Серед численних хвороб на першому місці стоять грибкові захворювання, втрати від яких становлять 12-13% врожаю. На території району найбільшої шкоди посівам пшениці та ячменю завдають кореневі гнилі, борошниста роса, плямистості листя, септоріоз, ринхоспоріоз.
Всім господарствам необхідно постійно проводити обстеження посівів і при виявлені перевищення економіч - ного порогу шкодочинності проводити захисні заходи дозволеними препаратами.
Зараз виробники засобів захисту рослин пропонують різні схеми та системи застосування препаратів, які складаються з 1-3 обприскувань. Обираючи та плануючи одну з них для себе, господарники повинні враховувати таке коло факторів, як кліматичні показники зони вирощування, умови кожного конкретного поля – попередник, культуру та сорт, систему удобрення, результати фітоекспертизи насіння. Головну увагу необхідно приділяти захисту органів, які справляють найбільший вплив на формування урожаю – колосу (45%) і прапорцевому листку з відповідним йому відрізком стебла до колосу (35%).
За рекомендаціями Інституту захисту рослин НААНУ, обробітки фунгіцидами починають при інтенсивності ураження рослин борошнистою росою, бурою листковою іржею, гельмінтоспоріозними плямистостями, рінхоспоріозом – 1%, септоріозом листя та піренофорозом – 3-5% в умовах достатнього зволоження і досягнення критичного початкового рівня ураження однією з комплексу або домінуючою в зоні хворобою.
Для прийняття оптимального рішення по застосуванню фунгіцидів виробники зерна повинні правильно провести діагностику захворювання, знати, які препарати обмежують його розвиток.
Щоб зорієнтуватись зі строками обробок, слід уміти вірно визначати інтенсивність ураження. Якщо з цими питаннями виникають труднощі, звертайтесь до спеціалістів інспекції захисту рослин Бершадського району, які проведуть будь-які необхідні обстеження та нададуть відповідні консультації.
Ігор СТОРОЖУК, начальник державної інспекції захисту рослин Бершадського району.