По Бершадському району на диспансерному обліку перебуває 20 чоловік, з них 12 – вживають наркотики ін’єкційно (в т.ч. 2 жінки), 7 – палять коноплю,1 – хворий токсикоманією. Але це тільки ті особи, які добровільно звернулись за лікуванням у наркологічні заклади або яких направили правоохоронні органи. За даними ж експертів ВООЗ, кількість наркозалежних осіб в Україні сягає близько 1 млн. людей. Щорічно кількість наркоманів в Україні зростає майже на 10%. До того ж, наркозалежні громадяни дедалі молодшають – вік, у якому починають вживати наркотичне зілля, становить тепер – 13-15 років. Починають з «легкої травички», потім, зазвичай, переходять на більш сильні наркотики.
Останніми роками наркотична ситуація в Україні поступово набула суттєвих змін: якщо раніше наркомани здебільшого були ін’єкційними, їх цілком задовольняла так звана «ширка», то тепер набули поширення психотропні речовини – такі, як амфетамін, метамфетамін, екстазі, ЛСД.
В аптеках вільно продаються кодеїнвмісні таблетки від кашлю, сиропи від застуди, спазмолітики, які використовуються не за призначенням.
Їх вживають або як готовий наркотик у дозах, які значно перевищують лікувальні, або як сировину, з якої в домашніх умовах виготовляють психотропні речовини.
Чи знає молода людина, яка вперше пробує наркотик, що тягне це за собою? Завжди один і той же розвиток подій: руйнування особистості наркомана, його здоров’я, благополуччя його родини, кримінал, повна залежність від наркотику... і передчасна смерть. Середня тривалість життя ін’єкційного наркомана після початку регулярного прийому наркотиків становить 5-7 років. Вони рідко доживають до 30-річного віку.
Наркоманія – це важка хвороба, яка дуже швидко розвивається. Часто вживати наркотики починають в компанії з друзями, на дискотеках, вечірках. Існують й інші причини збільшення кількості наркоманів, а саме: економічна криза, безробіття, проблеми в особистому житті. Все це змушує людину за допомогою наркотиків шукати «кращого життя». Всі дії наркомана спрямовані на те, щоб дістати наркотики, які стають єдиною річчю на світі, яка здатна принести йому задоволення.
Сім’я, друзі, робота, навчання, їжа, здоров’я – все це відходить на другий план. Усі наркомани, незважаючи на те, чим вони займаються, де живуть, скільки у них грошей, який їх рівень розумового розвитку, в цьому відношенні живуть однаково. Їх перша думка одразу ж після пробудження – де і як дістати нар котик. Немає такої жертви, яку не можна було б принести заради наркотику. З часом наркомани перестають реагувати на інші види задоволення. Ніщо для них не може бути кращим за наркотичний «кайф» і ніщо не може бути страшніше за абстиненцію, тобто «ломку». В цей період наркомани здатні на вбивство, крадіжки, зраду заради дози. Усі дні наркомана, по суті, однакові.
Наркоманія завдає серйозної шкоди здоров’ю, призводить до деградації особистості, інвалідності та смерті в молодому віці. Ті, хто «сидять» на голці – головні кандидати на інфікування ВІЛ, гепатитами В і С, а отже, і їхні активні поширювачі. 70% наркозалежних в Україні є ВІЛ-інфікованими.
Перед тим, як спробувати наркотик, варто задуматися: чи потрібний вам букет хвороб, що передається через голку? На що ви прирікаєте себе, свою сім’ю, своїх майбутніх дітей? Наркозалежні люди – це люди без майбутнього.
Олена УЛІЧ, лікар-нарколог