Якщо сказ у тварини підтверджений, або людину покусала невідома, бродяча тварина, повний курс щеплень розтягнеться до 3-х місяців. Перших 3-5 днів постраждалий проведе в стаціонарі. Це необхідно для попередження можливих побічних дій антирабічних препаратів. А після виписки він отримає карту з календарем чергових щеплень, і буде, суворо дотримуючись календаря, навідуватись у лікарню та проходитиме повний курс. Ще одна деталь – при отримані карти з календарем наступних щеплень, така людина поставить свій підпис, що протягом усього курсу не буде вживати жодних алкогольних напоїв.
А тепер про іншу сторону цієї історії. Щеплення постраждалому робляться безкоштовно; гроші за препарати платить лікарня; кошти бюджетні, за кожну використану ампулу медсестра звітує, а сума набігає немаленька. Так, для одного повного курсу антирабічних щеплень лікарня закупляє препарати на 3444 гривні.
До цього варто додати: витрати на перебування хворого в стаціонарі (один ліжкодень у хірургічному відділенні обходиться лікарні в 187 грн. 37 коп.). Всю суму множимо на кількість постраждалих упродовж року (а було їх тільки в 2012 році 76 чоловік) і отримуємо результат – 307084 грн. 47 коп. – у стільки бюджетних коштів обходяться району бродячі собаки. Запланувати необхідну кількість антирабічних препаратів неможливо, адже невідомо, скільки людей постраждає від укусів бродячих собак. Бувають перебої в наявності препаратів.
Медики б’ють тривогу в усі інстанції: райСЕС, облСЕС, управління охорони здоров’я, міністерство. Відповідь одна – у лікарні має бути нескінченний запас антирабічних препаратів. Як вийти з цієї ситуації – це питання уже не медичне, а соціальне. Про це потрібно замислитись і владі, і громадськості, і «м’якосердечним» бабусям, які підгодовують зграї бродячих псів у під'їздах багатоквартирних будинків, у парку, на стадіоні, на базарі.
Леонід МЕДВІДЬ, завідуючий хірургічним відділенням ЦРЛ.