий діабет дітей у нашому районі стає щороку більше. Лише в 2013 році вперше виявлено цукровий діабет у трьох діток. Ця хвороба у дітей має відмінні від дорослих симптоми. Її особливість у тому, що вона може перебігати «під маскою» гострого живота, інфекційних захворювань, аденовірусної інфекції. Якщо батьки не медики, їм і на думку не спадає, що ці прояви є свідченням наявності у дитини такого серйозного захворювання, як цукровий діабет.
Дитячі ендокринологи звертають увагу батьків на те, що симптоми цукрового діабету у дітей наростають дуже швидко, особливо, якщо це діабетичний кетоацидоз, який зазвичай плутають із грипом.
98% дітей, хворих на цукровий діабет, мають перший тип цукрового діабету: коли підшлункова залоза не виділяє інсулін і, якщо діти тривалий час перебувають у стані кетоацидозу, це може призвести до важкого стану, потрапляння до реанімації. Батьків має насторожити те, що дитина багато п’є, втрачає масу тіла або часто відвідує туалет, особливо вночі. Також необхідно здавати аналіз крові на цукор щоразу після того, як дитина перехворіла на інфекційну хворобу (краснуху, кір тощо), пневмонію, грип або піддалася стресу – саме ці чинники можуть спровокувати захворювання. Що раніше у дитини виявлять цукровий діабет, то більше шансів уберегти її від його ускладнень, що спричиняють рани, інвалідизацію.
Людмила ЗАЙЧЕНКО, лікар-ендокринолог Бершадської ЦРЛ