Причому тенденція до збільшення кількості курців спостерігається саме серед жінок.
Україна – одна серед перших за кількістю викурених цигарок на людину. Це говорить про те, що в нашій країні ця проблема сягнула розмірів епідемії. В Україні палять близько 11,6 млн. жителів, з них 9,1 млн. чоловіків та 2,5 млн. жінок. Приблизно третина населення у віці від 18 до 25 років є постійними курцями. Особлива небезпека у тому, що все більше до тютюнопаління долучаються діти. За неофіційними даними сьогодні палять близько 17% школярів.
Тютюнопаління зумовлює розвиток багатьох форм раку, хвороб серця та судин, хвороб бронхо-легеневої системи, інсультів, алергії, негативно позначається на здоров'ї плода, спричиняє зниження маси тіла новонародженого або синдром раптової смерті. В тютюновому димі міститься більше 4000 різних хімічних з'єднань. Під дією високої температури утворюється велика кількість шкідливих речовин, близько 50 з яких вважаються канцерогенами. А чого варті радіоактивні речовини тютюнового диму!
Найзгубніше діють на організм нікотин, бензпірен, синильна кислота, тютюновий дьоготь. Тютюнові вироби завдають великих страждань самим курцям, їхнім сім'ям, вони спричиняють значні збитки в економіці, погіршення стану довкілля та виникнення пожеж. Не слід забувати і про те, що шкода від вживання тютюну завдається не тільки самому курцеві, але і тим, хто знаходиться поряд.
Вже доведено, що пасивне паління викликає рак легенів, а перебування у приміщенні, де палять протягом 1,5 год., збільшує концентрацію нікотину в організмі людини, яка не палить, у 8 разів. Особливо небезпечним пасивне паління є для дітей та молоді, вагітних жінок.
Можна вважати незаперечним, що 25% хвороб, які призводять до передчасної смерті, безпосередньо спричинені палінням тютюну.
Тобто, щорічно у світі вмирають від 4 до 5 мільйонів активних чи пасивних курців, що значно перевищує кількість людей, які гинуть від тероризму і воєнних дій. В Україні щорічно помирає близько 120 тис. людей.
Гарною новиною є те, що можна отримати суттєві переваги для здоров'я, покинувши палити у будь-якому віці. Ті, хто покинув палити у віці 30-35 років, мають тривалість життя рівну тривалості життя людей, які ніколи не палили.
Курять літні люди, дорослі, підлітки, діти. Курять, щоб швидше вмерти. У цьому і полягає парадокс: усі знають про небезпеку цієї звички, і так багато хто усвідомлено робить цей крок назустріч смерті.
Всесвітній день без тютюну – це привід ще раз задуматись, що для кожного з нас важливіше: здоров'я чи сумнівне задоволення. Відмовтесь від тютюну, зробіть крок до здорового способу життя і почніть боротися із шкідливою звичкою прямо сьогодні.
Олена УЛІЧ, лікар-нарколог.
Від редакції. Минулого четверга Верховна Рада повністю заборонила куріння тютюнових виробів, електронних цигарок і кальянів у приміщеннях закладів ресторанного господарства, органів державної влади, місцевого самоврядування, інших державних закладів, а також на зупинках.