Ялинки для новорічних свят можуть бути спеціально вирощеними, заготовленими під час санітарних рубок та прорідження молодих насаджень або бути результатом браконьєрської діяльності.
Найвідоміша альтернатива живій ялинці – штучна. Вона, звісно, коштує дорожче, проте може використовуватися багато років. Однією з найпопулярніших альтернатив є ялинкові букети, тобто використання хвойної гілочки замість цілого дерева. Її можна прикрасити «дощиком» і кульками, а дерево залишиться цілим. Під час санітарних рубок лишається багато гілок дерев, які були відсіяні лісниками як нежиттєздатні. Але й вони годяться як новорічний атрибут.
В останні роки дедалі частіше почали з’являтися оголошення про продаж не зрубаних, а живих ялинок. Популярністю користуються й імпровізовані «ялинки», самотужки виготовлені з підручних матеріалів.
У цьому році середню реалізаційну ціну ялинки встановлено в межах 68 гривень.
Відпуск новорічних ялинок проводиться з обов’язковим маркуванням пластиковими бирками зі штрих-кодом. Номери бирок зразу при їх відпуску заносяться до загального електронного реєстру.
Організовуються спеціальні рейдові бригади із працівників лісової охорони, представників МВС та Мінприроди. В їхні обов’язки входить затримка крадіїв та складання протоколів на нелегальних заготівельників ялинок. Згідно з наказом Вінницького обласного управління лісового і мисливського господарства, реалізація новорічних ялинок, не маркованих бирками зі штрих-кодом, заборонена!
Незаконна вирубка дерев хвойних порід, згідно з Кодексом України про адміністративні правопорушення, тягне за собою накладення штрафу на громадян у розмірі від 85 до 170 грн. і на посадових осіб – від 119 до 204 грн.
Якщо ці правопорушення скоєні особою віком від шістнадцяти до вісімнадцяти років і якщо ця особа не має самостійного заробітку, тоді штраф стягується з батьків або осіб, які їх заміняють.
Розміри стягнень за заподіяну шкоду державі внаслідок самовільної рубки хвойних насаджень громадянами та посадовими особами – від 247 до 2297 грн.
Крім того, попереджаємо: передбачена відповідальність за порушення порядку придбання чи збуту об’єктів рослинного світу (новорічних ялинок) без документів, що підтверджують законність їх придбання, і тягне за собою накладення штрафу від 51 до 255 грн. із конфіскацією об’єктів рослинного світу чи без такої. Такі рішення будуть прийматися відповідними місцевими судами.
Тож для збереження лісових ресурсів давайте зробимо новорічний подарунок нашій матусі-природі і захистимо ці чудові дерева, вибравши максимально зручну для себе альтернативу живій ялинці!
Іван КРАВЧУК, інженер охорони і захисту лісу ДП «Бершадське лісове господарство».