На знімку: ланка загону УДСНС біля складу в Бирлівці. Після кожних півгодини роботи з отрутохімікатами робили перерви. Ліворуч – Бирлівський сільський голова Іван Прудченко. Фото автора
Недавно в районі було проведено перезатарення таких хімікатів у Бирлівці, Великій Киріївці та Кошаринцях. Про особливості цієї роботи ведемо мову із завідувачем сектору цивільного захисту райдержадміністрації Борисом ОБУХОВСЬКИМ.
– Борисе Петровичу, у чому суть згаданої проблеми?
– Справа в тому, що в районі вона існувала вже багато років. На нинішню посаду я прийшов 5 липня 2005 року, а через п’ять днів у районі в усіх господарствах було проведено інвентаризацію непридатних, невідомих та заборонених для використання отрутохімікатів. Оскільки новостворені товариства не взяли ці речовини на свій баланс, то 16764 кг отруйної спадщини колишніх колгоспів виявилися без господарів. Ці речовини залишалися у старих, напівзруйнованих складах. Було проведено ряд лабораторних досліджень і для визначення виду хімікату, і його придатності. До 2007 року було утилізовано 13934 кг. Частина придатних використана за призначенням. Але у трьох селах ця робота з різних причин не була виконана. І з кінця 2007 року до нинішнього цих речовин рахувалося: у Бирлівці – 370 кг, Великій Киріївці – 1060 кг, Кошаринцях – 1400 кг.
– Чому ж це не зробили раніше?
– Незважаючи на те, що ще 17 жовтня 2006 року третя сесія райради п’ятого скликан - ня прийняла рішення «Про хід виконання комплексної екологічної програми Бершадського району на 20042015 роки», практично нічого в цьому плані не робилося через пасивну позицію тодішнього керівництва райдержадміністрації, кошти не виділялися. І тільки з приходом на посаду очільника РДА Михайла Григоровича Бурлаки на проблему було звернуто особливу увагу. Першим кроком на місцевому рівні мало стати перезатарення наявних пестицидів і звезення їх для зберігання в один відповідно облаштований склад, де є умови для надійного зберігання (з подальшим вивезенням на утилізацію). На початку нинішнього року з обласного управління екології надійшла інформація про те, що район може увійти у число тих, де за рахунок обласної екологічної програми можна утилізувати наявні отрутохімікати. Але для цього за кошти району потрібно виконати перший етап заходу, тобто перезатарення і звезення речовин в одне місце. Відтак на 18-ій сесії райради 6-го скликання 2 квітня ц. р. прийнято рішення внести зміни до районного бюджету на 2013 рік і виділено кошти на ці роботи в згаданих трьох селах в сумі 12500 гривень.
24 квітня ц.р. було повторно проведено інвентаризацію.
Правда, точну кількість хімікатів у Бирлівці так і не було визначено, тому що частина їх була загорнута землею. 8 липня укладено угоди з аварійно-рятувальним загоном спеціального призначення Управління державної служби з надзвичайних ситуацій (УДСНС) у Вінницькій області на проведення перезатарення у межах нашого району. 10-11 жовтня ланка згаданого загону ці роботи виконала. У процесі перезатарення в отрутосховищі Бирлівки виявилося, що отрутохімікатів виявилося набагато більше, ніж прогнозувалося – замість 370 кг аж 1720 кг.
Тобто різниця склала 1350 кг.
Однак усі 4020 кілограмів вже перезатарені у спеціальні мішки, звезені на базовий склад і підготовлені для вивозу та утилізації.
– Ця непроста і відповідальна робота практично завершена. Ми знаємо, що до її проведення залучалися і представники органів місцевого самоврядування, і владні структури, власне кажучи, люди небайдужі, які вболівають за екологію рідного краю.
– Звичайно, сказати про те, що роботи виконані, простіше, ніж усе це організувати. Чого тільки коштувало облаштування членів ланки, створення для них належних побутових умов. Та й у процесі роботи виникали непередбачувані ситуації, коли вимагалося безпосереднє втручання голови райдержадміністрації М.Г. Бурлаки, інших посадових осіб. У вирішенні проблеми певну участь в організаційному плані взяла команда депутата обласної ради О.П. Порошенка. У деяких моментах, коли потрібні були оперативні рішення, зверталися і до обласних інстанцій, зокрема екологічної прокуратури. Втім, це подробиці, а головне полягає в тому, що довгорічну проблему було розв’язано спільними зусиллями, в інтересах людей.
Вів розмову Федір ШЕВЧУК.