Так, згідно із ст. 13 Конституції України "Земля, її надра, атмосферне повітря, водні та інші природні ресурси… є об'єктами права власності українського народу".
Більш детально право громадян на любительське рибальство, купання, напування худоби передбачено статтею 47 Водного Кодексу України, де чітко написано: "Загальне водокористування здійснюється громадянами для задоволення їх потреб (купання, плавання на човнах, любительське і спортивне рибальство, водопій тварин, забір води з водних об'єктів без застосування споруд або технічних пристроїв та з криниць) безкоштовно, без закріплення водних об'єктів за окремими особами та без надання відповідних дозволів".
Надання в оренду водних об'єктів (ставків) на території Вінницької області регулюється "Тимчасовим порядком надання в користування водних об'єктів з земельними ділянками водного фонду на території Вінницької області", затвердженим рішенням №119 4-ої сесії Вінницької обласної ради 4 скликання від 07.11.2002 року. В цьому документі також немає жодних обмежень щодо загального користування водоймами, в даному випадку – ставками.
Встановлення обмежень, в яких може виникнути необхідність, є виключним правом сесії місцевої ради.
"З метою охорони життя і здоров'я громадян, охорони навколишнього природного середовища та з інших, передбачених законодавством, підстав, районні і міські ради за поданням державних органів охорони навколишнього природного середовища, водного господарства, санітарного нагляду та інших спеціально уповноважених державних органів встановлюють місця, де забороняється купання, плавання на човнах, забір води для питних або побутових потреб, водопій тварин, а також за певних підстав визначають інші умови, що обмежують загальне водокористування на водних об'єктах, розташованих на їх території. Місцеві ради зобов'язані повідомляти населення про встановлені ними правила, що обмежують загальне водокористування" (ст. 47. Водного Кодексу України).
Орендар може встановити обмеження на загальне користування тільки за погодженням з орендодавцем, про що має бути зазначено в договорі. Про обмеження обов'язково повідомляється місцеве населення. Тобто, якщо депутати місцевої ради прийняли рішення про деякі обмеження загального права на користування ставком (купання, напування худоби, рибальство вудкою), громадяни мають спитати саме у них, чому введено таке обмеження та вимагати скасування цієї заборони. Якщо таких заборон в договорі про оренду не встановлено, загальне водокористування визнається дозволеним без обмежень.
На сьогодні жодного договору, який би передбачав обмеження прав громадян на загальне водокористування, Державним управлінням охорони навколишнього природного середовища у Вінницькій області не погоджено.
У випадку самовільного встановлення орендарем таких обмежень, громада має повне право вимагати від місцевої ради розірвання договору про оренду ставка.
Прес-служба Державного управління охорони навколишнього природного середовища у Вінницькій області.
Тел. 43-19-86.