Вперше на слов’янських землях ялинка з’явилась на виконання розпорядження царя Петра І, яким він доручив прикрашати двори та оселі хвойним гіллям (не ялинками!). До цього на території нинішньої України використовувались дідухи, що відношення до ялин та сосен не мають. Масово ялинки запровадились вже у радянський час.
Ялинка за останнє століття стала невід’ємним атрибутом новорічних свят. Зрозуміло, що перевиховати людей, які виросли із такими звичаями, практично неможливо. Тому пропонувати світові просто відмовитись від зеленої красуні немає сенсу. Зате можна запропонувати кожному обрати альтернативу живій ялинці. Це можуть бути як штучна, так і ялинкові букети, ялинки в горщиках та імпровізації на тему ялинки.
Останніми роками дедалі частіше почали з’являтися оголошення про продаж не зрубаних, а живих ялинок. Головним аргументом покупки ялинки «в горщику» є факт збереження її живою.
Організовуються спеціальні рейдові бригади із працівників лісової охорони, представників МВС та Мінприроди. В їх обов'язки входить затримка крадіїв та складання протоколів на нелегальних заготівельників ялинок. Згідно з наказом №75 від 23.11.2012 р.
Вінницького обласного управління лісового і мисливського господарства, реалізація новорічних ялинок, не маркованих бирками, заборонена.
Незаконна порубка дерев хвойних порід (ст.65), згідно з Кодексом України про адміністративні правопорушення, тягне за собою накладення штрафу на громадян у розмірі від 85 грн. до 170 грн. і на посадових осіб від 119 грн. до 204 грн. Якщо ці правопорушення скоєні особою віком 16-18 років і якщо ця особа не має самостійного заробітку, тоді штраф стягується з батьків або осіб, які їх заміняють (згідно з ст. 307 КУпАП).
Розміри стягнень за заподіяну шкоду державі внаслідок самовільної рубки хвойних насаджень громадянами та посадовими особами становлять за дерево діаметром: до 10 см – 197,43 грн.; 10,1-14 см – 347,91 грн.; 14,1-18 см – 893,34 грн.; 18,1-22 см – 1833,78 грн.
Передбачена й відповідальність за порушення порядку придбання чи збуту об’єктів рослинного світу (новорічних ялинок) без документів, що підтверджують законність їх придбання), що згідно з ст. 88-1 КУпАП тягне за собою накладення штрафу від 51 до 255 грн. з конфіскацією об’єктів рослинного світу чи без такої, рішення будуть прийматись відповідними місцевими судами.
Тож, для збереження лісових ресурсів землі, давайте зробимо новорічний подарунок нашій матусі природі і захистимо ці чудові дерева, вибравши максимально зручну для себе альтернативу живій ялинці.
Іван КРАВЧУК, інженер з охорони та захисту лісу ДП «Бершадське лісове господарство».