Його епідемія – проблема не суто медична, оскільки він, як і ВІЛ-інфекція, вважаються хворобами соціальними, залежними від рівня життя людини, її матеріального стану, умов харчування, проживання, наявності тих чи інших шкідливих звичок. Частіше розвивається захворювання у соціально незахищених, дезадаптованих осіб та хворих з ослабленою імунною системою на фоні ВІЛ-інфекції, виразкової хвороби, цукрового діабету, хронічних захворювань легень, тривалого лікування кортикостероїдами.
Березень-квітень 2015 року традиційного оголошені в області місячником боротьби з туберкульозом.
Складна ситуація в країні, війна, вимушена міграція, відсутність роботи не сприяють покращенню епідемічної ситуації.
Зростає відповідальність органів влади та місцевого самоврядування, задекларована в Законі України «Про боротьбу із захворюванням на туберкульоз».
Всесвітня організація охорони здоров’я розробила просту анкету. Відповідь «так» на більш, ніж три запитання цієї анкети, не означає, що ви маєте туберкульоз, але означає, що вам необхідно обстежитися на цю хворобу найближчим часом.
- Чи є у вас кашель або покашлювання більше двох тижнів?
- Чи помітили ви останнім часом підвищену втомлюваність та слабкість?
- Чи є у вас підвищена пітливість, особливо вночі?
- Чи зменшилась вага вашого тіла з невизначених причин?
- Чи буває у вас протягом останнього часу підвищення температури тіла, навіть до 3737,1о С?
- Чи мали ви контакт із хворим на туберкульоз протягом останніх шести місяців?
- Чи маєте ви хронічне захворювання шлунково-кишкового тракту, органів дихання, діабет чи інше, що призводить до зниження імунітету?
- Чи мали ви протягом останніх трьох місяців серйозний стрес (втрата близької людини, роботи тощо)?
Єдиним ефективним методом ранньої діагностики туберкульозу, інших захворювань легень у дорослих в умовах району залишається флюорографічне обстеження.
Його можливо і необхідно пройти в районній поліклініці, рекомендована періодичність – не рідше одного разу на два роки, певні категорії підлягають щорічним обстеженням. Радимо всім – скористайтесь його послугами.
Будьте на сторожі власного здоров’я, здоров’я своїх дітей, батьків та близьких!
Нінель ПЛАХОТНЮК, заввідділенням організації епідеміологічних досліджень ВСП «Бершадський МВЛД» ДУ «Вінницький ОЛЦ ДСЕС України».