Таку думку висловив голова Союзу сільськогосподарських обслуговуючих кооперативів Іван Томич на прес-конференції в УКРІНФОРМі, присвяченій перспективі запровадження ринку землі, повідомляє кореспондент агентства.
«Реального покупця земельних наділів серед селян на сьогодні немає. В селі величезний дефіцит коштів, навіть перед жнивами, зокрема й на пальне, вартість якого значно зросла, на добрива, які не тільки подорожчали, а й стали дефіцитом, на зап - частини. Уже сьогодні 11 мільйонів гектарів землі сконцентровані в руках кількох десятків олігархічних компаній, агрохолдингів. І ці мільйони гектарів можуть дуже швидко опинитися в чужих, не українських руках», – зазначив експерт.
За його словами, наразі більше 7 млн. гектарів наших родючих земель без відома їхніх первинних власників, через корпоративні права перейшли до рук земельних ділків. Понад 15 млн. га земельних паїв шляхом договірних зобов’язань стали практично безперспективними щодо повернення їх власникам – такі умови, на думку Томича, склалися між орендарями й орендодавцями.
Головна причина відсутності інституційного забезпечення реформування земельних відносин полягає в тому, що й досі Україна перебуває лише на шляху до створення державної земельної політики, так і не визначивши поки що мету і пріоритети реформи на селі, зауважив на продовження теми керівник ГО «Центр стратегічних досліджень» Павло Жовніренко.
«У результаті, замість реалізації послідовних, системних заходів спостерігаємо нескінченні спроби і помилки, міжвідомчі суперечки та різноспрямовані кроки», – сказав активіст.
Таку точку зору розділили президент Асоціації фермерів і землевласників України Микола Миркевич та голова партії відродження села Дмитро Воронін.
«Сьогодні країни світу, в яких відсутня приватна власність на землю сільгосппризначення, показують найвищі досягнення в агровиробництві. І це закономірно, адже маючи землю у своїй власності, держава шляхом довгострокової оренди і держ - регулювання земельного податку забезпечує необхідні інвестиції у передові технології АПК», – підсумував Іван Томич.
На переконання всіх учасників прес-конференції, Україна не готова до введення ринку землі з 1 січня 2013 року.
Як повідомлялося, введення ринку землі, яке було багаторазово відстрочено і в останній раз намічено на початок наступного року, знову відкладено на невизначений термін. Міністр аграрної політики і продовольства Микола Присяжнюк назвав нову дату завершення земельної реформи – 2014 рік.
«Ми завершуємо реформи.
Я думаю, що в 2013-му ми приймемо все законодавство, щоб їх завершити», – сказав урядовець. Він також у черговий раз підкреслив, що після запровадження ринку землі держава має намір залишатися повноцінним його учасником.
Валерій БАРСЬКИЙ УКРІНФОРМ