Відомо, що краще запобігти нещасному випадку, ніж потім ліквідовувати його наслідки. За перше півріччя 2005 р. страховим експертом з охорони праці Бершадського відділення фонду було перевірено умови безпеки праці та профілактики нещасних випадків на 47 підприємствах, організаціях та установах. Внесено подання роботодавцям щодо усунення 374 порушень.
Незважаючи на профілактичну роботу, нещасні випадки все-таки трапляються, як правило, через безконтрольність з боку керівників підприємств за роботою спеціалістів, які відповідають за охорону праці. Деякі з них недобросовісно виконують покладені на них обов'язки.
На підприємствах району за І півріччя 2005 р. сталося 18 нещасних випадків, які призвели до травм різного ступеня важкості. Нерідко з'ясовується, що для запобігання біді було потрібно зовсім небагато: контролювати додержання працівниками технологічного процесу, правил роботи з механізмами, використання засобів індивідуального захисту, виконання робіт відповідно до вимог охорони праці та дотримання трудової і технологічної дисципліни самими працівниками.
Нині на збиранні хліба задіяно багато техніки і механізмів. І практика свідчить, що саме в цей період багато травм одержують працівники с/г формувань, в тому числі, на превеликий жаль, і неповнолітні (особи до 18 років), які залучаються до робіт. Травма, отримана на виробництві у дитячому віці, стає важкою ношею на все життя.
Прикрий випадок стався на Хмельниччині. Через відсутність решітки у завальній ямі зерноочисної машини ЗАВ-40 загинув 14-річний хлопчик. За висновком судмедекспертизи, смерть підлітка настала від механічної асфіксії, що виникла внаслідок стиснення зерном органів грудної клітки та живота. Чому і як підліток опинився у завальній ямі, чому ніхто не здійснював контроль за ходом технологічного процесу зерна? Адже на кожному підприємстві, підрозділі, дільниці повинен бути відповідальний за стан охорони праці. Коли трапляється такий випадок, дуже важко дивитись родині потерпілого у вічі і пояснювати, чому так сталося.
Керівники повинні добре пам'ятати статтю 11 Закону України "Про охорону праці", яка називається "Охорона праці неповнолітніх", "Застосування праці осіб, що не досягли 18 років у виробництвах, професіях і на роботах з небезпечними і шкідливими умовами праці заборонено на всіх підприємствах, в установах, організаціях незалежно від форми власності та видів діяльності".
Бережіть себе і пам'ятайте народну мудрість: "Береженого і Бог береже".
Микола ДРУГАК,
страховий експерт Бершадського ВВДФССНВ.