За дорученням першого заступника голови ОДА Івана Мовчана для перевірки викладених фактів у Красносілці зібралася серйозна комісія з представників Держуправління охорони навколишнього середовища, Державної екологічної інспекції, обласної і районної санепідемстанцій та місцевого керівництва.
За порушення вимог природоохоронного законодавства при утилізації відходів цукросировини заступника директора ТОВ «Красносільський цукровий завод» оштрафовано на 1020 гривень, а наслідки цього несанкціонованого вивезення відходів ліквідовані.
За результатами перевірки комісія зобов’язала ТОВ «Красносільський цукровий завод» вивезти на санкціоноване сміттєзвалище решту відходів з кагатного поля, проводити контроль за станом грунтових вод і створити мережу спостережних свердловин.
На запит районної газети «Бершадський край» щодо екологічної ситуації в селі із Бершадської СЕС надійшла відповідь, яку і пропонуємо увазі читачів: При розгляді надзвичайної ситуації в Красносілці щодо видалення відходів виробництва цукрозаводом, спеціалістами санепідемслужби в присутності членів комісії та жителів цього села встановлено, що на кагатному полі ТОВ «Красносільський цукровий завод», розташованого в межах населеного пункту, було розміщено відходи виробництва цукрового буряка. Тверде покритття в місці розміщення відходів відсутнє. Кагатне поле огороджене залізобетонним парканом висотою 2 метри. Відстань до найближчої житлової забудови близько 150 метрів. Неприємних хімічних запахів на території кагатного поля поблизу заскладованих відходів не відчувається, має місце незначний запах рештків цукросировини.
Частину вказаних відходів у квітні-травні 2012 року без відповідних на те дозволів за вказівкою керівництва заводу було вивезено та видалено у відпрацьованому глиняному кар’єрі, розташованому за межами населеного пункту Красносілка на відстані близько 150-200 м до найближчої житлової забудови по вул. Вокзальна. Вказаний кар’єр розташований на території Чернятської сільської ради на той час був частково перетворений мешканцями населеного пункту у несанкціоноване сміттєзвалище твердих побутових відходів. Відпрацьований кар’єр обвалований по периметру, що унеможливлює витікання атмосферних опадів на рельєф місцевості за його межі в напрямку населеного пункту. На час обстеження будь-яких неприємних запахів не відчувається.
Вище по рельєфу (близько 20 м) розташовані поля фільтрації ТОВ «Красносільський цукровий завод».
Фактів захоронення відходів на вулицях с. Красносілки обстеженнями не виявлено.
Під час обстеження у присутності мешканців відповідних вулиць спеціалістами Бершадської райСЕС проведено відбір проб води для санітарно-хімічних та бактеріологічних досліджень із 6 шахтних криниць, розташованих по вул. Миру та вул. Надбужна.
Результати лабораторних досліджень свідчать про те, що тут вода питна, із криниць по санітарно-хімічним та бактеріологічним показникам відповідає вимогам.
За результатами обстеження комісією керівництву ТОВ «Красносільський цукровий завод» було рекомендовано: – проводити видалення відходів, що залишились на кагатному полі, на санкціоноване сміттєзвалище з дотриманням вимог Закону України «Про відходи»; – у відповідності до вимог ст. 105 Водного кодексу України забезпечити проведення періодичного контролю за станом підземних вод в районі захоронених в кар’єрі відходів цукросировини шляхом створення мережі спостережних свердловин.
Наталія ГУБКО, головний державний санітарний лікар Бершадського району.